PRz zafundowała sobie „powrót do przyszłości”. Na
70–tkę „wysłali” kapsułę

KATEGORIA: EDUKACJA / 26 września 2021

Historyczny moment umieszczenia kapsuły czasu Politechniki Rzeszowskiej przez rektora Politechniki Rzeszowskiej prof. Piotra Koszelnika i prezydenta Rzeszowa Konrada Fijołka.
Fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

Niedawno swój jubileusz 20-lecia obchodził Uniwersytet Rzeszowski, a w sobotę 25 września świętowało środowisko innej rzeszowskiej uczelni – Politechniki Rzeszowskiej, która obchodzi 70 urodziny. Kulminacyjnym punktem obchodów było wmurowanie kapsuły czasu, która ma zostać otwarta za kolejne 70 lat. Co „wysłano w przyszłość?

- Wykonujemy krok na następne 70 lat przekazując następnym pokoleniom pewne informacje, takie jak wygląda dzisiaj dzień Politechniki Rzeszowskiej - mówił przed wmurowaniem kapsuły rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. Piotr Koszelnik, któremu towarzyszył prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek.

Kapsuła została wmurowana pod pomnikiem Ignacego Łukasiewicza - patrona Politechniki Rzeszowskiej. Została wykonana ze specjalnej nierdzewnej kwasoodpornej stali, która gwarantuje zachowanie tego co jest w środku. Dzięki temu opakowanie będzie bardzo szczelne, nie ma ryzyka, że znajdzie się tam woda.

Co znajdą przyszłe pokolenia w kapsule?

W kapsule czasu zostaną umieszczone przedmioty upamiętniające obecne czasy, a jej otwarcie planowane jest za 70 lat, czyli w 2091 r. Rektor Piotr Koszelnik zdradził co konkretnie w niej umieszczono. Będzie to przede wszystkim list do osób, które ją otworzą.

- Przekazaliśmy tam pewne informacje, zadaliśmy pewne pytana, na które my nie uzyskamy odpowiedzi. Może dzięki temu osoby czytające ten list, spróbują się wpisać w nasz sposób myślenia z 2021 roku - powiedział prof. Piotr Koszelnik, który nie zdecydował się ujawnić dokładnej treści dokumentu tłumacząc to (z uśmiechem) tajemnicą korespondencji.

Skarby z przeszłości jakie odkryją przyszłe pokolenie za 70 lat.
Fot. B. Motyka/Politechnika Rzeszowska

Oprócz listu w kapsule przyszłości znalazły się różne gadżety, w tym kostka z zatopioną bryłą budynku uczelni, PIN Politechniki Rzeszowskiej, medal „Zasłużony dla Politechniki Rzeszowskiej”, wzór dyplomu ukończenia studiów w 2021 r., zdjęcia budynku i studentów. Jest też moneta o nominalne 5 zł, zdjęcie budynku w scenerii zimowej oraz okulary przeciwsłoneczne. Jak zaznaczał prof. Koszelnik, tego typu przedmioty mają wzbudzać ciekawość osób, które będą je oglądać za 70 lat.

- Nie wiemy czy za 70 lat będziemy używać pieniędzy w takiej formie. Jest też zdjęcie budynku w zimie, tutaj też nie ma pewności czy będzie takie zjawisko w tym czasie, a może zima będzie jeszcze ostrzejsza niż teraz? - zastanawiał się rektor Politechniki Rzeszowskiej - Zostawiliśmy też okulary przeciwsłoneczne by uzmysłowić przyszłym pokoleniom, że dzisiaj gdy słonce świeci, to musimy je zakładać. Może za 70 lat atmosfera się zmieni i ludzie nie będą ich potrzebować - dodał prof. Piotr Koszelnik.

Wokul

Kapsuła czasu Politechniki Rzeszowskiej.
Fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

Fot. B. Motyka/Politechnika Rzeszowska

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4