Uczczono zacny jubileusz 75 lat istnienia Muzeum-Zamek w Łańcucie

KATEGORIA: MIEJSCA / 5 listopada 2019

Na zdjęciu Wit Karol Wojtowicz, dyrektor Muzeum-Zamek w Łańcucie, odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie

Zamek w Łańcucie, będący niegdyś rezydencją słynnych rodów Lubomirskich i Potockich, wraz z przepięknym otoczeniem parkowym, znany jest doskonale mieszkańcom Podkarpacia. Niegdyś gościli tu przedstawiciele rodów królewskich, arystokracji polskiej, zagranicznej oraz politycy. Zasłynął jako miejsce spotkań towarzyskich i można powiedzieć, że dzieje się tak po dzień dzisiejszy.

To właśnie w tych historycznych przestrzeniach gościło niejedno ważne dla naszego państwa i regionu wydarzenie, a także wiele kulturalny, jak choćby najbardziej znane, czyli słynny Muzyczny Festiwal w Łańcucie.

Nie inaczej było i tym razem. W poniedziałek, 4 listopada na Zamku w Łańcucie świętowano jubileusz 75 lat utworzenia w tym miejscu przestrzeni muzealnych.

Inaugurację obchodów 75-lecia utworzenia Muzeum-Zamek w Łańcucie otworzyła wystawa „Łańcucianie ze zbiorów Fundacji Trzy Trąby i Fundacji im. Feliksa hr. Sobańskiego”, gdzie zgromadzono część historycznych dzieł ze zbiorów rezydencji Potockich, jakie zostały ewakuowane z Łańcuta w 1944 roku.

Kolekcja składająca się z obiektów sztuki oraz rodowego łańcuckiego archiwum, w roku 1944 trafiła do Wiednia i Księstwa Liechtenstein. Potem dzieła uratowane przez IV ordynata Alfreda Antoniego Potockiego znalazły się we Francji, następnie w Peru, we Włoszech i Hiszpanii, tu zostały zakupione do zbiorów Fundacji Trzy Trąby i Fundacji im. Feliksa hr. Sobańskiego.

Na zdjęciu Grażyna Ulma, zastępca dyrektora Muzeum-Zamek w Łańcucie, odznaczona Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie

Szczególnym momentem uroczystości jubileuszu 75-lecia Muzeum-Zamek w Łańcucie, było wręczenie odznaczenia nadawanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jako uznana instytucja, Muzeum-Zamek w Łańcucie otrzymało Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, taki sam medal otrzymał Wit Karol Wojtowicz, dyrektor Muzeum-Zamek w Łańcucie, a zastępca dyrektora Muzeum-Zamek w Łańcucie, Pani Grażyna Ulma została odznaczona Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Wszyscy goście obecni podczas poniedziałkowej uroczystości na Zamku w Łańcucie, mieli okazję zapoznać się z bogatą historią rezydencji oraz wysłuchać kameralnego koncertu w wykonaniu Piotra Lasockiego (skrzypce), Tomasza Strahla (wiolonczela), Marty Gębskiej (skrzypce), Agnieszki Przemyk-Bryły (fortepian) i Grzegorza Skrobińskiego (fortepian).

Wystawa, która towarzyszyła uroczystościom jubileuszowym Muzeum-Zamek w Łańcucie zawiera wiele obiektów z historycznych łańcuckich zbiorów Potockich, przede wszystkim portrety rodzinne właścicieli Łańcuta – Potockich, Radziwiłłów, Castellanów, Rzewuskich i Czartoryskich. Wystawa będzie dostępna dla wszystkich chętnych zwiedzających Muzeum-Zamek w Łańcucie. Będzie można również obejrzeć łańcuckie portrety i pamiątki królewskie. Są to cztery wizerunki polskich władców – Henryka III Walezego i Stefana I Batorego, także stanowiące parę, wizerunek Jana III Sobieskiego oraz jego żony, królowej Marii Kazimiery, a także nożyczki, które należały do królowej Francji Marii Leszczyńskiej, kuzynki Potockich. Niezwykłą królewską, łańcucką „pamiątką” jest obraz św. Rodziny ze św. Janem Chrzcicielem, związany z wiedeńską wyprawą Jana III.

Na zdjęciu Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki i Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego.
Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie.

W uroczystościach 75-lecia Muzeum-Zamek w Łańcucie udział wzięli przedstawiciele Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ewa Leniart – wojewoda podkarpacki oraz Władysław Ortyl – marszałek województwa podkarpackiego.

Red.

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4