W sobotę żołnierze 3. PBOT znów oddadzą krew. Dotąd było to aż 2351 litrów

KATEGORIA: ZDROWIE / 25 stycznia 2023

Fot. 3. PBOT

„Terytorialsi mają pomoc we krwi” - to hasło towarzyszy żołnierzom 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej od początku jej powstania. - Tylko w 2022 roku podkarpaccy terytorialsi „wpompowali” w system ratowania życia naszych obywateli ponad 320 litrów krwi - poinformowała 3. PBOT.

Odpowiadając na apel dyrekcji Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie, w najbliższą sobotę (28 stycznia) żołnierze 3. PBOT znów oddadzą krew.

Od chwili powstania 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej żołnierze-ochotnicy oraz pracownicy 3. PBOT oddali do banku krwi 2 351 l itrów krwi. W 2022 roku podkarpaccy terytorialsi dokonali 712 donacji oddając ponad ponad 320 litrów krwi. Dodatkowo baza danych międzynarodowego centrum dawców szpiku kostnego powiększyła się o 104 ochotników.

Terytorialsi z 3. PBOT aktywnie uczestniczą w akcjach oddawania krwi - odpowiadają na wszystkie apele w sprawie niesienia wsparcia potrzebującym i zasilania zapasów centrum. Wsparcie lokalnej społeczności zostało wpisane w misję i zadania naszej formacji. Hasło „Terytorialsi mają pomoc we krwi” towarzyszy Wojskom Obrony Terytorialnej od początku ich powstania. Żołnierze WOT na ten sygnał reagują natychmiast.

Fot. 3. PBOT

- Podsumowaniem ubiegłorocznej działalności Honorowych Dawców Krwi w 3. Podkarpackiej Brygadzie jest organizacja kolejnej zbiórki krwi. Krew codziennie ratuje ludzkie życie i odgrywa kluczową rolę w procesie leczenia. To właśnie dzięki niej lekarze mają szanse odmienić los pacjentów, którzy walczą o zdrowie w polskich szpitalach. Krew, jak sami dobrze wiemy, jest nie do zastąpienia niczym innym - mówi rzecznik prasowy 3. PBOT ppor. Magdalena Mac.

W dowództwie brygady i podległych batalionach lekkiej piechoty służy obecnie prawie 600 Honorowych Dawców Krwi, zarówno kobiet jak i mężczyzn. Są to osoby, które w ten sposób bezinteresownie ratują życie i zdrowie innych ludzi. W sumie od 2017 roku żołnierze z 3. PBOT do banku krwi oddali 2 351 litrów krwi. W sobotę 28 stycznia, podkarpaccy terytorialsi oddając krew zainaugurują swoją działalność w 2023 r. Będą mieli również możliwość zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców szpiku DKMS i tym samym wesprzeć walkę chorych na białaczkę.

Aby zostać dawcą krwi, trzeba spełniać określone warunki. Krew może oddać każdy zdrowy człowiek miedzy 18 a 65 rokiem życia. Od krwiodawcy pobiera się jednorazowo 450 ml krwi. Oddawanie krwi jest bezpieczne, wystarczy dobre przygotowanie: odpowiednia ilość snu, lekki posiłek, dobre nawodnienie organizmu i prawidłowa kondycja zdrowotna.

Red.

Fot. 3. PBOT

Fot. 3. PBOT

Fot. 3. PBOT

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4