Groźne potwory rodem z Podkarpacia. Ta atrakcja wielu może zaskoczyć

KATEGORIA: PODRÓŻE / 9 czerwca 2019

Fot. Waldemar Szumny

Tym razem naszą podróż odbędziemy nie do odległego zakątka Polski ale do jednego z ciekawych miejsc na Podkarpaciu – do Parku Owadów i Pajęczaków w Stobiernej koło Dębicy. W tym niezwykłym miejscu można spotkać nie lada atrakcje – wiernie odwzorowane figury 17 gigantycznych owadów i pajęczaków, powiększone aż 200-krotnie. To gratka nie tylko dla najmłodszych. Usytuowana jest na zboczu, z którego dodatkowo rozciągają się malownicze widoki.

Zaskoczył mnie sam pomysł, bardzo ciekawy i prosty zarazem: pokazać owady żyjące na co dzień w polskich lasach, sadach i pastwiskach, jak również występujące w obrębie gospodarstw domowych. Dzięki ogromnemu powiększeniu i precyzyjnemu odwzorowaniu budowy anatomicznej, zwiedzający mogą bardzo dokładnie przyjrzeć się wszelkim szczegółom budowy owadów. Wykonane łącznie za ponad 100 tys. zł repliki z tworzywa sztucznego zapewniają odporność na warunki atmosferyczne oraz uszkodzenia mechaniczne. Umieszczona obok każdego eksponatu tablica informacyjna zawiera przeróżne ciekawostki na temat tych insektów, co w przystępny sposób pozwala poszerzyć i utrwalić wiedzę przyrodniczą.

Samo zwiedzanie jest darmowe i odbywa się w weekendy, kiedy to można skorzystać z obiektu w godzinach od 14:00 do 18:00. Oprócz tego w dni powszednie dostępne jest zwiedzanie przez osoby indywidualnie oraz grupy szkolne po wcześniejszym umówieniu telefonicznym.

Fot. Waldemar Szumny

Spacerując wśród eksponatów na własne oczy przekonałem się, jak kolorowe ważki czy biedronki przyciągają najmłodszych, budząc wielkie zainteresowanie. Spotkane dzieci były zachwycone i nie spodziewały się, że owady mogą być tak ciekawe. Ważna dla nich była też możliwość dotykania owadów, których niekiedy w rzeczywistości się boją. Ta atrakcja faktycznie może ściągać turystów nie tylko z okolicy, ale i z innych województw – prezentowane rekonstrukcje wyglądają bardzo autentycznie. Plener i zielone otoczenie są dodatkowym atutem tego miejsca.

Zwiedzany przeze mnie Park Owadów i Pajęczaków powstał 7 lat temu w pobliżu Centrum Edukacji Ekologicznej, będącego innowacyjnym ośrodkiem edukacyjnym. Projekt ten został dofinansowany ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego, służąc ochronie środowiska biologicznego i krajobrazowego. W skład tego Centrum wchodzi m.in. Tradycyjna Galicyjska Chata, którą również miałem okazję zwiedzić, a także Enklawa Genetyczna, skupiająca 40 odmian drzew owocowych charakterystycznych dla Podkarpacia.

Fot. Waldemar Szumny

Na koniec naszła mnie szersza refleksja: to miejsce nie tylko stwarza możliwości poszerzania wiedzy poprzez naukę warsztatową, ale w sposób namacalny uświadamia dzieciom i młodzieży aktualny stan i znaczenie ochrony przyrody. Daje też możliwości rozwijania i kształtowania świadomości ekologicznej: warsztaty entomologiczne i pszczelarskie prowadzone są w sposób bardzo interesujący, wciągający i aktywizujący uczestników.

Ciekawe, ilu mieszkańców Rzeszowa czy Podkarpacia wie, że to wszystko znajduje się tak niedaleko. Warto poznać to miejsce. Dojechać z Rzeszowa możemy starą szosą na Dębicę – przed karczmą w Zawadzie skręcamy w lewo i po ok. 3,5 km docieramy do ośrodka.

Waldemar Szumny

Fot. Waldemar Szumny

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4