66 ochotników przysięgało w Dębicy. Zasilili szeregi podkarpackich terytorialsów

KATEGORIA: BEZPIECZEŃSTWO / 5 października 2020

Fot. Paulina Lęcznar/3. PBOT

W niedzielę (4 października) na stadionie miejskim przy ulicy Saperów w Dębicy słowa roty wypowiedziało 66 żołnierzy ochotników 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług”. Wśród nich było 28 studentów i uczniów szkół ponadpodstawowych oraz 18 kobiet. W uroczystości udział wzięli parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych, wojska, duchowieństwa oraz Związku Strzeleckiego „Strzelec”.

„Służba wojskowa, którą dziś rozpoczynacie składając przysięgę, jest zaszczytna, ale również bardzo odpowiedzialną formą pracy dla Polski i Jej obywateli. Wyjątkowość służby wyraża się poprzez słowa „Za sprawę mojej Ojczyzny w potrzebie, krwi własnej ani życia nie szczędzić”, a także w credo terytorialsów: „Zawsze gotowi, zawsze blisko”. Dołączając do Wojsk Obrony Terytorialnej zobowiązujecie się do opieki nad Waszą najbliższą okolicą oraz jej mieszkańcami, do stałej gotowości i szybkiej reakcji na zagrożenia, a także do szczególnego zaangażowania i poświęcenia. Nie mam wątpliwości, że doskonale wywiążecie się z tego zobowiązania” – napisał w liście do żołnierzy 3. PBOT minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

O godz. 11.00 dowódca uroczystości ppłk. Roland Waszkowiak złożył meldunek o gotowości pododdziałów do przysięgi dowódcy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej płk. Dariuszowi Słocie.

Po podniesieniu flagi państwowej na maszt, odegraniu hymnu państwowego, przed front szyku wystąpił poczet sztandarowy, a następnie słowa roty przysięgi wypowiedzieli żołnierze Podkarpackiej Brygady OT, którzy tym samym zakończyli 16-dniowe szkolenie podstawowe. Duszpasterskiego błogosławieństwa udzielił kapelan dębickiego batalionu ksiądz ppor. Marcin Krępa.

Fot. Paulina Lęcznar/3. PBOT

- Przysięga wojskowa to bardzo ważna uroczystość w życiu każdego żołnierza. Jest zobowiązaniem żołnierzy wobec państw i narodu. Żołnierze przysięgali na sztandar 3. PBOT, który w 80. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego i w dniu święta Wojsk Obrony Terytorialnej płk Dariusz Słota - dowódca brygady odebrał z rąk Zwierzchnika Sił Zbrojnych, prezydenta RP Andrzeja Dudy - przypomina kpt. Witold Sura, rzecznik prasowy 3. PBOT.

Red.

Fot. Paulina Lęcznar/3. PBOT

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4