Radość rzeszowskich maturzystów. Nauczyciele zawieszają strajk

KATEGORIA: EDUKACJA / 17 kwietnia 2019

Na zdjęciu Małgorzata Rauch Podkarpacki Kurator Oświaty
Fot. Barbara Kędzierska

Podkarpacki Kurator Oświaty Małgorzata Rauch zaapelowała do nauczycieli tych szkół w naszym regionie, w których wciąż trwa akcja protestacyjna, żeby pamiętali o swoich uczniach i w obliczu jednego z ważniejszych egzaminów w ich życiu – nie zwiedli ich. Zwróciła się do nauczycieli z prośbą, by przystąpili do klasyfikacji końcowej maturzystów oraz wspierali ich w trakcie egzaminu dojrzałości. Nauczyciele chyba coraz bardziej odczuwają powagę sytuacji, jaka ma miejsce i jednocześnie nie są zadowoleni z linii taktycznej jaką realizuje ZNP negocjując z rządem w ich imieniu. Niedługo po zakończonej konferencji Małgorzaty Rauch, pojawił się na stronach II LO w Rzeszowie List otwarty nauczycieli rzeszowskich szkół ponadgimnazjalnych, w którym zgodnie informują:

„Mając na uwadze przyszłość uczniów oraz wspólny wysiłek włożony w przygotowanie do dorosłego życia, podjęliśmy decyzję o wystawieniu ocen końcowych w klasach maturalnych. Solidaryzując się z nauczycielami przedszkoli, szkół podstawowych i ostatnich klas gimnazjalnych, podtrzymujemy decyzję o strajku i mamy nadzieję, że nasze stanowisko będzie punktem wyjścia do dialogu z rządem.”

Pod tym listem podpisali się nauczyciele dwudziestu rzeszowskich szkół ponadgimnazjalnych. Pełną treść tego listu mogą Państwo przeczytać TUTAJ.

Kurator podsumowała sytuację w szkołach

W środę, 17 kwietnia zakończył się trzeci i jednocześnie ostatni dzień egzaminów ósmoklasistów. Podczas konferencji prasowej przed zbliżającymi się Świętami Wielkiej Nocy, a także tuż przed planową klasyfikacją uczniów, Podkarpacki Kurator Oświaty Małgorzata Rauch podsumowała dotychczas podjęte działania kryzysowe.

Podkarpacki Kurator Oświaty, podziękowała wszystkim pedagogom i dyrektorom szkół, którzy do tej pory przyczynili się do tego, że egzaminy – zarówno gimnazjalny jak i ósmych klas – odbyły się planowo.

Rauch odniosła się również do występujących napięć pomiędzy nauczycielami strajkującymi i tymi, którzy z różnych powodów do tego strajku nie przystąpili. Przypomniała, że nikogo nie można przymuszać do strajku. Każdy nauczyciel indywidualnie i w zgodzie z własnym sumieniem podejmuje taką decyzję. Nauczyciel ma zawsze prawo przerwać strajk, czy też do niego powrócić. To dotyczy głównie tych nauczycieli, którzy chcą odstąpić od strajku, by sklasyfikować swoich uczniów i być przy nich w trakcie egzaminu maturalnego.

Kurator odniosła się także do zakończonych dziś egzaminów ósmych klas:

„Egzamin odbył się w 968 szkołach Podkarpacia i przystąpiło do niego ponad 20 tys. ósmoklasistów. Egzamin odbył się bez incydentów i większy problemów. Podziękowania należą się dyrektorom szkół i tym nauczycielom, którzy wzięli na siebie ciężar opieki nad uczniami i tej całej odpowiedzialności za przeprowadzenie egzaminu, w tym oczywiście spora grupa nauczycieli niestrajkujących. Dziękuję również nauczycielom, którzy często wobec wrogości środowiska wyrazili trochę inne poglądy na całą tą sytuację. Podziękowania należą się także nauczycielom z wielu szkół podstawowych województwa Podkarpackiego, którzy zawiesili strajk, by pomóc przy tych egzaminach. Dziękuję również tym, którzy zgłosili się do naszej bazy – jeśli pomogli, zostali „wykorzystani” przez dyrektorów szkół, to tym bardziej dziękuję za gotowość i przede wszystkim, tą realną pomoc.”

Małgorzata Rauch kontynuując swoje podziękowania, doceniła także tych, którzy na jej osobistą prośbę włączyli się do pomocy przy egzaminach i spotkali się z nieprzychylnością strajkujących:

„Podziękowania należą się również tym, których osobiście poprosiłam o pomoc, aby takiej pomocy udzielili dyrektorom szkół podstawowych, by odpowiedzieli na te prośby - i tak zrobili. Niejednokrotnie oczywiście ponosząc tego konsekwencje. Dziś o tym doświadczeniu nie zawsze z przyjemnością opowiadają. Słów już wypowiedzianych nie cofniemy – jak mówił Horacy – ale może czasem trzeba oprócz wstydu i żalu, jaki odczuwamy, po prostu przeprosić. Jednak nawet w obliczu tych przykrych i negatywnych doświadczeń, o których tutaj opowiedziałam, cały czas w zdecydowanej większości są nauczyciele odważni, odpowiedzialni, którzy są nie tylko profesjonalistami ale i oczywiście budują ten profesjonalizm na etyce zawodowej i na nich dzisiaj polegamy najbardziej i na nich nie zawiedliśmy się i jestem przekonana, że się nie zawiedziemy, również jeżeli chodzi o konferencję klasyfikacyjną dla maturzystów.”

„Dobre wiadomości płyną z powiatów, gdzie w znakomitej większości już odbyły się posiedzenia klasyfikacyjne, albo te posiedzenia są zaplanowane. Na ten czas zawieszono strajk lub już nie ma tam strajku. Tych powiatów jest już 18 na 25 – 21 gmin i 4 miasta na prawach powiatu. Nie mamy takich wątpliwości i ja ich nigdy nie miałam, matury nie są zagrożone.”

Jak już pisałam na wstępie, również nauczyciele w rzeszowskich szkołach ponadgimnazjalnych prawdopodobnie przystąpią do konferencji klasyfikacyjnych uczniów klas maturalnych i tu również matury nie powinny być zagrożone. Nauczyciele rzeszowskich szkół ponadgimnazjalnych ze strajku nie rezygnują całkowicie, jednak w czasie tak ważnym dla ich wychowanków, swoje osobiste potrzeby odłożyli na plan dalszy i będą w tym momencie z młodzieżą maturalną. Taka ich decyzja z pewnością uspokoi rzeszowskich maturzystów.

Barbara Kędzierska

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4