Politycy PiS o ustawie dla niepełnosprawnych. Rehabilitacja bez kolejki

KATEGORIA: ZDROWIE / 13 sierpnia 2018

W konferencji wzięli udział (od lewej) poseł Józefa Hrynkiewicz, fizjoterapeuta Andrzej Rudek, poseł Krystyna Wróblewska i radna Grażyna Szarama
Fot. Karol Woliński

Minął ponad miesiąc od wejścia w życie ustawy o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności. W poniedziałek, politycy Prawa i Sprawiedliwości podsumowali w czasie konferencji prasowej rezultaty obowiązywania nowych przepisów mających pomóc osobom niepełnosprawnym.

W konferencji oprócz posłanek PiS Krystyny Wróblewskiej i Józefy Hrynkiewicz oraz rzeszowskiej radnej tego ugrupowania Grażyny Szaramy, udział wziął również Andrzej Rudek fizjoterapeuta oraz właściciel jednej z firm świadczących usługi rehabilitacyjne na terenie Podkarpacia.

Po wprowadzeniu ustawy, świadczenia opieki zdrowotnej dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności są udzielane poza kolejnością przyjęć wynikającej z prowadzonych w ośrodkach medycznych list oczekujących.

W praktyce oznacza to, że placówki medyczne udzielają świadczeń opieki zdrowotnej w dniu przyjęcia zgłoszenia, a jeśli udzielenie tego świadczenia nie jest możliwe w dniu zgłoszenia, placówka wyznacza termin poza kolejnością przyjęć z listy oczekujących. Do tego, świadczenia z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej muszą być udzielone nie później niż 7 dni po przyjęciu zgłoszenia. Co ważne aby otrzymać wymienione świadczenia trzeba okazać dokument potwierdzający przysługujące uprawnienia – orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Na realizację zapisów ustawy zabezpieczono w planie finansowym Narodowego Funduszu Zdrowia dodatkowo ok 1,5 mld złotych.

- Rząd Prawa i Sprawiedliwości pokazał, że chce dbać o osoby niepełnosprawne, jest to priorytet dla naszego rządu. Wiem, że wprowadzając tę ustawę było dużo czarnowidztwa, jednak miesiąc obowiązywania ustawy pokazuje jak dużo dobrego można było zrobić dzięki mądrym ustawom czy rozporządzeniom – rozpoczęła konferencję posłanka Krystyna Wróblewska.

Uchwalona ustawa ma być początkiem zmian związanych z pomocą osobom niepełnosprawnym.

- Ta ustawa to pierwszy etap zmian w związku z pomocą osobom niepełnosprawnym. Rząd PiS w wielu zespołach pracuje nad generalnymi zmianami w kwestiach orzecznictwa, a także nad programem rehabilitacji kompleksowej czyli rehabilitacji medycznej, społecznej i zawodowej. Chcielibyśmy żeby te osoby, których jest kilka milionów, te które chcą i mogą pracować, żeby one były tak wspomagane w różnych funkcjach życiowych czy zawodowych, aby mogły pracować. Jest to bardzo ważne – stwierdziła posłanka Józefa Hrynkiewicz.

Rezultaty obowiązywania nowych przepisów skomentował również Andrzej Rudek, który na co dzień jest fizjoterapeutą.

- Mogę stwierdzić z pełną odpowiedzialnością, że ustawa bardzo miło nas zaskoczyła z tego względu, że do tej pory osoby oczekiwały na rehabilitację w przypadkach pilnych około 4 lub 5 miesięcy, a w przypadkach stabilnych około 8 miesięcy do roku czasu. W tej chwili osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności mają rehabilitację praktycznie w trybie natychmiastowym, bo oczekują od 0 do 3 tygodni. Sam witam z radością tę ustawę, bo też jestem osobą niepełnosprawną i wiem, że ona znacznie ułatwi nam życie i poprawi nam nastroje wewnętrzne. Czujemy się ważni w społeczeństwie i w jakiś sposób dowartościowani – powiedział Rudek.

O działaniu przepisów ustawy w szkołach mówiła z kolei rzeszowska radna PiS, członkini komisji zdrowia oraz dyrektorka jednej z rzeszowskich szkół Grażyna Szarama.

- Jest to wielka sprawa dla osób, które są leżące, które mają znaczny stopień niepełnosprawności. W szkołach również mamy takich uczniów którzy przebywają na zwolnieniach lekarskich i taka rehabilitacja domowa pozwala szybciej wrócić uczniom do szkoły. Jako członkowie komisji zdrowia pochylimy się nad problemami mieszkańców Rzeszowa. Chcemy aby mieszkańcy wypowiadali się i przedstawiali swoje konkretne sytuacje losowe, żeby pokazali jak ta ustawa wpłynęła na komfort i poczucie bezpieczeństwa. To zapewnienie odnośnie skrócenia ścieżki świadczenia usług zdrowotnych oraz bardzo realne podejście do trybu pilnego i stabilnego wpłynie na zdrowie naszych mieszkańców, ale też na powrót do ich aktywności zawodowej, społecznej czy rodzinnej - stwierdziła radna PiS.

Karol Woliński

Fot. NFZ

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4