Klinika Neurologii w KSW nr 1 do likwidacji. Decyzja należy do radnych sejmiku

KATEGORIA: ZDROWIE / 24 sierpnia 2021

Fot. Tomasz Leyko/UMWP

Klinika Neurologii w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 w Rzeszowie może być ostatecznie zlikwidowana. Oddział, który faktycznie nie funkcjonuje już od dwóch miesięcy, ma zostać wykreślony ze statutu KSW nr 1. Uchwała w tej sprawie znalazła się w planie najbliższej sesji Sejmiku Województwa Podkarpackiego. W miejsce neurologii w KSW nr 1 w planie jest poszerzenie opieki psychiatrycznej.

Klinika nie pracuje już od maja

Przypomnijmy, że oddział neurologii w KSW nr 1 faktycznie nie funkcjonuje już od końca maja. Wcześniej przez wiele miesięcy pełnił on funkcję oddziału covidowego. Po wyhamowaniu pandemii i spadku liczby zakażeń, dyrekcja szpitala podjęła decyzję o zawieszeniu działalności kliniki. Tłumaczono to niskim obłożeniem pacjentów neurologicznych w ostatnich latach, kiepską sytuacją finansową i koniecznością rozwoju opieki psychiatrycznej.

Wtedy też dyrekcja szpitala wręczyła wypowiedzenia personelowi oddziału. Odbyło się to jednak bez zgody wojewody podkarpackiego, który ma 30 dni na wydanie decyzji w sprawie wniosku o zawieszenie działalności oddziału. W związku z uchybieniami, służby wojewody nałożyły na dyrektora KSW nr 1 Janusza Ławińskiego karę w wysokości 21 300 zł. Ławiński odwołał się w tej sprawie do Ministerstwa Zdrowia.

Przeciw zamknięciu kliniki najbardziej protestowali zwolnieni z niej lekarze. Wystosowali w tej sprawie nawet apel do prezydenta RP Andrzeja Dudy. Zarzucono w nim, że marszałek Władysław Ortyl wraz z dyrektorem KSW nr 1 Januszem Ławińskim działają na szkodę szpitala i pacjentów. Krytycznie do decyzji o zawieszeniu oddziału wypowiadała się również sejmikowa opozycja oraz były już radny PiS Jacek Kotula, który od miesięcy stale krytykuje dyrekcję szpitala.

Co z wnioskiem o likwidację?

Władze szpitala wniosek o zawieszenie kliniki wycofały, jednak oddział nie wrócił do działania. Aktualnie pełni on funkcję rezerwy covidowej, a szpital ma zapewniać konsultację neurologiczną. Rozpoczęto natomiast procedury w kierunku całkowitego zamknięcia kliniki. Uchwała w sprawie zmian w statucie KSW nr 1 polegających na likwidacji Kliniki Neurologii, była procedowana przez kilka tygodni i w końcu znalazła się w planie sesji Sejmiku Województwa Podkarpackiego, która odbędzie się 30 sierpnia. Przyjęcie tej uchwały da dyrekcji placówki formalne możliwości do podjęcia dalszych kroków w kierunku zamknięcia oddziału.

- Jeżeli sejmik zgodzi się na zmiany w statucie szpitala, w dalszej kolejności pozostanie złożenie wniosku przez dyrektora szpitala o dokonanie stosownych wpisów w KRS i w rejestrze wojewody - informuje Monika Konopka z Biura Prasowego Urzędu Marszałkowskiego.

We wspomnianej uchwale przedstawiono dokładne przyczyny ograniczenia działalności Kliniki Neurologii w KSW nr 1. Chodzi przede wszystkim o brak infrastruktury potrzebnej do świadczenia usług medycznych na wysokim poziomie.

- Istniejąca dziś 23-łóżkowa Klinika Neurologii od 2014 roku nie posiada równoległej poradni przyszpitalnej ani wyodrębnionego pododdziału udarowego, a także nie prowadzi specjalizacji neurologicznej dla lekarzy i zajęć dydaktycznych dla studentów Uniwersytetu Rzeszowskiego. Wszystkie oddziały neurologiczne w powiecie rzeszowskim posiadają specjalistyczną poradnię przyszpitalną i dysponują łóżkami udarowymi - czytamy w projekcie uchwały przygotowanej przez Zarząd Województwa Podkarpackiego.

Oprócz tego wskazano, że obecnie Klinika Neurologii ma nie spełniać wymagań Narodowego Funduszu Zdrowia dla organizacji oddziałów udarowych.

W zamian rozwój psychiatrii

Władze województwa wskazują również, że zamknięcie kliniki nie powinno spowodować zagrożenia dla pacjentów neurologicznych. Według zarządu województwa, nowe miejsca dla pacjentów mają znaleźć się w Szpitalu MSWiA w Rzeszowie oraz w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2. Nowy oddział neurologiczny ma powstać również w Kolbuszowej. Ubytek łóżek neurologicznych w postaci zamknięcia neurologii w KSW nr 1 ma nieznacznie podnieść średnie obłożenie.

- W szpitalach na terenie województwa podkarpackiego działa 18 oddziałów neurologicznych o łącznej liczbie łóżek 595. Średnie obłożenie łóżek neurologicznych w 2019 roku wynosiło 71,5%, a przy wykluczeniu w obliczeniach dostępności Kliniki Neurologii Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie wzrosłoby o niespełna 3 punkty procentowe - czytamy w projekcie uchwały.

W miejsce Kliniki Neurologii szpital planuje znaczne poszerzenie oddziału psychiatrycznego, gdzie obłożenie w ostatnich latach ma sięgać nawet 115 procent. Pilną potrzebą jest tam uruchomienie oddzielnej dla pacjentów z problemami psychiatrycznymi izby przyjęć.

Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4