Akt notarialny podpisany. Kamienica z muralem dla ss. Prezentek już oficjalnie

KATEGORIA: EDUKACJA / 3 września 2020

Fot. Sebastian Kieszkowski/UMWP

Kamienica przy ul. Lisa Kuli 13 już oficjalnie znalazła się w rękach sióstr Prezentek, które prowadzą tam szkołę podstawową. Notarialną umowę darowizny budynku na rzecz Zgromadzenia Panien Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny z siedzibą w Krakowie ul. Św. Jana oficjalnie podpisano w środę (2 września) w Urzędzie Marszałkowskim.

Podpisy pod aktem notarialnym złożyli siostra Anna Telus, przełożona generalna oraz marszałek Władysław Ortyl i wicemarszałek Piotr Pilch.

Przypomnijmy, że decyzja dotycząca kamienicy zapadła 18 maja, dokładnie w 100. rocznicę urodzin papieża Polaka Jana Pawła II. Członkowie zarządu województwa zdecydowali o przekazaniu na rzecz sióstr Prezentek budynku przy ul. Lisa Kuli w Rzeszowie, który stanowił własność województwa podkarpackiego, z przeznaczeniem na prowadzenie działalności pożytku publicznego z zakresu oświaty i wychowania.

Prezentki, a właściwie siostry Zgromadzenia Panien Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny (z siedzibą w Krakowie), dzierżawiły go od 2019 roku na podstawie umowy najmu na potrzeby Publicznej Szkoły Podstawowej (jako niezbędny dodatkowy obiekt dla oddziałów młodszych uczniów).

Budynek przy ul. Lisa Kuli 13, który został przekazany na potrzeby szkoły sióstr Prezentek
Fot. Karol Woliński

- Wszyscy członkowie zarządu poparli tę uchwałę, argumentując, że będzie to wkład w dziedzictwo, jakie pozostawił Jan Paweł II, który kładł wielki nacisk na kształcenie młodzieży. Oficjalnie o przekazaniu darowizny, marszałek Władysław Ortyl informował podczas eseminarium zorganizowanego przez samorząd województwa, a poświęconego dziedzictwu papieża Jana Pawła II - przypominają przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego.

Obiekt wybudowany został w 1903 r. i wpisany jest do Gminnej Ewidencji Zabytków Miasta Rzeszowa. Posiada 1066 m kw. pow. użytkowej i przez ostatnie lata był wykorzystywany na cele edukacyjno – administracyjne. Wartość przekazywanej nieruchomości to 3,8 mln zł.

- W związku z faktem, iż obiekt wymaga sporych nakładów finansowych na wykonanie prac remontowo – adaptacyjnych w celu wykorzystania w pełni jego potencjału na potrzeby edukacyjne oraz cel darowizny, Sejmik Województwa Podkarpackiego przychylił się do wniosku zarządu i podjął uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na dokonanie darowizny nieruchomości na rzecz Zgromadzenia - podkreślają przedstawiciele samorządu województwa. Sejmik swoją decyzję podjął 25 maja br.

Fot. Sebastian Kieszkowski/UMWP

Budynek przeszedł już częściowy remont dostosowujący go do potrzeb prowadzenia nauczania początkowego. To jednak nie wystarczy. Generalny remont może kosztować tyle ile wynosi jego wartość, a więc kilka milionów złotych.

Kamienica przy ul. Lisa Kuli 13 była wcześniej wykorzystywana przez komórki Urzędu Marszałkowskiego. W 2018 r. na ścianie budynku od strony ul. Jagiellońskiej pojawił się mural upamiętniający urodzonego w Rzeszowie znanego reżysera Freda Zinnemanna, ukazujący scenę z planu filmu „W samo południe”. Od 2019 r. obiekt jest dzierżawiony przez siostry Prezentki.

Wcześniej w obiekcie znajdowało się Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych. Przed II wojną światową była tu siedziba Policji Państwowej, w czasie okupacji urzędowała tzw. policja granatowa, a po wojnie z budynku korzystał Urząd Bezpieczeństwa.

Red.

Fot. Sebastian Kieszkowski/UMWP

Fot. Sebastian Kieszkowski/UMWP

Fot. Sebastian Kieszkowski/UMWP

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4