W Szpitalu Miejskim porodówka tylko dla pacjentek z koronawirusem

KATEGORIA: ZDROWIE / 31 marca 2020

Fot. Pixabay.com

Zgodnie z piątkowym zarządzeniem wojewody podkarpackiego Ewy Leniart oddziały położniczo-ginekologiczne w Szpitalu Miejskim im. Jana Pawła II w Rzeszowie, Szpitalu Wojewódzkim im. Ojca Pio w Przemyślu oraz Centrum Medycznym w Łańcucie, będą przyjmować tylko pacjentki z zagrożoną ciążą i podejrzeniem lub stwierdzonym przypadkiem zarażenia koronawirusem.

- Oddziały położniczo-ginekologiczne w tych szpitalach (...) zajmują się diagnostyką, izolacją oraz specjalistyczną opieką nad pacjentką ciężarną lub rodzącą z podejrzeniem infekcji lub potwierdzoną infekcją wirusem SARS-CoV-2. Pozostałe oddziały położniczo-ginekologiczne województwa podkarpackiego obowiązuje udzielenie pomocy w nagłych wypadkach z zachowaniem zasad izolacji oraz przekazanie pacjentki odpowiednim transportem medycznym (sanitarnym) do wyznaczonych przez Wojewodę oddziałów - informuje rzecznik wojewody podkarpackiego Małgorzata Waksmundzka-Szarek.

Więcej praktycznych informacji przekazał nam dyrektor Szpitala Miejskiego im. Jana Pawła II w Rzeszowie, Grzegorz Materna. Okazuje się, że oddział położny w rzeszowskim szpitalu pracuje już w nowym trybie i według zarządzenia wojewody podkarpackiego może przyjąć pacjentki, które spełniają określone warunki.

- Przyjmujemy tylko pacjentki do 32 tygodnia ciąży, u których występują powikłania w ciąży, i u których zachodzi podejrzenie zarażenia koronawirusem lub stwierdzono u nich zarażenie tą chorobą - informuje dyrektor Grzegorz Materna podkreślając, że w praktyce oddział położniczy pracuje teraz w trybie oddziału zakaźnego.

Pacjentki z powikłaniami w ciąży i podejrzeniem lub zarażeniem koronawirusem między 32 a 37 tygodniem ciąży będą natomiast przyjmowane w Szpitalu Wojewódzkim im. Ojca Pio w Przemyślu. Jak poinformowała rzecznik wojewody Małgorzata Waksmundzka-Szarek, przemyski szpital jest w trakcie działań, które mają na celu przystosowanie oddziału do przyjmowania pacjentek. Natomiast kobiety w takim samym przypadku jednak w późniejszym okresie niż 37 tydzień ciąży będą kierowane do Centrum Medycznego w Łańcucie. Tam podobnie jak w Rzeszowie oddział położny już działa w nowym trybie.

A co w takiej sytuacji z pacjentkami, u których nie stwierdzono powikłań ciążowych z jednoczesnym podejrzeniem lub stwierdzeniem zarażenia koronawirusem? Będą one kierowane do innych szpitali. W przypadku Rzeszowa będą to Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 1 przy ul. Szopena oraz Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 2 przy ul. Lwowskiej.

- Współpracujemy z tymi szpitalami i tam będą kierowane pozostałe pacjentki - informuje dyrektor Grzegorz Materna .

Wokul

#zostanwdomu jeżeli tylko masz taką możliwość

#dbajozdrowieinnych, tych którzy muszą pracować

#BadzmyRazemNaOdleglosc

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4