Te rzeszowskie osiedla są świetnym przykładem… - czego? O tym powie Mazur

KATEGORIA: MIEJSCA / 4 sierpnia 2019

Ekspozycja frontowa i otoczenie budynku Instytutu Muzyki osiedla Dąbrowskiego robią przesympatyczne wrażenie. To prawdziwa perełka w naszej architekturze.
Fot. Archiwum portalu TWiNN.pl

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza na interesujące spotkanie autorskie z architektem dr. inż. Rafałem Mazurem, które odbędzie się 5 sierpnia 2019 r. (poniedziałek) o godz. 17.00 w Wypożyczalni Głównej przy ul. Dąbrowskiego 33A. Wstęp jest wolny.

- Dąbrowskiego, Piastów i Na Skarpie to trzy rzeszowskie osiedla, na których można się uczyć historii polskiej architektury mieszkaniowej XX w. - twierdzi Rafał Mazur, który będzie gościem rzeszowskiej biblioteki.

Na spotkaniu autor intrygującej książki o naszym rodzimym budownictwie pt. „Dobra kontynuacja”, przedstawi i zwróci naszą uwagę na takie „smaczki” rzeszowskiej architektury, o których nie mieliśmy pojęcia lub z przyzwyczajenia nie zwracaliśmy na nie uwagi. Okazuje się, że w Rzeszowie jest się na czym uczyć sztuki budowlanej. Szczególnie młodzi architekci powinni posiąść tę wiedzę. Książka Mazura opisuje historię i architekturę jednych z najstarszych rzeszowskich osiedli: Dąbrowskiego, Piastów i Na Skarpie. Jednak spotkanie to nie powinno zainteresować tylko tych, którzy chcą w przyszłości pracować w zawodzie architekta, może zainteresować również mieszkańców Rzeszowa, to w końcu ważna historia naszego miasta. Często podróżujemy daleko, zachwycamy się architekturą wielkich europejskich miast, a nie mamy pojęcia jakie interesujące historie kryją się w starych kamienicach i na osiedlach naszego Rzeszowa.

architekt, dr. inż. Rafał Mazur.
Zdjęcie pochodzi z fanpagu FB Rafała Mazura

Rafał Mazur jest architektem i adiunktem na Wydziale Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury Politechniki Rzeszowskiej oraz wykładowcą na Politechnice Warszawskiej. Założył Pracownię Architektury i Urbanistyki w Warszawie. Interesująca monografia „Dobra kontynuacja” opisuje osiedle, na którym swoją siedzibę od wielu lat ma Wypożyczalnia Główna, dlatego spotkanie połączone z promocją książki w budynku Biblioteki przy ulicy Dąbrowskiego jest szczególnie adekwatne do tematyki tego wydawnictwa.

Przy okazji tego spotkania z przyjemnością przypominamy Wam dwa interesujące artykuły z portalu TWiNN.pl dotyczące właśnie architektury osiedla Dąbrowskiego w Rzeszowie. W jednej z tych publikacji wypowiada się już śp. Władysław Hennig architekt, niezwykle ceniony i znany w Rzeszowie.

Kam.

Fot. Materiał WiMBP w Rzeszowie.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4