Od czwartku obowiązek zakrywania twarzy. Rzeszów nie kupi maseczek

KATEGORIA: BEZPIECZEŃSTWO / 15 kwietnia 2020

Fot. Pixabay.com

Już od czwartku 16 kwietnia wchodzi w życie obowiązek zakrywania ust oraz nosa w trakcie przebywania w miejscach ogólnodostępnych, w tym na drogach i placach, w obiektach kultu religijnego, obiektach handlowych, w placówkach handlowych i na targowiskach.

Nowe zasady (po zmianach pierwotnych zapisów w projekcie rozporządzenia) nie będą dotyczyć m.in. dzieci w wieku do lat czterech oraz osób niezdolnych do samodzielnego zakrycia i odkrycia ust lub nosa, a także (po fali krytyki) duchownych przewodniczących obrzędom religijnym czy np. żołnierzy na służbie. Nie trzeba jej będzie zakładać także kiedy sami będziemy jechać samochodem czy pracować w biurze bez kontaktu z klientem.

Rozporządzenie podpisane przez premiera i opublikowane w środę wieczorem dostępne jest TUTAJ.

Z zapowiedzi rządu wynika, że to obostrzenie będzie obowiązywać na terenie całego kraju przez kilka tygodni lub nawet miesięcy. Uznawanym za najbezpieczniejszy sposób zakrycia twarzy jest noszenie specjalnych maseczek ochronnych jednorazowego lub wielokrotnego użytku, jednak można również skorzystać z chust lub szalików. Niektóre samorządy jak np. Głogów Małopolski zdecydowały się na zakup pewnej ilości maseczek ochronnych np. dla osób starszych.

- Maseczki sukcesywnie będą dostarczane do kolejnych grup seniorów, osób starszych, samotnych i niepełnosprawnych. Na bieżąco przekazujemy również maseczki służbom najbardziej narażonym na zakażenie: policjantom, pracownikom służb społecznych, strażakom, pracownikom służb komunalnych i innym - informuje na profilu facebookowym gminy Głogów Małopolski, burmistrz Paweł Baj.

Z kolei w Rzeszowie jak mówi nam rzecznik prezydenta Maciej Chłodnicki nie ma planów na zakup i przekazanie maseczek mieszkańcom.

- Na razie nie mamy w planie zakupu maseczek ochronnych - mówi krótko Maciej Chłodnicki.

Sprzęt ochronny jest natomiast wciąż kupowany przez Szpital Miejski im. Jana Pawła II w Rzeszowie, tak aby zabezpieczyć personel medyczny, który może być narażony na bezpośredni kontakt z pacjentami zarażonymi koronawirusem.

Jak poinformował nas Maciej Chłodnicki, miasto wycofało się również z inicjatywy zakupu testów na obecność koronawirusa dla pracowników urzędu, kierowców MPK oraz Straży Miejskiej. Taki pomysł przedstawiła podczas ostatniej sesji Rady Miasta Rzeszowa, radna Jolanta Kaźmierczak z Platformy Obywatelskiej i został on wówczas poparty przez prezydenta Rzeszowa Tadeusza Ferenca.

Fot. Ministerstwo Zdrowia

Elżbieta Łukacijewska, podkarpacka poseł do Parlamentu Europejskiego z Platformy Obywatelskiej zakupiła kolejną partię maseczek dla tych, którzy mimo zgłoszenia się ich nie otrzymali. Tuż przed świętami europosłanka wystartowała z akcją przekazania dla chętnych mieszkańców Podkarpacia 1000 maseczek ochronnych, które szybko się rozeszły.

- Zapotrzebowanie na maseczki przeszło nasze najśmielsze oczekiwania i po paru godzinach musieliśmy zakończyć przyjmowanie zgłoszeń, bo już zapełniała się nam nawet lista tzw. rezerwowa. Dlatego zdecydowałam się dokupić kolejne 1000 maseczek, aby mogło je otrzymać jak najwięcej osób, które się do nas zwróciły i trafiły na listę rezerwową - informuje Elżbieta Łukacijewska.

W przedsięwzięcie europosłanka zaangażowała swoje biura poselskie w Rzeszowie, Sanoku oraz Tarnobrzegu, a także współpracowników z regionu. Aby otrzymać maseczkę należało się skontaktować telefonicznie, mailowo lub poprzez portale społecznościowe posłanki.

- Obecnie maseczki są sukcesywnie wysyłane do osób z naszej listy, a część przekazują moi współpracownicy osobiście. Co istotne, po maseczki zgłosiły się nie tylko osoby indywidualne, ale również różne instytucje działające w zakresie ochrony zdrowia, co pokazuje wielki niedobór tego typu materiałów - dodaje Elżbieta Łukacijewska.

Gdzie kupić maseczkę? Jak poprawnie z niej korzystać

Pierwszym miejscem, w którym możemy zakupić maseczkę ochronną są oczywiście apteki oraz sklepy ze zaopatrzeniem medycznym. Można je kupić osobiście w aptece lub sklepie, w niektórych przypadkach prowadzona jest sprzedaż w internecie. Oprócz tego szyciem maseczek zajmują się również pracownie krawieckie, a nawet salony z sukniami ślubnymi.

Jeżeli chodzi o samo noszenie maseczek to trzeba zaznaczyć, że te jednorazowe po każdym użyciu należy oczywiście wyrzucić.

Przed założeniem maski trzeba dokładnie umyć ręce środkiem na bazie alkoholu lub wodą z mydłem.

Maska powinna starannie zasłaniać usta i nos i być tak przymocowana, żeby szczeliny między twarzą, a maską ochronną były jak najmniejsze.

Należy unikać dotykania maski podczas jej noszenia. Jeśli przypadkiem do tego dojdzie, trzeba dokładnie umyć ręce środkiem na bazie alkoholu lub wodą z mydłem.

Gdy maska zrobi się wilgotna trzeba wymienić ją na nową. Pod żadnym wypadkiem nie wolno używać ponownie tego typu maski.

Żeby zdjąć maskę, należy chwycić ją od tyłu za wiązanie i zdjąć, a następnie wyrzuć do zamykanego kosza na śmieci. Po wyrzuceniu maski konieczne trzeba zdezynfekować dłonie.

Fot. Ministerstwo Zdrowia

Fot. Ministerstwo Zdrowia

Fot. Ministerstwo Zdrowia

Jeżeli chodzi o maseczki wielokrotnego użytku – uszyte z trwałego materiału np. bawełny tutaj w kwestii założenia i noszenia maski należy postępować podobnie. Po zakończeniu jej użytkowania czyli np. powrocie do domu należy ją zdjąć w podobny sposób jak maseczkę jednorazową a następnie umieścić w foliowym opakowaniu i dokładnie umyć ręce. Później przy pomocy ochronnych rękawiczek powinno się ją wyprać w temperaturze co najmniej 60 stopni, a po ich wyschnięciu wyprasować i odłożyć w bezpieczne miejsce do następnego użytku.

Co ważne gdy planujemy dłuższe wyjście poza dom, dobrze być wyposażonym w zapasową maseczkę wraz z foliowym opakowaniem.

Wokul

#zostanwdomu jeżeli tylko masz taką możliwość

#dbajozdrowieinnych, tych którzy muszą pracować

#BadzmyRazemNaOdleglosc

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4