Młoda rzeszowska scena muzyczna ma potencjał. U nas „rodzą” się gwiazdy!

KATEGORIA: KULTURA / 13 kwietnia 2019

We wtorek 9 kwietnia miał miejsce finał Studenckiego Konkursu Piosenki „Kill me with the MUSIC”. Wydarzenie to odbyło się już po raz 6 i jak co roku odbywało się w ramach imprez towarzyszących Rzeszowskim Juwenaliom.

Okazuje się, że poziom tej imprezy, a szczególnie prezentowanej twórczości muzycznej przez młodych i nowych wykonawców w Rzeszowie, jest coraz wyższy i imponuje charyzmą tych muzyków. To tylko potwierdza, że takie konkursy są absolutnie pożądane, bo mogą sprawić, że to u nas „narodzą” się wielkie gwiazdy muzyki i to nie tylko na skalę krajową. W Rzeszowie jest moc talentów!

Jury „Kill me with the MUSIC” w składzie: Małgorzata Boć (wokalistka zespołu Revolution, laureatka licznych nagród muzycznych, od lat obecna jest na rzeszowskiej scenie muzycznej); Zbigniew Jakubek (pianista, aranżer, kompozytor, nauczyciel akademicki, współtwórca i uczestnik wielu ważnych wydarzeń muzycznych Rzeszowa. Na swoim koncie ma współpracę z wieloma znanymi nazwiskami polskiej sceny pop jak chociażby: Mietek Szcześniak, Majka Jeżowska, Lora Szafran, Ryszard Rynkowski oraz Zbigniew Wodecki. Współtwórca kierunku „Jazz i Muzyka Rozrywkowa” na Wydziale Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego); Roman Owsiak (od wielu lat uznany dziennikarz muzyczny Polskiego Radia Rzeszów); Bartłomiej „ESKAUBEI” Skubisz (dziennikarz kulturalny i muzyczny oraz raper Eskaubei w Tomek Nowak Quartet. Jego ostatnie muzyczne dokonanie, to współpraca z muzykiem jazzowym o międzynarodowej sławie Vitoldem Rekiem [również rodem z Rzeszowa]. Panowie, wraz z towarzyszącymi im muzykami, nagrali płytę Sophia Grand Club. Gatunki muzyczne, które są mu szczególnie bliskie to jazz, free jazz, spoken word, jazz rap) oraz Aleksandra Tocka (studentka wokalistyki jazzowej, instruktor wokalu, półfinalistka 9.tej edycji The Voice of Poland), wyłonili podczas podczas wtorkowego finału konkursu – prawdziwe perełki. Wykonawcy Ci wystąpią w czasie otwarcia 26. Rzeszowskich Juwenaliów, na scenie w rynku, oraz w trakcie koncertu głównego Juwenaliów.

Jury pozytywnie było zaskoczone wysokim poziomem artystycznym prezentowanym przez finalistów. Mówili, że miłym zaskoczeniem było dla nich to, jak wiele zespołów wykonywało autorskie utwory na świetnym poziomie.

- Szczególnie cieszy nas to, że oprócz śpiewania coverów, zespoły sięgały do własnych kompozycji i aranżacji. To jest pokazanie nam, jurorom gdzie artysta zmierza. To jest pokazanie nam swojego talentu, kreatywności i tego wszystkiego co wiąże się z wyrazem scenicznym. Wszyscy jesteście wygrani, wygrała muzyka! – mówił podczas finału Roman Owsiak dziennikarz muzyczny Polskiego Radia Rzeszów.

- Chciałbym żeby wytwórnie płytowe zainteresowały się konkursem „Kill me with the MUSIC”, aby pojawili się tutaj ich przedstawiciele. Widzę na tej scenie naprawdę doskonały materiał muzyczny, doskonałych artystów gotowych na to, żeby wypłynąć na szerokie wody. Chciałbym żebyście mieli szansę nagrania płyty i wejścia do polskiego rynku muzycznego, bo przecież pora na zmiany w polskiej muzyce! – zwracał się podczas rozdania nagród do organizatorów konkursu i artystów Roman Owsiak

Bartłomiej „ESKAUBI” Skubisz również podkreślił wysoki poziom konkursu, a także występujących solistów i zespołów, był zbudowany tym jak się zaprezentowali.

- Poziom był ewidentnie najwyższy w całej historii tego konkursu. Głównie wśród zespołów, ale także wśród solowych wykonawców. Mamy gotowych artystów na scenę, którzy świetnie odnajdują się w warunkach scenicznych, którzy często mają ciekawy autorski repertuar. Widać, że są ograni, widać, że są zgrani ze sobą. Są to ludzie, który mogą grać na Juwenaliach, mogą nagrywać autorskie płyty, występować, piąć się do góry i docierać do kolejnych słuchaczy. - mówił Skubisz w wypowiedzi dla CzytajRzeszów.pl

Wszyscy laureaci konkursu otrzymali złote płyty. Zwycięzcy dodatkowo wspomnianą wyżej możliwość występu podczas tegorocznych Juwenalów, a w przypadku zespołów doszedł do tego także występ na tegorocznych Wrocławskich Juwenaliach oraz nagranie w profesjonalnym studiu nagrań 40 godzin materiału autorskiego.

Jury „Kill me with the MUSIC”. dokonało już swojego wyboru. Mnie ciekawi jak Wy ocenicie występy tych młodych artystów podczas rodzimych Juwenaliów. Czy Wam także ich twórczość wpadnie w ucho, przekonamy się już niedługo. Oficjalnie Rzeszowskie Juwenalia rozpoczynają się 9 maja uroczystym i symbolicznym przejęciem kluczy do miasta Rzeszowa, przez Samorząd Studentów Politechniki Rzeszowskiej od prezydenta miasta oraz koncertem na scenie w rynku.

Barbara Kędzierska

Poniżej prezentujemy Wam zwycięzców VI edycji konkursu „Kill me with the MUSIC”:

KATEGORIA: SOLISTA

Miejsce I: David Wojtoń

Miejsce II: Justyna Jarząbek

Miejsce III: Rafał Hryniak

KATEGORIA: ZESPOŁY

Miejsce I: Mikrokosmos

Miejsce II: Audioties

Miejsce III: RoseMerry

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4