Stulecie koronacji obrazu w Borku Starym. Trwa uroczyste świętowanie…

KATEGORIA: MIEJSCA / 14 sierpnia 2019

Cudowny Obraz Matki Boskiej Boreckiej ukoronowany 100 lat temu, 15 sierpnia 1919 r.
Fot. Paweł Bialic.

Na jednym ze wzgórz Borku Starego, które okoliczni mieszkańcy nazywają „Jasną Górą Różańcową” stoi zabytkowy, barokowy kościół – Sanktuarium Matki Boskiej. Centralnym punktem w kościele jest Cudowny Obraz Matki Boskiej Boreckiej. To właśnie przed tym obrazem przybywający tam wierni przez lata (aż po dzień dzisiejszy) otrzymywali wiele łask. Dokładnie 15 sierpnia 2019 r. mija 100 lat od uroczystej koronacji tego wyjątkowego dzieła.

Ojciec Roman Bakalarz. Przeor Klasztoru Dominikanów w Borku Starym opowiedział nam o historii Cudownego Obrazu Matki Boskiej Boreckiej oraz o uroczystym świętowaniu 100-lecia jego koronacji.

Przygotowania do obchodów związanych z jubileuszem koronacji rozpoczęły się już początkiem tego miesiąca, jednak główne uroczystości będą miały miejsce w środę i czwartek, czyli 14 i 15 sierpnia w Sanktuarium Matki Boskiej w Borku Starym położonym w Gminie Tyczyn koło Rzeszowa.

W środę o godz. 17.00 odbędzie się procesja z Figurą Matki Bożej Zaśniętej, która z Kaplicy Świętej Anny zostanie przeniesiona na plac przed kościołem, gdzie rozpocznie się uroczysta msza święta, której przewodniczyć będzie ksiądz abp Adam Szal metropolita przemyski. Kazanie wygłosi ks. bp Jan Wątroba z Rzeszowa. Po mszy świętej Figura Matki Bożej Zaśniętej przeniesiona zostanie do kościoła i tam przez miesiąc będzie można się przy niej modlić. O godz. 22.00 zostanie odprawiony fatimski różaniec pokutny, a o północy będzie można uczestniczyć w uroczystej Pasterce Maryjnej.

W czwartek odprawiona zostanie msza święta o godz. 11.00 przy ołtarzu polowym. Odprawi ją ks. bp Kazimierz Górny z Rzeszowa. Kazania głosić będzie Ojciec Prowincjał Paweł Kozacki OP z Warszawy. Uroczystość stulecia koronacji zakończy koncert jubileuszowy, który rozpocznie się o godz. 19.00 przy ołtarzu polowym. Wystąpi Chór „Fraza” z Kosiny wraz z młodzieżą z Borku Starego i okolicy, soliści oraz zespół muzyczny.

Szczegółowy plan uroczystości znajduje się na plakatach. Transmisja dostępna będzie w Internecie na kanale YouTube Sanktuarium Matki Boskiej Boreckiej, a link do jej obejrzenia znajduje się również na stronie www.borek.dominikanie.pl

Kam.

Materiał organizatorów.

Figura Matki Bożej Zaśniętej znajdująca się w Sanktuarium Matki Boskiej Boreckiej.
Fot. Paweł Bialic.

Ołtarz z Cudownym Obrazem Matki Boskiej Boreckiej.
Fot. Paweł Bialic.

Klasztor Ojców Dominikanów w Borku Starym, w gminie Tyczyn koło Rzeszowa.
Fot. Paweł Bialic.

Ołtarz polowy w Sanktuarium Matki Boskiej w Borku Starym.
Fot. Paweł Bialic.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4