Tak w rzeczywistości wygląda nasze morze. Nie przegapcie tej ekspozycji

KATEGORIA: PODRÓŻE / 22 kwietnia 2019

Fot. W. Szumny

Akwarium Gdyńskie to niezwykły ogród zoologiczny, który działa w strukturach Morskiego Instytutu Rybackiego. Prezentuje faunę i florę środowiska wodnego i wodno-lądowego, a mieści się w efektownym modernistycznym budynku zbudowanym jeszcze w okresie międzywojennym (1938 r.) w młodym wtedy gdyńskim porcie. Niedaleko zacumowane są żaglowiec „Dar Pomorza” i Okręt-Muzeum ORP „Błyskawica”. To ważny punkt turystyczny w Gdyni, oferujący niemal bajkową egzotykę, spotykaną jedynie w filmach – w 2016 r. Akwarium Gdyńskie zanotowało rekordowy wynik frekwencji: 504 040 zwiedzających.

Jest to rzeczywiście miejsce niesamowite, usytuowane w centrum miasta (Skwer Kościuszki), na Molo Południowym. Z ogromnym zainteresowaniem zwiedzałem wnętrze budynku i podziwiałem urzekające gatunki ryb, płazów i gadów pochodzących z Bałtyku ale także z przeróżnych rejonów świata, m.in. z Afryki, Ameryki Północnej czy północy naszego kontynentu. Część wystawiennicza Akwarium podzielona jest na 7 sal tematycznych.

1. Sala dydaktyczna zawiera unikatowe egzemplarze ogromnych żółwi wodnych, jesiotra oraz ciekawostki związane z rybami chrzęstnoszkieletowymi, jak płaszczki czy rekiny.

2. W Sali bałtyckiej można oglądać trójwymiarową mapę dna Morza Bałtyckiego, powstałą w pierwszych latach funkcjonowania obiektu. Makieta w niezwykle sugestywny sposób przedstawia, jaką rzeźbę ma dno i jakie głębokości występują w naszym morzu.

Fot. Wikimedia Commons

Fot. W. Szumny

3. Sala Zostera marina (od łacińskiej nazwy trawy morskiej), prezentuje faunę Zatoki Puckiej Wewnętrznej, należącej do obszarów chronionych Natura 2000.

4. Rafa koralowa ukazuje kolorową, żywą, prawdziwą rafę koralową oraz jej naturalnych mieszkańców – zachwyca feerią barw i bogactwem kształtów.

5. Na styku lądu i wody pokazuje zbiornik będący połączeniem akwarium i terrarium o wysokiej wilgotności powietrza, gdzie eksponowane są zwierzęta żyjące w obu środowiskach lub na ich pograniczu.

6. Wodne zwierzęta świata to zbiór akwariów, które zamieszkują organizmy pochodzące z zimnych głębi oceanu, przybrzeżnych wód Atlantyku, Północnego Pacyfiku i Indopacyfiku.

7. Amazonia to cztery duże zbiorniki na parterze Akwarium, odzwierciedlające naturalne środowisko tej jednej z największych rzek świata – to autentycznie najbogatszy gatunkowo obszar Ziemi.

Oprócz tego w budynku Akwarium działa Centrum Edukacji, w którym powstała Sala Kinowo-Konferencyjna, laboratoria do prowadzenia zajęć wyposażone w mikroskopy i sprzęt komputerowy oraz Sala Przedszkolna, w której odbywają się zajęcia dedykowane dla najmłodszych. Misja Akwarium Gdyńskiego to nie tylko prezentacja fauny i flory związanej ze środowiskiem wodnym, ale również szerzenie świadomości ekologicznej.

Fot. Wikimedia Commons / Krzysztof Maria Różański

Ciekawa jest także historia tej instytucji. Otóż jej początki sięgają 1921 r., kiedy to w Helu utworzono Morskie Laboratorium Rybackie. Kolekcjonowano tam różne okazy przyrodnicze, wystawiane w gablotach i akwariach. Wkrótce zbiory liczyły kilkaset zwierząt, a w latach 30. ubiegłego wieku – w ramach tzw. Muzeum Bałtyckiego – była to jedna z atrakcji turystycznych ówczesnego Helu. Jeszcze przed II wojną światową, po przemianowaniu Laboratorium na Stację Morską, instytucję przeniesiono do Gdyni lokalizując ją w nowo wybudowanym obiekcie jako Morski Instytut Rybacki. Do tematu rozbudowy budynku i stworzenia właściwego muzeum oceanograficznego powrócono pod koniec lat 50. Właściwe prace budowlane rozpoczęto 10 lat później i w 1971 r. w ramach obchodów 50-lecia Instytutu doszło do otwarcia Muzeum Oceanograficznego i Akwarium Morskiego. Niektóre ekspozycje z tamtych lat można oglądać do dzisiaj, m.in. mapa dna Bałtyku w centralnej części Sali Bałtyckiej pamięta początki Muzeum. W roku 2003 odnowiono przeszkloną rotundę budynku, unowocześniono ekspozycje, a w 2007 r. oddano do użytku tzw. Salę Mokrą.

Opuszczając po 90 minutach Akwarium byłem długo pod wrażeniem widoku kolorowych ryb o wielorakich kształtach, delikatnych koników morskich, żarłocznych piranii, wielkich żółwi, pięknych koralowców i cudnych muszli... a wszystko to na wyciągnięcie dłoni. Naprawdę, będąc w Gdyni warto odwiedzić to miejsce – na trzech piętrach tego obiektu podziwiać można aż 1500 żywych okazów, a największe akwaria liczą nawet 10 tys. litrów!

Waldemar Szumny

Fot. Wikimedia Commons

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4