Ósmoklasiści mierzyli się z językiem polskim. Jak wrażenia po egzaminie?

KATEGORIA: EDUKACJA / 16 czerwca 2020

Około 2 tys. uczniów w Rzeszowie przystąpiło we wtorek (16 czerwca) do egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego. Zorganizowane prawie dwa miesiące po planowanym pierwotnie terminie egzaminy, odbywają się zgodnie z zaleceniami sanitarnymi związanymi z pandemią koronawirusa. Jak poinformował nas dyrektor Wydziału Edukacji w Urzędzie Miasta Rzeszowa Zbigniew Bury, w 35 miejskich szkołach egzaminy odbyły się bez żadnych problemów.

- Do egzaminów w miejskich szkołach przystąpiło 1440 uczniów, nie mieliśmy żadnych sygnałów mówiących o problemach z ich organizacją - mówi Zbigniew Bury.

Informację o sprawnej organizacji egzaminu potwierdzają również sami dyrektorzy, którzy odpowiadali w szkołach za wdrożenie procedur sanitarnych zalecanymi przez Państwową Inspekcję Sanitarną, Ministerstwo Zdrowia oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej. W związku z tym uczniowie musieli wchodzić do szkoły przed egzaminem pojedynczo w maseczkach zasłaniających nos i usta.

- Oczywiście przygotowaliśmy egzaminy zgodnie z zaleceniami sanitarnymi - mówi nam dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Rzeszowie Kazimierz Leniart.

A jak egzamin z języka polskiego oceniają sami ósmoklasiści? W tym roku musieli się zmierzyć z zadaniami związanymi z „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza oraz „Artystą” Sławomira Mrożka. Do napisania było również opowiadanie na temat spotkania z bohaterem lektury lub przemówienie mające zachęcać do przeczytania danej książki. Zapytani przez nas uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Rzeszowie przy ul. Hoffmanowej twierdzili w większości, że egzamin nie sprawił im dużych problemów.

- Niektóre tematy były oczywiste i ogólnie wydaje się, że egzamin był prosty - twierdzi Szymon zdający egzamin w Szkole Podstawowej nr 3 w Rzeszowie.

Pierwotny termin rozpoczęcia egzaminów gimnazjalnych był zaplanowany na 18 kwietnia, jednak został on odwołany w związku z zamknięciem od połowy marca szkół z powodu pandemii koronawirusa. Od tego momentu uczniowie mogli przygotowywać się do egzaminów podczas zajęć zdalnych oraz samodzielnie w domu. Oprócz tego końcem maja w szkołach można było wziąć udział w konsultacjach z nauczycielami. Mogło to powodować pewien niepokój czy niepewność wśród uczniów jeżeli chodzi o przygotowania i samo podjeście do egzaminu. Z drugiej strony to, że odbył się on 2 miesiące po planowanym terminie dało im więcej czasu na naukę.

- Czuję, że gdybym pisała egzamin w kwietniu, to mogłoby mi gorzej pójść, te konsultacje trochę nam dały, do tego byłe lekcje online, i mieliśmy przede wszystkim więcej czasu na przygotowanie - twierdzi Katarzyna, również uczennica SP nr 3 w Rzeszowie.

W środę przed ósmoklasistami kolejne wyzwanie w postaci egzaminu z matematyki. Natomiast w czwartek odbędzie się egzamin z języków obcych.

Wokul

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4