Matura w Rzeszowie w czasach pandemii. Zobaczcie FILM i FOTO

KATEGORIA: EDUKACJA / 8 czerwca 2020

Maseczki, zachowanie odstępów, dezynfekcja rąk oraz mierzenie temperatury w niektórych szkołach, tak wyglądał początek egzaminu maturalnego w rzeszowskich szkołach, do którego w poniedziałek przystąpiło około 4,3 tys. uczniów.

A jak wyglądał sam egzamin, który z powodu pandemii koronawirusa odbywa się ponad miesiąc po planowanej dacie przy konieczności zachowania ścisłych zaleceń inspekcji sanitarnej? Dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie Andrzej Szymanek poinformował nas, że przebiegł on bez żadnych problemów.

- Tegoroczna matura zdecydowanie różni się od tych poprzednich. Po pierwsze nie ma egzaminu ustnego, a po drugie reżim sanitarny jest dosyć konkretny i musimy się do niego dostosować. Egzamin przebiegł bardzo spokojnie, młodzież zachowała się odpowiedzialnie, tak, że nie mieliśmy żadnych poważnych problemów - powiedział nam Andrzej Szymanek.

W II LO w Rzeszowie nie obyło się również bez zmian składu komisji egzaminacyjnej w zasadzie tuż przed rozpoczęciem egzaminu. Jest to związane z niedzielnym potwierdzeniem zarażenia koronawirusem w parafii pod wezwaniem błogosławionej Karoliny w Rzeszowie.

- Dostaliśmy informację, że nasi nauczyciele przebywali w tym kościele i może byliśmy przewrażliwieni, ale uznaliśmy, że nie będziemy narażać uczniów ani kolegów i koleżanek i z tych egzaminów te osoby zostały wyłączone - tłumaczył dyrektor II LO w Rzeszowie.

W tym roku na egzaminie maturalnym z języka polskiego w części podstawowej uczniowie mieli do wyboru napisanie wypracowania dotyczącego elementów fantastycznych w oparciu o „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego oraz analizę wiersza Anny Kamieńskiej pt. „Daremne”.

Maturzyści II LO w Rzeszowie zdający w poniedziałek egzamin z języka polskiego w części podstawowej na gorąco zaraz po wyjściu ze szkoły twierdzili, że tegoroczne zadania z języka polskiego nie sprawiły im dużych problemów.

- Poszło mi całkiem dobrze,wyszłam przed czasem, więc myślę że będzie w porządku. Wybrałam temat z „Wesela”, gdzie trzeba było opisać w jaki sposób wprowadzenie postaci fantastycznych wpływa na odbiór dzieła - twierdzi Wiktoria, tegoroczna maturzysta z II Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie, podkreślając, że egzamin mimo rygoru sanitarnego przebiegł bardzo sprawnie.

Kluczową kwestią dla tegorocznych maturzystów był sposób przygotowania do egzaminu dojrzałości, który w związku z pandemią koronawirusa był nietypowy. Praktycznie od marca zajęcia były prowadzone zdalnie, nie odbyło się też tradycyjne pożegnanie maturzystów. Dopiero 25 maja rozpoczęto w szkołach konsultacje dla maturzystów. Oprócz tego matury rozpoczynają się miesiąc później, a trzeba dodać, że ich organizacja wcale nie była taka pewna i wszystko zależało od sytuacji epidemiologicznej w kraju, co mogło przysporzyć trochę stresu podczas przygotowań.

- Miało to ogromny wpływ na nasze przygotowania, spędziliśmy bez szkoły trzy miesiące. To był okres, w którym ludzie mieli różne myśli w kwestii odwołania matury. Długo też nie wiedzieliśmy czy zostanie przesunięta. Mimo wszystko mieliśmy też więcej czasu na przygotowanie - mówi nam Kordian tuż po zakończeniu egzaminu z części podstawowej języka polskiego w II LO w Rzeszowie.

W tym roku w związku z ograniczeniami sanitarnymi nie odbędą się egzaminy ustne. Są jednak wyjątki i dotyczą uczniów planujący studia zagranicą w związku z czym do rekrutacji potrzebna jest ocena z tego właśnie egzaminu. Jak powiedział nam dyrektor II LO Andrzej Szymanek w jego szkole jest jeden uczeń, który będzie zdawał tego typu egzamin.

Sesja egzaminów maturalnych potrwa do 29 czerwca. We wtorek uczniowie przystąpią do egzaminów z matematyki, natomiast w środę czeka ich przeprawa z zadaniami z języka angielskiego.

Karol Woliński

Fotorelacja przedstawia uczniów dwóch rzeszowskich liceów: II LO i III LO. Zdjęcia i realizacja filmowa: Paweł Bialic

#ZachowajmyBezpiecznyDystans podczas spotkań z ludźmi

#dbajozdrowieinnych, tych którzy muszą pracować

#BadzmyRazemNaOdleglosc

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4