Wyjątkowe EKSPLORACJE już w maju. 10 lat piników naukowych w Rzeszowie

KATEGORIA: EDUKACJA / 25 grudnia 2018

Piknik Nauki Eksploracje 2018
Fot. Janusz Płodzień/Archiwum portalu TWiNN.pl

Organizatorzy Pikniku Nauki EKSPLORACJE, który odbędzie się w Rzeszowie w dniach od 24 do 26 maja 2019 roku zapowiadają, że będzie on wyjątkowy. Stanie się tak dzięki jubileuszowi oraz spełnieniu misji pikników naukowych.

- To już po raz dziesiąty w centrum Rzeszowa gościć będziemy edukatorów, animatorów i popularyzatorów nauki na wydarzeniu popularyzującym naukę i nieformalną edukację - zapowiada Tomasz Michalski, prezes zarządu Stowarzyszenia Upowszechniania Wiedzy „ExploRes”.

To właśnie Stowarzyszenie ExploRes jest inicjatorem pikników naukowych w Rzeszowie, które organizowane są corocznie wraz z innymi partnerami – współorganizatorami wydarzenia. W przyszłym roku będą nimi Uniwersytet Rzeszowski i Stowarzyszenie EKOSKOP przy wsparciu Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A.

- Projekt narodził się dokładnie dziesięć lat temu, na początku grudnia 2008 roku, podczas Konferencji Interakcja-Integracja organizowanej przez Centrum Nauki Kopernik. Prezentowano tam rolę warszawskiego Pikniku Naukowego w popularyzacji wiedzy. Inspiracje płynące z prezentacji oraz rozmowy m.in. z panią prof. Magdaleną Fikus były źródłem pomysłu Stowarzyszenia ExploRes, by zorganizować tego typu plenerowe wydarzenie w Rzeszowie i propagować za jego pomocą ideę powstania na Podkarpaciu dużego, prawdziwego centrum nauki. Myśl ta przyświecała wydarzeniu od samego początku, będąc podstawowym punktem założeń programowych projektu - wyjaśnia Tomasz Michalski genezę wydarzenia.

Powstanie dużego centrum nauki w naszym regionie jest drugim elementem składającym się na wyjątkowość przyszłorocznej imprezy.

- Ruszył właśnie projekt pod nazwą „Utworzenie podkarpackiego centrum nauki” realizowany przez Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie w ramach RPO Województwa Podkarpackiego, którego efektem będzie otwarcie za cztery lata tak długo wyczekiwanego ośrodka. Można by więc postawić tezę, że piknik spełnił swoje zadanie i był jednym z ważniejszych narzędzi propagowania idei powstania centrum. Oczywiście to nie oznacza, że jest już niepotrzebny. Wręcz przeciwnie! Teraz możliwe będzie połączenie zasobów i współdziałanie a przyszłe podkarpackie centrum nauki stanie się jednym z wiodących partnerów projektu - mówi prezes Stowarzyszenia ExploRes.

Michalski dodaje, że warto także wspomnieć o tych wystawcach, którzy uczestniczyli aktywnie we wszystkich dotychczasowych rzeszowskich piknikach naukowych. Są to: Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, krakowskie Muzeum Inżynierii Miejskiej i Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema oraz rzeszowskie koło Stowarzyszenia KLANZA.

- Pojawią się oni zapewne także w przyszłym roku jak i ci, którzy bywali tu często, doceniając zarówno organizację wydarzenia jak i zaangażowanie odwiedzających w poznawaniu świata, chęć do eksperymentowania, zadawania pytań oraz poziom wiedzy i umiejętności - wyjaśnia Tomasz Michalski.

Wydarzenie ponownie odbędzie się w centrum miasta w pobliżu rzeszowskiego Zamku, placu AK i fontanny multimedialnej. To tam na wszystkich uczestników czekać będzie główna część wydarzenia – sobotni, rodzinny Piknik. Podobnie jak w roku bieżącym, będzie można wziąć udział w niedzielnej Wyprawie nad rzeszowski Zalew organizowanej przez Stowarzyszenie EKOSKOP. Wydarzenie rozpocznie się natomiast tradycyjnie w murach Uniwersytetu Rzeszowskiego już w piątkowy wieczór, 24 maja gdzie odbędzie się Preludium – pierwsza część Pikniku Nauki.

- Jest wielce prawdopodobnym, że czekają nas jeszcze niespodzianki… nowe miejsca, nowe atrakcje i nowa tematyka, a wszystko to razem jeszcze bardziej zaintryguje i przyciągnie na wydarzenie rzesze małych i dużych odkrywców z całego regionu. Szczegóły poznamy na początku maja przyszłego roku - mówi Tomasz Michalski.

Szczegóły na stronie: www.pikniknauki.pl

Red.

Fot. Materiały prasowe

Piknik Nauki Eksploracje 2018
Fot. Janusz Płodzień/Archiwum portalu TWiNN.pl

Piknik Nauki Eksploracje 2018
Fot. Janusz Płodzień/Archiwum portalu TWiNN.pl

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4