Koronawirus. 45 nowych zakażeń. Ogniska w dwóch szpitalach w Rzeszowie

KATEGORIA: ZDROWIE / 30 lipca 2020

Fot. Pixabay.com

Kolejny wzrost wykrytych zakażeń koronawirusem. Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartek 30 lipca o 615 nowych przypadkach zakażeń na terenie kraju. Na Podkarpaciu nowych przypadków jest 45.

To 20 osób z powiatu jarosławskiego, w tym dziewięć kobiet i jedenastu mężczyzn (hospitalizacja i izolacje), 8 osób z powiatu mieleckiego, w tym pięciu mężczyzn i trzy kobiety (izolacje), 7 osób z powiatu przemyskiego, w tym pięć kobiet i dwóch mężczyzn (hospitalizacja i izolacje), 3 osoby z miasta Przemyśla, w tym dwie kobiety i mężczyzna (hospitalizacje i izolacja), kobieta i mężczyzna z powiatu przeworskiego (izolacja), kobieta i mężczyzna z powiatu stalowowolskiego (izolacja), kobieta z powiatu dębickiego (izolacja), kobieta z powiatu łańcuckiego (hospitalizacja) i mężczyzna z miasta Rzeszowa (izolacja).

Mateusz Radko z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej poinformowała tymczasem o sytuacji w Szpitalu Specjalistycznym Pro-Familia w Rzeszowie, gdzie jak informowaliśmy kilka dni temu, wykryto zakażenie koronawirusem u położnej z tej placówki.

Jak wyjaśnia Radko, w związku z tą sytuacją podjęte zostały następujące działania: kwarantanną objęto ogółem 72 osoby z terenu miasta i powiatu rzeszowskiego (w tym 7 osób z personelu oraz 16 pacjentek, 16 noworodków i 33 współdomowników).

- Dane 39 pacjentek Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Rzeszowie przekazał do innych PSSE w województwie i poza województwem w celu objęcia nadzorem i badaniami. W ramach działań mających na celu przecięcie dróg szerzenia się zakażenia w szpitalu przeprowadzono w szpitalu gruntowną dezynfekcję poprzez zamgławianie środkiem do dezynfekcji na bazie nadtlenku wodoru i srebra, dezynfekcję przeprowadzono we wszystkich pomieszczeniach izby przyjęć, oddziału patologii ciąży, wszystkich odcinków oddziału ginekologiczno – położniczego, traktu porodowego i innych - opisuje Mateusz Radko.

Pacjentki przebywające w Oddziale Patologii Ciąży, mające kontakt z zakażonym pracownikiem zostały poddane kwarantannie w warunkach szpitalnych. Po upływie 7 dni od kontaktu u pacjentek zostały wykonane testy na obecność wirusa SARS CoV-2 – wyniki były ujemne.

- Wstrzymano przyjęcia nowych pacjentek do oddziału, tj. patologii ciąży. Przyjmowane są pacjentki wyłącznie w stanach nagłych na wydzieloną do tego celu część oddziału ginekologiczno – położniczego - dodaje Radko.

Do dnia 29 lipca badaniami kontrolnymi w szpitalu objęto: 235 osób z personelu oraz 58 pacjentek (wszystkie wyniki były ujemne). Także w środę, 29 lipca uzyskano 2 pozytywne wyniki u pacjentek szpitala wypisanych ze szpitala (z powiatów dębickiego i mieleckiego). Dochodzenie epidemiologiczne jest w toku.

Zakażenie koronawirusem pojawiło się także w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 1 w Rzeszowie. W środę przywieziono tam ciężarną pacjentkę z powiatu łańcuckiego. Badanie potwierdziło u niej zakażenie. Po wykonaniu cesarskiego cięcia kobietę odesłano do szpitala zakaźnego w Łańcucie. Badanie u noworodka nie wykazało zakażenia. Dziecko zostało także przewiezione do Łańcuta. Porodówka w szpitalu przy ul. Szopena została zamknięta. Na kwarantannie jest personel, który miał kontakt z chorą. Nie wiadomo kiedy porodówka zostanie ponownie otwarta.

Dotąd potwierdzono 1275 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.

Pozostałe przypadki zakażeń dotyczą województw: śląskiego (160), małopolskiego (133), mazowieckiego (95), łódzkiego (67), wielkopolskiego (27), opolskiego (17), pomorskiego (12), lubelskiego (11), lubuskiego (10), kujawsko-pomorskiego (9), podlaskiego (7), zachodniopomorskiego (7), dolnośląskiego (5), świętokrzyskiego (5) i warmińsko-mazurskiego (5).

Resort zdrowia poinformował także o śmierci kolejnych 15 osób zakażonych koronawirusem. Według ministerstwa większość miała choroby współistniejące. Nie ma wśród nich osób z Podkarpacia. Do tej pory w regionie odnotowano 61 zgonów.

Na Podkarpaciu wyzdrowiało natomiast kolejne 10 osób. To 8 mieszkańców powiatu jarosławskiego oraz po jednej osobie z powiatu przemyskiego i stalowowolskiego. Dotąd odnotowano w regionie 773 osoby, które wyzdrowiały.

Obecnie na terenie województwa podkarpackiego pod nadzorem pozostaje 48 osób, 2085 poddane jest kwarantannie, a w izolacji przebywa 358 osób. Aktualnie z potwierdzonym COVID-19 hospitalizowanych jest 83 osoby.

Do tej pory przebadano ogółem 54 903 próby pobrane od mieszkańców województwa podkarpackiego, w tym w laboratoriach Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej – 37 981, a dodatkowo w innych laboratoriach – 16 922.

Do tej pory w Polsce odnotowano 45 031 przypadków zakażenia koronawirusem, w tym zmarło 1709 osób. Ministerstwo Zdrowia podaje, że w ciągu doby wykonano ponad 23 tys. testów na koronawirusa.

Red.

Fot. WSSE w Rzeszowie

Fot. WSSE w Rzeszowie

Fot. Ministerstwo Zdrowia

Fot. Ministerstwo Zdrowia

#ZachowajmyBezpiecznyDystans podczas kontaktu z innymi

#dbajozdrowieinnych, tych którzy muszą pracować

#BadzmyRazemNaOdleglosc

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4