Dworzec w Kańczudze pięknie odnowiono. W niedzielę wielkie otwarcie

KATEGORIA: MIEJSCA / 11 sierpnia 2023

Odnowiona stacja Przeworskiej Kolei Wąskotorowej „Pogórzanin” w Kańczudze.
Fot. źródło: Facebook/Przeworska Kolejka Wąskotorowa

Już w najbliższą niedzielę 13 sierpnia odbędzie się uroczyste otwarcie odnowionej stacji Przeworskiej Kolei Wąskotorowej „Pogórzanin” w Kańczudze. W planie wydarzenia jest wiele atrakcji, w tym koncert zespołu PIERSI.

Wielkie otwarcie

Przeworska Kolejka Wąskotorowa „Pogórzanin” ma już ponad 100 lat, pierwotnie była wykorzystywana do transportu towarów, a obecnie pełni funkcję jednej z najciekawszych letnich atrakcji turystycznych w powiecie przeworskim. Niedawno informowaliśmy, że na trasie z Przeworska do Łopuszki Wielkiej przez najbliższe dni kursować będzie zabytkowy parowóz Px48-1920 wypożyczony od Średzkiej Kolei Powiatowej,

Wagony napędzane przez parowóz będą kursować także w niedzielę 13 sierpnia, ale dojadą tylko do Kańczugi, gdzie o godzinie 12.00 zaplanowano uroczyste otwarcie odnowionej stacji kolejowej. W planie wydarzenia jest wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych. Będzie dmuchany plac zabaw, animacje, zabawy, konkursy, strefa drewnianych gier, rodzinne przejazdy drezyną czy kolejka elektryczna.

Na wydarzeniu nie zabraknie również pokazów służb mundurowych. Do dyspozycji będą też stoiska gastronomiczne. Wszystko to w towarzystwie koncertów muzycznych. Gwiazdą wieczoru będzie zespół PIERSI, znany m.in. z hitu „Bałkanica”.

Prace remontowe na stacji w Kańczudze trwały od zeszłego roku. Rewitalizacja dotyczyła całego kompleksu kolejowego. Wymieniono torowisko, odnowiono budynek główny, peron oraz pobliską wieżę ciśnień. Koszt inwestycji wyniósł około 2,5 mln zł.

Prawdziwy zabytek

Stacja Kańczuga od początku budowy linii kolejowej była najważniejszą stacją na trasie – nie licząc stacji krańcowych. W Kańczudze zbiegały się drogi nie tylko z Przeworska do Dynowa, ale także z Łańcuta i Pruchnika. To tymi drogami dostarczano buraki cukrowe. Sama stacja położona pomiędzy miastem Kańczuga, a wsią Żuklin pełniła niezwykle ważną wolę w obsłudze ruchu pasażerskiego. To tu mijały się pociągi jadące w przeciwnych kierunkach: jeden do Dynowa, drugi do Przeworska. Na stacji Kańczuga znajdowały się trzy tory główne: dwa szlakowe i jeden boczny. Z toru bocznego wyprowadzone było odgałęzienie na bocznicę równoległą. Odchodziły jeszcze dalsze odgałęzienia, prowadzące do układu bocznic obsługujących duży plac składowy i magazyny. Obecnie bocznice te nie istnieją.

Ruch na stacji zabezpieczały dwa kształtowe semafory wjazdowe, poprzedzone tarczami ostrzegawczymi. Na stacji Kańczuga, pod zadaszoną werandą budynku dworcowego zachowały się dźwignie napędowe cięgieł prowadzących do semaforów.

Budynek dworca kolejowego został wzniesiony ok 1900 r., murowany, z ceglanymi głębokimi piwnicami, parterowy z piętrowym ryzalitem w części środkowej. Oba parterowe skrzydła oraz skrzydło piętrowe przykryte dwuspadowymi dachami z wysuniętymi okapami, pokryte dachówką ceramiczną, zakładkową. Podróżnym służyła zadaszona weranda – z pulpitowym daszkiem wspartym na trzech ozdobnych drewnianych słupach. Na werandzie można było spacerować po posadzce z drobnych płytek terakotowych, zachowanych do dzisiaj. Z werandy wchodziło się do poczekalni dla podróżnych. W budynku znajdowała się także kasa biletowa z oryginalną stolarką, pomieszczenie służbowe zawiadowcy stacji oraz pozostałych pracowników, a także mieszkanie służbowe zawiadowcy i pokoje noclegowe dla maszynistów i pomocników. Identyczny budynek stacyjny znajdował się w Dynowie, w okresie powojennym przebudowany.

Wokul

Grafika: materiał prasowy

Grafika: materiał prasowy

Grafika: materiał prasowy

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4