W 3. PBOT w weekend rusza II edycja kursu podoficerskiego „Sonda”

KATEGORIA: BEZPIECZEŃSTWO / 14 października 2020

Fot. 3. PBOT

Najbliższy weekend to ważny moment dla żołnierzy pełniących terytorialną służbę wojskową w 3. Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. To właśnie w sobotę 17 października na Podkarpaciu rozpoczyna się druga edycja kursu podoficerskiego „SONDA”.

- Szkolenie potrwa do końca drugiej dekady grudnia 2020 r. Przez trzy miesiące żołnierze – ochotnicy z Podkarpacia, którzy zostali zakwalifikowani do projektu „SONDA” wezmą udział w intensywnych ćwiczeniach. Zajęcia praktyczne będą prowadzone na terenie garnizonowych obiektów szkoleniowych, jak również w Ośrodku Szkolenia Górskiego w Trzciańcu - informuje kpt. Witold Sura, rzecznik prasowy 3. PBOT.

Obecnie kandydaci uczestniczą w szkoleniu e-learningowym, które zakończą egzaminem teoretycznym w piątek.

Fot. 3. PBOT

- Projekt SONDA to kurs podoficerski, który wymaga pełnej koncentracji i wytężonej pracy. Aby zostać podoficerem Wojsk Obrony Terytorialnej kandydaci zrealizują między innymi zajęcia z przywództwa, regulaminów, łączności, taktyki i szkolenia strzeleckiego. Ponadto odbędą praktyki dowódcze. W czasie zajęć instruktorzy największy nacisk położą na przygotowanie merytoryczne i metodyczne przyszłych dowódców oraz naukę kierowania i dowodzenia sekcją lekkiej piechoty. Na koniec kursu wszyscy żołnierze odbędą egzamin teoretyczny i praktyczny – mówi starszy podoficer dowództwa 3. PBOT st. chor. sztab. Seweryn Ledwożyw.

Fot. 3. PBOT

Kurs „SONDA” to innowacyjny projekt szkoleniowy wdrożony przez Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej. Zajęcia trwają kilkanaście tygodni, podczas których żołnierze szkolą się w trybie ciągłym i weekendowym. Duża intensywność zajęć, samokształcenie poprzez e-learning oraz szkolenia prowadzone w oparciu o brygady OT, sprawia, że” jest przedsięwzięciem nowatorskim. Nazwa nawiązuje do Szkoły Niższych Dowódców Armii Krajowej z okresu okupacji hitlerowskiej. Był to podstawowy kurs szkoleniowy obejmujący poziom dowódców drużyn. Drugim etapem szkolenia kadry dowódczej był kurs „AGRYKOLA” odpowiadający poziomowi szkolenia dowódców plutonu.

Red.

Fot. 3. PBOT

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4