II Teatralny Speed-Dating za nami. Jakie pomysły zaproponowali uczestnicy?

KATEGORIA: KULTURA / 25 lutego 2020

Fot. Teatr im. W. Siemaszkowej

W ubiegły weekend w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie odbyła się druga edycja Teatralnego Speed-Datingu - projektu realizowanego w ramach Sceny Nowej Dramaturgii. Nasze miasto odwiedzili autorzy i autorki tekstów oraz reżyserki z różnych części Polski, aby wziąć udział w zabawie przypominającej popularne „szybkie randki”. W jej trakcie dobrali się w pary i opracowali wstępny plan realizacji wspólnego pomysłu teatralnego.

To prawdopodobnie jedyna taka inicjatywa w Polsce, która oferuje współpracę reżysera z autorem tekstu. - Zazwyczaj te dwie osoby, które są w istocie współtwórcami danego przedstawienia, nie mają szans na spotkanie się i skonfrontowanie swoich wizji – tłumaczą organizatorzy SND. Kuratorami Sceny Nowej Dramaturgii są reżyserka Martyna Łyko oraz dziennikarz i krytyk teatralny Witold Mrozek.

Pary wyłonione podczas II Teatralnego Speed-Datingu Sceny Nowej Dramaturgii Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie:

- Magdalena Mrozińska i Agnieszka Nasierowska, roboczy tytuł projektu: „La Sirena”.

- Konrad Sikora i Katarzyna Dudzic-Grabińska, roboczy tytuł projektu: „Podbrzusze”.

- Marta Fortowska i Aleksandra Jakubczak, roboczy tytuł projektu: „Space Oddity”.

- Konsekwencje wizyty Pabla Picassa w Warszawie jako punkt wyjścia do rozważań nad istotą aktu twórczego i prawach artysty; intymna opowieść o człowieku wchodzącym w dorosłość i jego trudnych relacjach z rodzicami; spacer po pierścieniu Saturna w towarzystwie Davida Bowiego jako sposób na pokochanie siebie – tak w dużym skrócie można opisać bardzo oryginalne pomysły zaproponowane przez uczestników podczas niedzielnego finału – mówią o intensywnym weekendzie w teatrze twórcy teatralnego Speed-Datingu.

Kolejnym etapem pracy - po weekendzie spędzonym w Rzeszowie - będą sesje konsultacyjne udzielane parom w Warszawie przez m.in. dramaturżkę Weronikę Szczawińską. Trzy pomysły par autor-reżyser, które zrodziły się w zeszłym roku w ramach I edycji Teatralnego Speed-Datingu doczekały się realizacji w formie czytań performatywnych i zostały wystawione jako wydarzenia towarzyszące 06. Festiwalu Nowego Teatru i 26. Rzeszowskich Spotkań Karnawałowych. Decyzją dyrektora Jana Nowary jedno z nich – „Celineczka” Katarzyny Matwiejczuk w reżyserii Kamili Siwińskiej – w 2021 r. wejdzie do repertuaru teatru jako spektakl - o czym pisaliśmy TUTAJ.

Wciąż trwa nabór zgłoszeń do drugiej inicjatywy Sceny Nowej Dramaturgii, czyli Letniej Rezydencji Literackiej. Rezydent spędzi w Rzeszowie wakacyjny miesiąc, w trakcie którego będzie mógł w pełni poświęcić się pisaniu. Na czas pobytu teatr zapewnia mieszkanie oraz stypendium. Szczegóły na stronie teatru: https://teatr-rzeszow.pl/article/letnia-rezydencja-literacka?l=2

Kam.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4