Niegotowa wieża widokowa w Malawie ściąga turystów. Czy to bezpieczne?

KATEGORIA: MIEJSCA / 24 września 2020

Wieżą widokowa na wzgórzu Magdalenka nad Rzeszowem

Do naszej redakcji dotarły od naszych Czytelników zdjęcia wieży widokowej powstającej na wzgórzu Magdalenka w Malawie koło Rzeszowa. Wieża jest częścią rekreacyjnego zagospodarowania wierzchołka wzgórza, które jest realizowane w ramach rewitalizacji tego miejsca. Z gotowej wieży użytkownicy będą mogli podziwiać panoramę całego regionu rozciągającą się ze wzgórza, a także pobliski zabytkowy barokowy kościółek stojący od wieków na wzgórzu wśród starych lip.

Według projektu platforma widokowa wieży znajduje się 12 metrów nad ziemią (prowadzi na nią 80 stopni), a wysokość całości wynosi 15 metrów. Oprócz wieży w ramach rewitalizacji powstaną: ławki, stoły pod zadaszeniem, gra terenowa, drabinki sprawnościowe oraz zjazd linowy. Do dyspozycji będą także stanowiska postojowe dla samochodów i rowerów. Oświetlenie terenu będzie niezależne od sieci zewnętrznego zasilania, a zapewnią je panele słoneczne.

Ze schodów wieży można jednak wypaść!

Niektóre rzeszowskie media dość swobodnie ogłaszają już kres prac przy budowie wieży. Jednak takie informacje tylko zachęcają wycieczkowiczów do wchodzenia na wieżę. Popołudniami i w weekendy na teren budowy dociera wielu wycieczkowiczów. Niestety, to może być niebezpieczne. Na przykład wykonane schody wieży jak na razie nie posiadają odpowiednich barierek ochronnych, a wchodzenie na szczyt grozi wypadkiem.

– Ta budowa jest w toku i dziwimy się, że jej miejsce jest tak swobodnie dostępne. Po raz kolejny zażądaliśmy od firmy wykonawczej, aby odpowiednio ogrodziła i zabezpieczyła teren wciąż trwającej budowy – poinformował nas Wilhelm Woźniak, wójt gminy Krasne. – W razie jakiegokolwiek wypadku przy wieży z udziałem osób postronnych wszyscy będą mieć duże problemy. Dlatego prosimy także spacerowiczów o odpowiedzialne zachowanie.

Projekt rewitalizacji wzgórza. Materiały gminy

Inwestycja prowadzona jest przez gminę Krasne w ramach programu Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego i ma potrwać jeszcze kilka miesięcy. Oddanie jej do użytku planowane jest na wiosnę przyszłego roku. Teren urządzeń rekreacyjnych na wzgórzu Magdalenka stanowić będzie atrakcję zarówno dla miejscowych mieszkańców, jak i dla turystów docierających na wzgórze z dalszych okolic.

Wielka historia wzgórza

Wzgórze Magdalenka górujące nad wsią Malawa i nad całym Rzeszowem znana była do tej pory głównie z jednego z najstarszych w regionie zabytkowych, murowanych kościółków, z niesamowitych widoków i z przedziwnej historii. Pisaliśmy TUTAJ o znikających krzyżach, a TUTAJ o kłótni plebanów. Nic dziwnego, że wzgórze od wielu lat jest celem turystycznych wędrówek pieszych i rowerowych.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4