Uniwersytet Rzeszowski. Zobacz jak świętowano 20 - lecie istnienia Uczelni

KATEGORIA: EDUKACJA / 24 września 2021

Prorektor ds. Kolegium Nauk Humanistycznych prof. Paweł Grata prezentujący publikację pt. „Dwadzieścia lat minęło…”
Fot. Paweł Bialic

Uniwersytet Rzeszowski obchodzi w 2021 roku już dwudzieste urodziny! Z tej okazji w czwartek 23 września w Filharmonii Podkarpackiej odbyła się uroczysta gala, podczas której był czas na wspomnienia, prezentację osiągnięć uczelni oraz przedstawienie planów na przyszłość.

20 lat minęło…

Na Gali 20-lecia Uniwersytetu Rzeszowskiego pojawiło się szerokie grono gości. Był Minister Kultury i Edukacji Przemysław Czarnek, władze Uniwersytetu Rzeszowskiego z rektorem prof. Sylwestrem Czopkiem na czele oraz rektorzy uczelni wyższych z całej Polski, którzy uczestniczyli w Jubileuszu i obradach Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich. Pojawili się również, m.in. - wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, wicemarszałek województwa Piotr Pilch, prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek, europoseł Bogdan Rzońca oraz bp Kazimierz Górny.

Święto Uniwersytetu Rzeszowskiego zorganizowano w Filharmonii Podkarpackiej – miejscu gdzie 20 lat temu inaugurowano pierwszy rok akademicki na tej rzeszowskiej uczelni. Gala rozpoczęła się od wprowadzenia Sztandaru Uniwersytetu Rzeszowskiego. Później można było wysłuchać koncertu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Podkarpackiej wspartej przez Chór Akademicki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Po raz pierwszy też zabrzmiały dwa utwory przygotowane przez Henryka Jana Batora. Specjalnie na 20-lecie Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Była również prezentacja publikacji autorstwa Prorektora ds. Kolegium Nauk Humanistycznych prof. Pawła Graty pt. „Dwadzieścia lat minęło…”, która dokumentuje ostatnie 20 lat Uniwersytetu Rzeszowskiego. Pokazano także film opowiadający o historii rodzenia się akademickości w Rzeszowie oraz oczywiście powstania samego Uniwersytetu.

Fot. Paweł Bialic

2 mln od ministra Czarnka

Potem rozpoczęły się okolicznościowe wytępienia. Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego Sylwester Czopek przypomniał pierwszą inaugurację roku akademickiego w 2001 roku i podkreślał, że udało się od tego czasu rozbudować bazę dydaktyczną uczelni. Zwracał uwagę na otwarcie w 2016 roku Kolegium Nauk Medycznych, kilka dni temu dyplomy ukończenia studiów odebrali pierwsi absolwenci tego kierunku.

- Kierunek lekarski powstał najpóźniej i realizował swoją misję z niemałym trudem. Przed kilkoma dniami mogliśmy się cieszyć z promocji pierwszych 96 absolwentów. Dzisiaj dostaliśmy informacje o dobrych wynikach tego egzaminu - powiedział prof. Sylwester Czopek.

A co z planami na przyszłość? Jeden bardzo ważny jest już znany od dawna. Chodzi oczywiście o budowę nowoczesnego Szpitala Uniwersyteckiego, który ma powstać w podrzeszowskiej Świlczy. Oprócz tego uczelnia chce wybudować również nowy obiekt dla Kolegium Nauk Społecznych.

- Będę szczęśliwy jeżeli pod koniec mojej kadencji zobaczę jak te inwestycję zmierzają do końca ich realizacji - dodał rektor UR.

W dalszym rozwoju uczelnie z pewnością pomoże Ministerstwo Edukacji i Nauki. W czwartek minister Przemysław Czarnek oprócz gratulacji, przekazał rektorowi UR czek na niemal 2 mln zł, na realizacje inwestycji dla Kolegium Nauk Przyrodniczych oraz Instytutu Archeologii UR. Czarnek podkreślał rozwój Uniwersytetu Rzeszowskiego i całego Podkarpacia w ostatnich 20 latach. On także nawiązał do dobrych wyników egzaminów lekarskich rzeszowskich studentów medycyny.

- Absolwenci rzeszowskiej uczelni są w pierwszej dziesiątce. Najlepsi okazali się studenci Uniwersytetu Zielonogórskiego, to pokazuje że warto otwierać kierunki medyczne nie tylko na uczelniach medycznych - stwierdził minister Czarnek.

Oprócz tego zapewnił, że rząd przekaże niebawem dodatkowy 1 mld zł na rozwój wszystkich uczelni w kraju.

Wpływ UR na region

Głos zabrała również wojewoda podkarpacki. Ewa Leniart w swoim przemówieniu gratulowała władzom uczelni dotychczasowych osiągnięć w kształceniu studentów. Akcentowała także wpływ uczelni na rozwój regionu.

- Gdyby nie Uniwersytet Rzeszowski i jego kadry, rozwój naszego regionu byłby znacznie uboższy, także jeżeli chodzi o odpływ młodych ludzi z regionu - oznajmiła Ewa Leniart.

Natomiast prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek wspominał jego poprzedników na tej funkcji, którzy zabiegali o utworzenie uczelni oraz pomagali w jej rozwoju. Przywołane zostały zatem nazwiska prezydentów - Mieczysława Janowskiego, Andrzeja Szlachty i Tadeusza Ferenca. Prezydent podkreślał rolę Uniwersytetu Rzeszowskiego w wysokich wskaźnikach dotyczących liczby studentów w mieście.

- To wyraźnie pokazuje jakie znaczenie dla rozwoju gospodarczego i społecznego ma właśnie Uniwersytet Rzeszowski i cały ośrodek akademicki. Do tego w ostatnich latach oddajemy 3 tys. nowych mieszkań rocznie, widać że uczelnia i miasto przyciągają kolejne pokolenia wybitnych młodych ludzi – mówił prezydent Rzeszowa.

Wicemarszałek Piotr Pilch zwracał uwagę na ścisłą współpracę samorządu województwa z Uczelnią. Mowa tu o programach wsparcia finansowego, funduszach dla najlepszych studentów oraz oczywiście stwarzaniu możliwości kształcenia na kierunku lekarskim.

- To jest korzystanie z naszej bazy – podkarpackich wojewódzkich szpitali, to również plany budowy Szpitala Uniwersyteckiego - powiedział Piotr Pilch.

Historia Uniwersytetu Rzeszowskiego

Uniwersytet Rzeszowski jest największą uczelnią na Podkarpaciu. Rozpoczął swoją działalność 1 września 2001 r. na mocy ustawy Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 7 czerwca 2001 r. Uczelnia jest jednym z młodszych polskich uniwersytetów, ale kontynuuje długoletnie tradycje akademickie. Uczelnia została utworzona z Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Rzeszowie, której początek działalności datuje się na rok 1963, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (Filia w Rzeszowie powołana w 1969 roku) oraz Wydziału Ekonomii w Rzeszowie Akademii Rolniczej im. Hugona Kołłątaja w Krakowie (istniejącego od 1973 roku).

Pierwsza w historii uniwersytecka inauguracja roku akademickiego odbyła się 11 października 2001 r. Poprowadził ją prof. dr hab. Tadeusz Lulek, pierwszy rektor Uniwersytetu.

Karol Woliński

Fotorelacja: Paweł Bialic i Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4