Rozpoczyna się ciekawy przegląd filmów Kino Via Carpatia. ZORZA rozdaje wejściówki

KATEGORIA: KULTURA / 7 maja 2019

Fot. kinozorza.pl

Czterodniowy przegląd Kino Via Carpatia filmów państw położonych wzdłuż szlaku komunikacyjnego Via Carpatia odbędzie się 16-19 maja br. w kinie Zorza w Rzeszowie. Wejściówki do odbioru w kinie będą dostępne już od 13 maja br. Wstęp wolny!

Podczas przeglądu będzie okazja obejrzeć osiem filmów fabularnych i dokumentalnych reprezentatywnych dla kinematografii Litwy, Polski, Słowacji, Węgier, Rumunii, Bułgarii i Grecji. Organizator proponuje filmy nagrodzone na wielu festiwalach i które zdobyły uznanie publiczności na całym świecie.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.

Program:

16 maja (czwartek)

Godz. 17.30 - „Szron” (Litwa, Francja, Ukraina, Polska 2017), reż. Šarūnas Bartas, dramat (115 min). Minimalistyczne kino drogi najwybitniejszego współczesnego litewskiego reżysera, jakim jest niezależny twórca Šarūnas Bartas. Dwójka młodych Litwinów jedzie do Donbasu z konwojem pomocy humanitarnej. Na linii frontu odczują na własnej skórze grozę wojny.

Godz. 19.30 - „Komunia” (Polska, 2016), reż. Anna Zamecka, dokument (72 min). Jeśli „Zimna wojna” jest najgłośniejszym polskim filmem fabularnym ostatnich lat, to w kategorii dokumentu takim obrazem jest „Komunia” debiutantki Anny Zameckiej. Autorka opowiada o 14-letniej Oli, która przy okazji Pierwszej Komunii Świętej chce na powrót połączyć rozbitą rodzinę. Film z elementami humoru.

17 maja (piątek)

Godz. 17.30 - „Duży zeszyt” (Węgry, Niemcy, Austria, Francja 2013), reżyseria: János Szász, dramat wojenny (109 min). II wojna światowa. Dwaj bliźniacy znajdują schronienie na wsi, u babci. Jednak kobietę bardziej interesuje zawartość butelki niż jej wnuki. Chłopców czeka walka o przetrwanie. Film przyrównywany jest do arcydzieła światowej kinematografii „Idź i patrz” Elema Klimowa.

Godz. 19.30 - „Cygan” (Czechy, Słowacja 2011), reż. Martin Šulík, dramat (100 min.). Film najwybitniejszego słowackiego reżysera Martina Šulíka to poruszający dramat o nastoletnim mieszkańcu romskiej wioski, który musi wybrać między dobrem a złem.

18 maja (sobota)

Godz. 17.30 - „Chevalier” (Grecja 2015), reżyseria: Athina Rachel Tsangari, komediodramat (99 min). Oryginalna komedia czołowej twórczyni „greckiej nowej fali” porównywana jest przez krytyków ze słynnym „Nożem w wodzie” Romana Polańskiego. Sześciu wędkarzy gra na przycumowanym do brzegu jachcie w grę polegającą na kolejnych wyzwaniach.

Godz. 19.30 - „Lekcja”, reż.: Kristina Grozewa, Petar Walchanow, (Bułgaria/Grecja 2014), dramat (105 min). Jeden z najciekawszych bułgarskich filmów ostatnich lat oklaskiwany był na festiwalach w Toronto, San Sebastian i Warszawie. Dumna i uczciwa prowincjonalna nauczycielka popada w spiralę zadłużenia, co zmusza ją do zweryfikowania swojego podejścia do życia.

19 maja (niedziela)

Godz. 17.30 - „Pozycja dziecka” (Rumunia 2013), reż. Calin Peter Netzer, dramat (116 min). Wybitny film zaliczany do tzw. nowego kina rumuńskiego inaczej nazywanego rumuńską nową falą. Cornelia mimo odniesionego sukcesu nie jest szczęśliwa. Ma świadomość, że przegrała najważniejszą w życiu rzecz - miłość syna Barbu. Jedynak nie tylko wyprowadził się z domu i ma dziewczynę, ale też unika matki jak ognia.

Godz. 19.30 - „Książę i dybuk” (Niemcy, Polska 2017), reż. Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski (82 min). Dokumentalna podróż śladami Michała Waszyńskiego, autora wielu znanych przedwojennych filmów z Eugeniuszem Bodo, reżysera mistycznego, żydowskiego „Dybuka”, a także producenta hollywoodzkich hitów z Sofią Loren i Claudią Cardinale.

Link do PROGRAMU PRZEGLĄDU na stronie kina Zorza: http://www.kinozorza.pl/?strona=aktualnosci&id=2802

Red.

Fot. Materiały prasowe

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4