Walka z komarami jak walka z wiatrakami. Jak się przed nimi bronić?

KATEGORIA: PORADNIKI / 12 czerwca 2019

Fot. Pixabay.com

Już niedługo, bo 21 czerwca rozpocznie się kalendarzowe lato, choć patrząc na ostatnie temperatury lato w pełni mamy już od kilku tygodni. Poza upałem, który mocno doskwiera drugą plagą mocno z nim związaną jest niesamowicie duża ilość komarów, kleszczy oraz innych owadów uprzykrzających nam życie.

Tak duże ilości insektów spowodowane są przede wszystkim warunkami klimatycznymi, a mówiąc dokładniej wysokim poziomem wilgotności, który sprzyja wylęganiu się owadów. Poza ostatnimi wysokimi temperaturami, wpływ na to miała również stosunkowo ciepła zima, która spowodowała, że część tych owadów nie zdążyła zginąć. Do tego dołóżmy deszczowy maj i plagę komarów i innych insektów mamy gotową. A jak się przed nimi bronić? Sposobów jest kilka.

Jeżeli chcemy zabezpieczyć się przed tymi owadami w domu, tak aby po nocy, gdy po upalnym dniu możemy otworzyć okno, nie obudzić się ze skórą pokąsaną przez latających krwiopijców, najlepiej będzie założyć na okno moskitierę. Jest to drobna siatka, która zatrzyma owady i pozwoli, aby wieczorem do naszego pokoju wpadło chłodne powietrze po całym dniu upałów.

Innym sposobem są naturalne olejki eteryczne, które możemy postawić w pokoju. Komary i inne owady nie lubią zapachu trawy cytrynowej, eukaliptusa czy lawendy, więc po zainstalowaniu takiego olejku zapachowego w pomieszczeniu, powinno to odstraszyć szkodniki. Kolejnym naturalnym odstraszaczem komarów mogą być niektóre rośliny. Chodzi tu przykładowo o pelargonię, bazylię, miętę czy tymianek. Zapach tych roślin postawionych przykładowo na parapecie, również może spowodować, że owady wybiorą na nocleg inną lokalizację.

Poza wspomnianymi sposobami na walkę z komarami w domu, pozostają jeszcze lampy owadobójcze, które są śmiertelnym zagrożeniem dla insektów, jednak ich wadą jest to, że aby je zlikwidować muszą przyciągnąć do siebie swoją ofiarę. Oprócz tego na rynku można znaleźć różnego rodzaju środki w postaci aerozolu oraz płyny owadobójcze.

Wiemy co robić aby toczyć tę nierówną walkę z komarami w domu. A co w takim razie gdy koniecznie musimy wyjść z domu, bo jest piątek, bo mamy wolny weekend, a znajomi wieczorem organizują grilla? Przecież wiadomo, że wieczór spędzimy wtedy na świeżym powietrzu, aby choć trochę z niego skorzystać, gdy temperatura spada do tych łagodniejszych. Jeżeli chodzi o garderobę to dobrym rozwiązaniem byłoby postawienie na spodnie i długi rękaw, bo w ten sposób ochronimy swoje ciało przed pokąsaniem.

Trzeba zaznaczyć, że komary również reagują na kolor naszego stroju. Najbardziej przyciągają je kolory ciemne, więc lepiej wybrać coś jasnego. Pomocne mogą być również wspomniane olejki eteryczne, które będzie można postawić w pobliżu stołu i grilla. Innym rozwiązaniem jest oczywiście użycie środków przeciwko komarom, które możemy zakupić na wolnym rynku. Wystarczy popsikać przed wyjściem z domu nasze ciało, a insekty powinny omijać nas szerokim łukiem. Należy podkreślić, że takie środki działają przez określony czas, więc po kilku godzinach trzeba będzie zaaplikować kolejną dawkę. Jeżeli dojdzie do tego, że komar nas ukąsił, warto wtedy wcześniej zaopatrzyć się w maści łagodzące objawy ukąszenia.

Walkę z komarami i innymi szkodnikami na szeroką skalę wytoczą również władze miasta. Już w najbliższych tygodniach w Rzeszowie rozpoczną się opryski przeciwko komarom i kleszczom. Miasto rozpisało w tej sprawie przetarg i wykonawca został już wybrany.

- Na razie trwają procedury związane z podpisaniem umowy i możliwe, że pierwsze opryski rozpoczną się końcem czerwca. Kolejny oprysk zostanie przeprowadzony 3 tygodnie później - informuje Agnieszka Siwak-Krzywonos z biura prasowego Urzędu Miasta Rzeszowa.

Opryski obejmą prawie 109 ha powierzchni Rzeszowa i zostaną przeprowadzone m.in. w parku Papieskim, parku Sybiraków, alei Pod Kasztanami, terenie nad zalewem rzeszowskim oraz na placach zabaw i terenach rekreacyjnych.

Mamy nadzieje, że tego typu działania zniwelują w jakimś stopniu liczbę insektów na terenie Rzeszowa. Niestety prognozy pogody wskazują, że wciąż będziemy musieli zmagać się z bardzo wysoką temperaturą, więc komarów może być jeszcze więcej.

Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4