W Rzeszowie znów będzie Piknik Nauki EKSPLORACJE. Znamy już datę wydarzenia

KATEGORIA: EDUKACJA / 10 stycznia 2022

Fot. Paweł Bialic

Trwają przygotowania do kolejnego Pikniku Nauki EKSPLORACJE, który znów odbędzie się w Rzeszowie. Popularyzatorzy nauki i edukatorzy z całej Polski spotkają się już po raz dwunasty w centrum miasta. Szczegóły wydarzenia nie są jeszcze znane, ale ujawniono już datę kiedy zaplanowano imprezę.

- Jest mi niezmiernie miło przekazać informację, że tegoroczny Piknik Nauki EKSPLORACJE odbędzie się 21 maja w Rzeszowie w tradycyjnym miejscu w pobliżu rzeszowskiego zamku i fontanny multimedialnej - zakomunikował Tomasz Michalski ze Stowarzyszenia Upowszechniania Wiedzy „ExploRes”.

Tak jak w latach ubiegłych, główna cześć pikniku odbędzie się w sobotę, ale organizatorzy przymierzają się także do zorganizowania dodatkowych części wydarzenia tak jak w roku ubiegłym, gdy piknik składał się z trzech części pod intrygującymi nazwami: „Sobota pełna wrażeń”, „Lotniczy Piątek” oraz „Medyczna Niedziela”.

- Kształt i tematyka tegorocznych części jest jeszcze w przygotowaniu. Szczegóły poznamy w maju, ale niewątpliwie także i tegoroczna „Sobota pełna wrażeń” będzie jak zawsze pełna wyjątkowych pokazów naukowych, intrygujących warsztatów poznawczych i ekspozycji zapierających dech w piersiach - zapowiada Tomasz Michalski.

Jak zaznacza Michalski, ubiegłoroczna edycja pikniku, zorganizowana z powodu pandemii wyjątkowo 9 października zakończyła się wielkim sukcesem.

- Wzięło w niej udział aż 70 ekip wystawców i wykonawców m.in. z Warszawy, Krakowa, Białegostoku i Budapesztu oraz oczywiście z naszego regionu - podkreśla. Łącznie działania edukacyjne podczas trzech dni wydarzenia prowadziło prawie 400 osób, popularyzatorów, edukatorów, nauczycieli oraz pasjonatów nauki i techniki.

Organizatorami Pikniku Nauki EKSPLORACJE są dwie największe uczelnie w regionie, Uniwersytet Rzeszowski i Politechnika Rzeszowska im. I. Łukasiewicza oraz dwa prężnie działające organizacje pozarządowe – Stowarzyszenie EKOSKOP oraz Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy ExploRes inicjator i organizator rzeszowskich pikników naukowych od 2009 roku. Czwórkę podstawowych organizatorów wspierają Partnerzy Organizacyjni, którymi od lat są Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego, Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie a w ubiegłym roku do grona Partnerów dołączyło I LO im. ks. St. Konarskiego w Rzeszowie.

- Podobnie będzie i w tym roku bowiem podstawowym założeniem i źródłem sukcesu wydarzenia jest partnerska współpraca w jak najszerszym gronie instytucji i organizacji działającym w obszarze nauki i edukacji - zaznacza Tomasz Michalski.

Wyjątkowe edukacyjne wydarzenie organizowane jest od 2010 roku, najpierw pod nazwą Dzień Odkrywców – Interaktywny Piknik Wiedzy a następnie Piknik Nauki EKSPLORACJE. W 2020 roku, w trakcie pandemii, piknik odbył się w formie wirtualnej w mediach społecznościowych jako e-Piknik Nauki EKSPLORACJE.

Red.

Fot. Materiały organizatorów

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4