To historyczny moment - matura w czerwcu. Dziś pierwszy pisemny egzamin

KATEGORIA: EDUKACJA / 8 czerwca 2020

Fot. Paweł Bialic

Poniedziałek, 8 czerwca to pierwszy dzień egzaminów maturalnych, które w tym roku odbywają się wyjątkowo – w innym terminie i specjalnym reżimie sanitarnym. Na Podkarpaciu do egzaminu dojrzałości przystąpi ponad 20 tys. maturzystów. W samym Rzeszowie około 4,3 tys.

Tegoroczne egzaminy rozpocznie w poniedziałek o godz. 9.00 matura z języka polskiego na poziomie podstawowym. Składa się ona z dwóch części. Pierwszą jest test, natomiast drugą własne wypracowanie. Maturzyści do wyboru będą mieli napisanie rozprawki lub analizę testu poetyckiego. Matury z języka polskiego na poziomie rozszerzonym zaplanowano na godzinę 14.00.

Ze względu na wciąż trwające zagrożenie epidemicznie matury będą tylko pisemne - całkowicie odwołano część ustną egzaminów. Wyjątek zrobiono dla tych, którzy zdają na uczelnie zagraniczne i zdanie części ustnej jest na nich wymogiem rekrutacyjnym.

Na egzamin może przyjść tylko osoba bez objawów infekcji. To samo dotyczy także osób przebywających w kwarantannie czy izolacji.

Jednym z najważniejszych obostrzeń obowiązujących na tegorocznych egzaminach maturalnych jest obowiązek zakrywania ust i nosa aż do momentu zajęcia miejsca w sali egzaminacyjnej, a także konieczność ustawienia ławek tak, aby pomiędzy zdającymi zachowany był co najmniej 1,5-metrowy odstęp w każdym kierunku. Będzie też dezynfekcja ławek i krzeseł oraz innych sprzętów w salach egzaminacyjnych, a maturzyści muszą korzystać z własnych przyborów. Ograniczone ma być także zbieranie się maturzystów w grupach przy oczekiwaniu na egzamin, czy przy opuszczaniu sali.

We wtorek odbędzie się matura z matematyki, a w środę z języka obcego.

Rok temu matury odbywały się w aurze strajków nauczycieli i groźbie ataków bombowych podczas egzaminu. W tym roku mamy natomiast maturę „pandemiczną”. Trzeba przyznać, że w takich okolicznościach słowa „egzamin dojrzałości” nabierają zupełnie nowego znaczenia. Okazuje się, że młodzi absolwenci szkół średnich już przed zdaniem najważniejszego dla nich (na tym etapie) egzaminu stają przed sporym wyzwaniem i dużo większym stresem niż ich poprzednicy w latach ubiegłych. Miejmy jednak nadzieję i tego im życzymy, by ten egzamin był dla nich szczęśliwie zdanym i mile zapamiętanym etapie w ich życiu.

Red.

#ZachowajmyBezpiecznyDystans podczas spotkań z ludźmi

#dbajozdrowieinnych, tych którzy muszą pracować

#BadzmyRazemNaOdleglosc

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4