Marek Darecki z tytułem doktora honoris causa Politechniki Rzeszowskiej

KATEGORIA: EDUKACJA / 23 kwietnia 2022

Fot. Paweł Bialic

Marek Darecki, twórca i szef Doliny Lotniczej, wiodącego klastra przemysłowego, wieloletni prezes WSK „PZL-Rzeszów”, a następnie Pratt & Whitney Rzeszów, otrzymał w piątek (22 kwietnia) tytuł doktora honoris causa Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza, której jest absolwentem.

- Dzisiejsza uroczystość jest dla mnie niezwykłym wydarzeniem i najwyższym honorem. Przyjmuję go jako wyraz uznania dla mnie ale również dla szerszego grona przemysłowców polskich, którzy poświęcają swe wysiłki i talenty ku wzmocnieniu siły gospodarki Rzeczpospolitej - mówił Marek Darecki.

Inicjator Doliny Lotniczej

Absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Rzeszowskiej uzyskał tytuł magistra inżyniera o specjalności silniki lotnicze. Swoją karierę zawodową Darecki rozpoczął w 1978 r., podejmując pracę w Ośrodku Badawczo-Rozwojowym WSK Rzeszów. Przepracował tam 11 lat, zajmując się tematyką turbin. Następnie przez dwa lata kierował Wydziałem Montażu i Prób WSK Rzeszów, gdzie odpowiadał za produkcję, logistykę i technologię procesu montażu silników lotniczych i przekładni śmigłowcowych. Po tym czasie objął stanowisko kierownicze w Dziale Rozwoju Biznesu i podjął się przygotowania planu restrukturyzacji firmy w warunkach wprowadzonej gospodarki rynkowej.

Po trzech latach awansował na stanowisko dyrektora Zakładu Lotniczego WSK Rzeszów, w którym wdrożył pierwsze nowatorskie techniki wspomagania wydajności produkcji. W 1998 roku odszedł z WSK Rzeszów i objął stanowisko prezesa i dyrektora naczelnego amerykańskiej firmy Goodrich Krosno, zajmującej się produkcją podwozi, między innymi do samolotów Boeing i F-16. Przepracował tam cztery lata, kierując gruntowną modernizacją zakładu, podwajając zatrudnienie i powiększając trzykrotnie wartość sprzedaży.

Następnie powrócił do właśnie sprywatyzowanej WSK Rzeszów (dzisiejszej Pratt & Whitney Rzeszów) na stanowisko prezesa i dyrektora naczelnego. Na stanowisku tym przepracował 19 lat, kierując w pierwszej fazie skomplikowanymi procesami restrukturyzacji, korporacyjnej integracji i modernizacji przedsiębiorstwa.

Równolegle do pełnienia funkcji prezesa Pratt & Whitney Rzeszów kierował innymi przedsiębiorstwami P&W. Jest on pomysłodawcą i inicjatorem powstania klastra lotniczego Dolina Lotnicza oraz jego prezesem od momentu powstania, czyli od 2003 r. Stowarzyszenie Grupy Przedsiębiorców Przemysłu Lotniczego zrzesza potentatów światowego lotnictwa. Na początku Dolina Lotnicza skupiała 18 firm, dziś 170. Zatrudnienie wzrosło z 9 tys. do 32 tys. pracowników, zaś sprzedaż eksportowa z 250 mln dolarów do 3 mld dolarów.

Marek Darecki inicjował też liczne projekty w dziedzinie edukacji. Pierwszym takim projektem była Politechnika Dziecięca. W kwietniu 2021 r. prezes Marek Darecki zakończył karierę korporacyjną w Pratt & Whitney, ale po przejściu na emeryturę kontynuuje swą aktywność zawodową i jest w dalszym ciągu liderem Doliny Lotniczej. Dodajmy, że od 2012 r. Darecki jest honorowym obywatelem Rzeszowa. Ostatnio wszedł w skład Kolegium Rady Gospodarczej powołanej przy prezydencie Rzeszowa.

O nadanie akademickiego tytułu honorowego doktora honoris causa Politechniki Rzeszowskiej wnioskowało Stowarzyszenie Grupy Przedsiębiorców Przemysłu Lotniczego „Dolina Lotnicza”. Senat Politechniki Rzeszowskiej uchwałę o nadaniu Markowi Dareckiemu tytułu i godności doktora honoris causa PRz podjął 28 października 2021 r. Miała ona poparcie senatów Akademii Górniczo - Hutniczej w Krakowie i Politechniki Warszawskiej.

Piątkowe posiedzenie Senatu otworzył rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik. Laudację na cześć Marka Dareckiego wygłosił prof. dr hab. inż. Jarosław Sęp – promotor w postępowaniu dotyczącym nadania tytułu doktora honoris causa. Przedstawiając sylwetkę doktora honorowego, podkreślał jego zaangażowanie w rozwój firm Doliny Lotniczej przez realizację wielu badań naukowych. Wdrożyły one na przestrzeni ostatnich lat we współpracy z uczelniami i instytutami dziesiątki nowatorskich projektów, których efekty są liczone w setkach milionów złotych. Prof. Sęp wskazał również wiele aktywności Marka Dareckiego związanych z szeroko pojętą edukacją.

- W trakcie licznych spotkań z naukowcami, nauczycielami przedmiotów ścisłych, pracownikami kuratoriów oświaty, dyrektorami szkół, wychowawcami dzieci i młodzieży zwracał uwagę na konieczność modernizacji programów nauczania. Jednocześnie sam prowadzi cieszące się ogromną popularnością webinary i autorskie vlogi dla studentów różnych uczelni, na temat wyboru zawodu, ścieżki rozwoju indywidualnego, uczenia się, zawodów przyszłości, przemysłu 4.0. Cechą wspólną tych aktywności jest rozwijanie innowacyjnego przemysłu i tworzenie efektywnego, wielopłaszczyznowego systemu synergicznej współpracy uczelni z otoczeniem gospodarczym i społecznym - mówił promotor.

Pełna treść laudacji TUTAJ.

„Wyznaczał Pan kierunek”

Dyplom doktorowi honoris causa Politechniki Rzeszowskiej wręczył rektor uczelni prof. Piotr Koszelnik w asyście promotora prof. Jarosława Sępa i prorektora ds. nauki prof. PRz Lesława Gniewka.

Obecny na uroczystości marszałek Władysław Ortyl wręczył Markowi Dareckiemu pamiątkowy list gratulacyjny, w którym napisał między innymi:

- Jest to godne ukoronowanie Pana życiowych i zawodowych sukcesów, wybitnych osiągnięć oraz zasług dla rozwoju przemysłu lotniczego, które bez wątpienia zapiszą się na kartach historii naszego regionu i Polski. Swym zaangażowaniem, profesjonalizmem, iście wizjonerskim wyznaczaniem sobie celów, dalekosiężnymi planami, ambicjami, odważnym zdobywaniem coraz wyżej zawieszonych poprzeczek oraz inicjowaniem kolejnych innowacyjnych przedsięwzięć, przez kolejne dekady wyznaczał Pan kierunek rozwoju branży lotniczej, budując jej potencjał i prestiż.

- Przyznanie tego zaszczytnego tytułu jest uhonorowaniem dotychczasowej Pana pracy, potwierdzeniem uznania środowiska akademickiego dla Pana osiągnięć, zasług oraz dokonań, to także podziękowanie za wieloletnią pracę i zaangażowanie w pełnione obowiązki połączone także z dbałością o rozwój naszego województwa podkarpackiego - powiedziała z kolei wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

- Rzeszów i społeczność Rzeszowa jest dumna z tak wybitnego honorowego obywatela naszego miasta. Obywatela, który tak jak kiedyś premier Kwiatkowski przyczynił się do rozwoju gospodarczego Polski, tak on przyczynił się do rozwoju gospodarczego Rzeszowa i Podkarpacia w ostatnich latach - mówił prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek.

Zaangażowanie Dareckiego w działalność społeczną podkreślał natomiast bp Jan Wątroba, ordynariusz rzeszowski.

Świadek historii pół wieku branży lotniczej

Swój wykład inauguracyjny Marek Darecki poświęcił transformacji przemysłu lotniczego na przykładzie historii zakładu, w którym pracował prawie 40 lat i którym kierował niemal 20 lat, czyli dawnej WSK – jak mówił „jednej z najważniejszych fabryk w Polsce”.

- Biorąc pod uwagę moje studia lotnicze tutaj na Politechnice Rzeszowskiej, następnie służbę wojskową w Wojskach Lotniczych i kolejne 43 lata pracy w przemyśle lotniczym, stoi przed Wami świadek, który spędził w swojej branży pół wieku - zaznaczał nowy doktor honoris causa PRz.

- U źródeł każdego wielkiego dzieła stoi wielka idea, a źródłem wielkiej idei jest wielki lider. Taką wielką ideą, którą mam na myśli, jest wizja, którą stworzył 85 lat temu niezwykły człowiek, wielki mąż stanu, prawdziwy lider jakbyśmy dzisiaj powiedzieli, wicepremier rządu polskiego w okresie międzywojennym, Eugeniusz Kwiatkowski. Temu wspaniałemu, kompetentnemu człowiekowi zawdzięcza swe istnienie jedno z największych przedsiębiorstw Podkarpacia, dzisiejsze Pratt & Whitney Rzeszów - firma, w której przepracowałem 40 lat i którą miałem zaszczyt zarządzać przez prawie 20 lat. Firma, która miała ogromny wpływ na nasz region i na nasze miasto - podkreślał Darecki, który następnie mówił o bogatej historii firmy poczynając od jej powstania w 1937 r., przez czasy okupacji, okres powojenny, czas „Solidarności”, załamanie produkcji po upadku PRL-u, aż po okres poprywatyzacyjnych przemian i czasy współczesne.

***

W uroczystości wzięli udział m.in. podkarpaccy parlamentarzyści, marszałek Władysław Ortyl, wojewoda Ewa Leniart, prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek, starosta rzeszowski Józef Jodłowski oraz biskup rzeszowski Jan Wątroba. W wydarzeniu uczestniczyli również rektorzy i prorektorzy uczelni współpracujących z Politechniką Rzeszowską.

Na uroczystości pojawili się również przedstawiciele Pratt & Whitney, m.in. Maria Della Posta, prezes Pratt & Whitney Canada, Wojciech Wasik, prezes, dyrektor generalny Pratt & Whitney Kalisz, Marcin Samolej, wiceprezes, dyrektor generalny Pratt & Whitney Rzeszów, oraz Stowarzyszenia Grupy Przedsiębiorców Przemysłu Lotniczego „Dolina Lotnicza”, a także członkowie Fundacji Rozwoju Politechniki Rzeszowskiej i Stowarzyszenia Wsparcia Politechniki Rzeszowskiej PRZ - CONNECT oraz przedstawiciele samorządów i wielu instytucji.

Tytuł doktora honoris causa Politechnika Rzeszowska przyznaje od 2002 r. i do 2020 r. uhonorowano nim 14 osób. Wśród nich są m.in. ks. prof. Michał Heller, były prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc, prof. Stanisław Kuś, prof. Kazimierz Oczoś, prof. Leszek Trybus, prof. Bolesław Fleszar. Teraz jako 15. do tego grona dołączył Marek Darecki.

Red.

Zdjęcia: Paweł Bialic

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4