KSW nr 1 ma już swojego robota da Vinci Xi. Ułatwi wykonywanie zabiegów

KATEGORIA: ZDROWIE / 23 grudnia 2022

Fot. Karol Woliński

Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 1 w Rzeszowie zaprezentował zakupionego niedawno na własność robota chirurgicznego da Vinci Xi. Nowoczesne urządzenie służące do wykonywania zabiegów u pacjentów ze schorzeniami onkologicznymi kosztowało 14 mln zł.

Robot już na własność

Starania o to by w którymś z rzeszowskich szpitali funkcjonował robot da Vinci trwały od wielu lat. To nowoczesny zaawansowany system robotyczny wykorzystywany do przeprowadzania zabiegów chirurgicznych m.in. w obszarze urologii, ginekologii i chirurgii ogólnej. Ostatecznie wybrano Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 1 im. F. Chopina w Rzeszowie. Pierwsze operacje przy użyciu da Vinci wykonywano tam już w poprzednim roku w na podstawie umowy partnerskiej z krakowską spółką Neo-Robotics, która dysponuje urządzeniem w Szpitalu na Klinach w Krakowie. Zabiegi wykonywano przez 8 dni w miesiącu, a mimo to wykonano u wykonano na nim najwięcej zabiegów urologicznych w całym kraju.

W tym roku udało się kupić robota na własność. Umowę dotyczącą pozyskania urządzenia szpital podpisał z firmą Synektik we wrześniu. Urządzenie - najnowszy model da Vinci Xi końcem listopada trafiło do KSW nr 1, w piątek 23 grudnia uroczyście go zaprezentowano.

- Jako region chcemy być innowacyjni nie tylko w działaniach związanych z gospodarką i przemysłem, ale też w sprawach społecznych w tym ochronie zdrowia - mówił podczas prezentacji robota marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.

Jak podkreślał dyrektor KSW nr 1 w Rzeszowie dr n. med. Janusz Ławiński, roboty medyczne to jedno z największych osiągnięć współczesnej chirurgii.

- Precyzyjne operacje wykonywane przez chirurgów, urologów oraz ginekologów z pomocą tych urządzeń poprawiają bezpieczeństwo pacjentów i redukują do minimum ryzyko ludzkich błędów i powikłań pooperacyjnych - stwierdził Janusz Ławiński.

Robot da Vinci Xi został zaprojektowany w celu ułatwienia wykonywania skomplikowanych zabiegów chirurgicznych metodą małoinwazyjną. Urządzenie składa się z trzech części: konsoli chirurgicznej, przy której chirurg steruje pracą robota, wózka wizyjnego zapewniającego obrazowanie 3D w jakości HD z możliwością modulowania głębi obrazu pola operacyjnego (10 krotne powiększenie optyczne i 2 lub 4 krotne powiększenie cyfrowe, które daje operatorowi zdolność rozróżniania warstw struktur anatomicznych i odległości pomiędzy nimi) oraz robota właściwego, mającego cztery ramiona.

Kosztował 14 mln zł

Zakup robota kosztował 14 mln zł. Połowę tej kwoty wyłożył samorząd województwa podkarpackiego, drugą połowę udało się pozyskać z rezerwy celowej z budżetu państwa. Jak podkreślała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, to ważna inwestycja dla mieszkańców regionu.

- Ta inwestycja poprawi bezpieczeństwo zdrowotne. Wiemy, że wszystkie środki, które wpływają na Podkarpacie są bardzo dobrze wykorzystywane, właśnie na tego typu cele - mówiła wiceminister Jarosińska-Jedynak.

Kupno robota pozwoli na zwiększenie liczby wykonywanych zabiegów; nie tylko pacjentów urologicznych, ale także pacjentek wymagających leczenia operacyjnego narządów rodnych oraz chirurgicznych operacji onkologicznych. Dwa zespoły, składające się z operatora da Vinci i asystenta, przeszły pozytywnie certyfikację. Trzeci zespół – chirurgów jest w trakcie szkolenia. Z biegiem czasu też, rodzaje zabiegów powinny ulegać poszerzeniu i dotyczyć różnych narządów dotkniętych chorobą nowotworową.

Będzie ośrodek szkolenia?

Celem KSW nr 1 jest włączenie na listę ośrodków szkoleniowych etapu case observation, autoryzowanych przez producenta systemów robotycznych i Sekcję Chirurgii Robotycznej Europejskiego Towarzystwa Urologicznego. Jeśli zostaną spełnione wszystkie wymagania, to rzeszowski szpital przy ul. Szopena stanie się jedynym ośrodkiem w Polsce realizującym etap szkolenia operatorów systemów robotycznych. Jednocześnie, jako pierwsza jednostka w Europie Środkowo-Wschodniej znajdzie się na liście 25 ośrodków szkoleniowych świata.

- Chcielibyśmy, aby nasz ośrodek był bazą przede wszystkim do leczenia pacjentów, ale również do rozwoju, nauki i kształcenia - mówił dr Paweł Wisz, kierownik Podkarpackiego Centrum Chirurgii Robotycznej.

Karol Woliński

Zdjęcia: Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4