140 interwencji policjantów w sprawie łamania ograniczeń podczas świąt

KATEGORIA: BEZPIECZEŃSTWO / 14 kwietnia 2020

Fot. Archiwum KWP w Rzeszowie

Do około 140 interwencji ze strony podkarpackiej policji doszło w związku ze zgłoszeniami dotyczącymi łamania przepisów dotyczących ograniczeń w przemieszczaniu i gromadzeniu się podczas ostatniego świątecznego weekendu. Jak informuje nadkom. Marta Tabasz-Rygiel, rzecznik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie, oprócz upomnień, funkcjonariusze policji wystawiali również mandaty oraz wnioski o nałożenie kary przez sąd.

- 125 osób zostało pouczonych, 55 osób zostało ukaranych mandatem karnym a wobec 48 osób skierowano wnioski o ukaranie do sądu - mówi nadkom. Marta Tabasz-Rygiel.

Jeżeli chodzi o przestrzeganie przepisów dotyczących odbywania 14-dniowej kwarantanny przez osoby, które powróciły z zagranicy lub też miały kontakt z osobą zarażoną koronawirusem, jak mówi nam nadkom. Marta Tabasz-Rygiel, na Podkarpaciu liczba osób, które łamią obostrzenia zmniejszyła się w porównaniu do poprzednich tygodni.

- Na szczęście liczba osób, których policjanci nie zastają w miejscu odbywania kwarantanny jest coraz mniejsza. Codziennie jest to w okolicach kilkunastu, maksymalnie dwudziestu osób - tłumaczy rzecznik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie.

Obecnie w kwarantannie na terenie Podkarpacia przebywa około 10 tys. osób. Od 1 kwietnia osoby odbywające kwarantannę mają obowiązek korzystania ze specjalnej darmowej aplikacji mobilnej „Domowa Kwarantanna”, dzięki której mogą one poprzez wykonanie wskazanych zadań potwierdzić swoją obecność w miejscu odbywania kwarantanny. Osoby, które nie mają możliwości technicznych aby skorzystać z takiej aplikacji muszą o tym powiadomić policję i służby sanitarne. Według nadkom. Marty Tabasz-Rygiel na ten moment aplikację „Domowa Kwarantanna” pobrało ponad 4 tys. osób, a realnie korzysta z niej około 3 tys. osób w kwarantannie.

- Około 3 tys. osób korzysta z niej regularnie, czyli wykonuje zadania polegające na wykonaniu zdjęcia w miejscu odbywania kwarantanny. Pozostałe osoby, które nie korzystają z aplikacji regularnie, lub też nie mają możliwości skorzystania z aplikacji, są sprawdzane przez policjantów osobiście w miejscu odbywania kwarantanny - informuje nadkom. Marta Tabasz-Rygiel.

Przypomnijmy, że za złamanie przepisów dotyczących odbywania kwarantanny grozi kara do 30 tys. zł, a w przypadku rażących naruszeń kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

Wokul

#zostanwdomu jeżeli tylko masz taką możliwość

#dbajozdrowieinnych, tych którzy muszą pracować

#BadzmyRazemNaOdleglosc

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4