Jak zadbać o siebie i innych w upalne dni? Oto kilka ważnych zasad

KATEGORIA: PORADNIKI / 26 czerwca 2019

Fot. Pixabay

Pamiętacie jak pisaliśmy o pladze komarów, których niezliczone ilości pojawiły się w Rzeszowie wraz z nadejściem upalnych dni, przeplatanych obfitymi opadami? Zapewne za chwilę będziemy marzyć o tym by woda polała się z nieba choćby przez jeden dzień, bo nad Polskę nadciąga właśnie fala afrykańskich upałów. Będzie naprawdę gorąco! Synoptycy wieszczą, że temperatury mają przekraczać 35 stopni celsjusza. Parafrazując słynny filmowy cytat można spytać, cóż w tym dziwnego? Jak jest lato, to musi być gorąco. Niestety stałe utrzymywanie się bardzo wysokich temperatur nie sprzyja nawet najbardziej mocnemu organizmowi. Dlatego ważne jest, abyśmy szczególnie w tym bardzo gorącym okresie przestrzegali kilku zasad, które uchronią nas przed przegrzaniem organizmu, co w konsekwencji prowadzi do udaru.

Co robić gdy żar leje się z nieba? Niby wiemy, ale nie zawsze się stosujemy

Temperatury przekraczające 30 stopni celsjusza sprawiają, że nasz organizm szybciej ulega zmęczeniu i odwodnieniu. Bardzo wysokie temperatury największe zagrożenie stanowią dla dzieci i osób starszych, a także tych z nas, którzy mają problemy ze zdrowiem serca, układu krążenia i nadciśnieniem tętniczym. Dlatego szczególnie im zaleca się by nie przebywali na słońcu w godzinach między 11.00 - 15.00.

W czasie bardzo upalnych dni należy kontrolować nawodnienie organizmu pijąc dużo napojów niegazowanych, a najlepiej schłodzonej wody źródlanej. W taką pogodę jaka obecnie króluje w naszym mieście, powinniśmy wypijać przeciętnie ponad 2 litry wody. Najlepiej pić ją małymi porcjami, tak aby organizm był cały czas nawodniony. Ważna jest również dieta, najlepiej jeść posiłki lekkie i niegorące. Proponuję zatem zamiast rosołu, czy schabowego z ziemniaczkami i kapustą zasmażaną wybrać lekką sałatkę lub chłodnik. W czasie wysokich temperatur nasze ciało poci się pozbywając przy tym wartościowych mikroelementów, które pozwalają nam zdrowo funkcjonować. Warto zatem czasem zjeść dwa lub trzy kawałki prawdziwej czekolady, lub do wody wrzucić magnez, który bez recepty zakupimy w aptece. Pamiętajmy jednak, by z takimi suplementami diety nie przesadzać, nadużycie ich również zachwieje równowagę naszego organizmu.

Jak dbać o siebie w pracy i co powinien zapewnić nam pracodawca?

Lekarze apelują, by w tak ekstremalne upały unikać prac wymagających znaczącego wysiłku. Łatwo powiedzieć, ale już dużo trudniej się do tego dostosować. Przykładem mogą być pracownicy firm budowlanych, którzy wykonują pracę w pełnym słońcu i to przez dłuższy czas. Wiadomo, że oni najbardziej narażeni są na wiele zdrowotnych konsekwencji z tym związanych. Jeżeli pracujemy w biurze z klimatyzacją, należy zachować właściwe proporcje pomiędzy temperaturami panującymi na zewnątrz, a tymi w pomieszczeniu. Zbyt duże rozbieżności w temperaturach, mogą odbić się niekorzystnie na naszym zdrowiu. Następstwem przebywania w mocno klimatyzowanym pomieszczeniu mogą być problemy z gardłem, przeziębienie, a nawet szok termiczny. Na pracodawcy lub administratorze budynku ciąży również odpowiedzialność związana z systematycznym serwisowaniem takich urządzeń jak klimatyzatory, by działały poprawnie i były czyste. W pomieszczeniach nie wyposażonych w klimatyzację, powinna również być zapewniona przez pracodawcę odpowiednia wentylacja. Dobrze by w lokalu działał wiatrak, a wnętrze co jakiś czas było wietrzone, np.: poprzez otwarcie okien i drzwi.

By przypomnieć jak ważna jest dla nas właściwa higiena pracy Państwowa Inspekcja Pracy opublikowała ostatnio w internecie komunikat, w którym przypomina pracodawcom, aby zadbali o pracowników w tak upalne dni. Zgodnie z przepisami pracodawca ma zapewnić bezpłatny dostęp do napojów (wody) w nieograniczonej ilości. Szczególnie w przypadku osób pracujących na zewnątrz, najlepiej by takie napoje były lekko schłodzone. Konieczne jest również zakładanie czapki czy innego nakrycia, tak aby chronić przed przegrzaniem głowę. Najlepiej też by pracownik miał na sobie jasny i przewiewny strój. W czasie wykonywania każdego rodzaju pracy istotne jest także to, by robić sobie krótkie przerwy, tak aby można było na kilka minut schować się w cieniu, odejść od komputera, czy zrobić sobie przerwę w prowadzeniu samochodu.

Według wspomnianego wyżej komunikatu, pracodawcy powinni również rozważać skrócenie godzin prac w bardzo upalne dni, ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki zawodu jaki wykonuje pracownik. Niezależnie jednak od komunikatów wydawanych przez różne ograny państwowe i samorządowe, należy zachować zawsze zdrowy rozsądek, umiar w nie przepracowywaniu się oraz zwykłą ludzką empatię wobec siebie (pracodawca/pracownik). Wiadomo, że gdy jesteśmy przemęczeni i osłabieni, to nasz organizm ma ograniczone pole do działania, przez co spada wydajność naszej pracy.

Fot. unsplash

Nie zostawiajmy dzieci i zwierząt w zamkniętych samochodach!

O tym należy mówić i do znudzenia przypominać, szczególnie latem, aby nie pozostawiać w zamkniętym samochodzie dziecka lub psa. Czasem wydaje nam się, że to chwilka, że idziemy tylko po wodę, śmietanę lub inną drobnostkę do sklepu. Nie chcemy zabierać ze sobą dziecka do marketu, czy psa zostawiać przed wejściem do sklepu. Zapominamy jednak, że w nagrzanym samochodzie, szczególnie gdy na zewnątrz jest 30 stopni, temperatura może przekroczyć nawet 40 stopni. Dla pozostawionego w aucie dziecka lub psa sytuacja staje się dramatyczna i często kończy się tragicznie. Skutki naszej decyzji o pozostawieniu dziecka czy pupila w samochodzie mogą być opłakane. Przykładem niech będzie głośna sprawa z 2014 roku, gdy w Rybniku ojciec zostawił 3 letnią córkę w rozgrzanym od upałów samochodzie i dziewczynka zmarła.

Nigdy nie ufajmy sobie, że załatwienie jakiejkolwiek sprawy zajmie nam „chwilkę”, ta „chwilka” niepostrzeżenie dla nas może zmienić się w 15, 20 minut, a nawet godzinę. My tracimy rachubę czasu, a nasze dziecko lub zwierzak właśnie kona w męczarniach, w zamkniętym i nasłonecznionym samochodzie. Zawsze zabierajmy dziecko lub psa ze sobą.

Jak zabezpieczyć wnętrze domu lub mieszkania w czasie upałów?

Jeżeli chcemy zabezpieczyć wnętrze domu przed nagrzaniem, gdy będziemy w nim nieobecni, to warto trzymać się pewnych przydatnych rad. Mimo, że w mieszkaniu nie jesteśmy narażeni na bezpośredni kontakt z promieniami słonecznymi, to nawet w czterech ścianach upał może dać nam się we znaki. Tu oczywiście pomocna może okazać się klimatyzacja. Jest to szczególnie przyjemne uczucie gdy po męczącym dniu pracy wracamy do domu i wita nas przyjemna, chłodna temperatura wnętrza. Należy jednak podkreślić, że przy działającej klimatyzacji nie wolno otwierać okien, wówczas spada wydajność klimatyzatora i zdecydowanie zwiększa się pobór energii.

Jeżeli nie posiadamy klimatyzacji w domu, to warto w dzień zamknąć oraz zasłonić okna, tak aby słońce nie „rozgościło się” w środku. Otwarcie okna będzie za to dobrym rozwiązaniem w nocy, kiedy temperatura spada i mamy okazję przewietrzyć mieszkanie. Natomiast pozostawienie otwartego okna na noc, nie będzie dobrym pomysłem, zapewne ze względu na komary lub inne nocne robaczki. Chyba, że mamy zamontowane w oknach moskitiery, wtedy wnikający do wnętrza nocny chłód, bez obawy przed latającymi gryzoniami, zapewni nam przyjemny sen i wymianę powietrza wewnątrz domowych pomieszczeń.

Według prognoz na najbliższe dni, czeka nas fala upałów. Niezależnie od tego jak gorące będzie lato w tym roku, korzystajmy z jego uroków dbając o zdrowie swoje, naszych najbliższych oraz naszych pracowników.

Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4