Warchoł i Fijołek przy jednym stole. Strażacy z OSP dostali nowy sprzęt

KATEGORIA: BEZPIECZEŃSTWO / 29 listopada 2021

Fot. Paweł Bialic

12 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z Rzeszowa otrzymało nowy sprzęt ze środków Funduszu Sprawiedliwości. Nowoczesne wyposażenie rzeszowskim strażakom-ochotnikom przekazali wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł i prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek.

1,2 mln zł dla OSP w Rzeszowie

Łącznie z Funduszu Sprawiedliwości do rzeszowskich jednostek OSP trafił sprzęt o wartości około 1,2 mln zł. Każda z dwunastu OSP otrzymała nowe wyposażanie o wartości około 100 tys. zł. Strażacy dostali m.in. nowe umundurowanie, sprzęt elektroniczny, kamery termowizyjne, specjalistyczne przyczepki pożarnicze, pompy odprowadzające wodę z zalanych obiektów czy sprzęt hydrauliczny. Przekazanie sprzętu rzeszowskim strażakom odbyło się w poniedziałek (29 listopada) na parkingu przy hali Podpromie.

- To wyposażenie najwyższej klasy, które podniesie poziom bezpieczeństwa w tym mieście. Żadna powódź niestraszna Rzeszowowi - mówił wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.

Fot. Paweł Bialic

„Środki trafiają do pokrzywdzonych”

Wiceminister Warchoł podkreślał zasługi Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest minister sprawiedliwości. Do tego funduszu mają wpływać pieniądze zasądzone od sprawców przestępstw, które dalej są przekazywane na udzielanie pomocy pokrzywdzonym w tym m.in. na zakup sprzętu dla strażaków jednostek OSP.

Ostatnio było głośno o wynikach kontroli przeprowadzonej przez Najwyższą Izbę Kontroli, która wskazywała, że duża część środków z Funduszu Sprawiedliwości miała zostać wydana w sposób niegospodarny. Marcin Warchoł mówiąc w poniedziałek do rzeszowskich strażaków, starał się odpierać te zarzuty.

- Wbrew tej dezinformacji i manipulacji, którą próbuje się do Państwa adresować, te środki trafiają do pokrzywdzonych. Jeżeli strażacy jadą do płonącego samochodu, to dzięki kamerze termowizyjnej widzą czy trzeba ratować pasażerów i nie patrzą na to, czy ten pożar jest wynikiem przestępstwa - zapewniał Marcin Warchoł.

Fot. Paweł Bialic

Wniosek Ferenca, zakup Fijołka

O środki, które w poniedziałek trafiły do rzeszowskich jednostek OSP, miał wnioskować jeszcze prezydent Tadeusz Ferenc, który zrezygnował z urzędu 10 lutego br. Później o wsparcie dla strażaków w ramach Funduszu Sprawiedliwości apelowała również wojewoda podkarpacki Ewa Leniart jako kandydatka na prezydenta Rzeszowa.

Symboliczne wręczenie czeków na zakup sprzętu odbyło się w maju tego roku, czyli w trakcie kampanii wyborczej na prezydenta Rzeszowa. Czeki strażakom wręczał sam Marcin Warchoł kandydujący wówczas na prezydenta z wsparciem Tadeusza Ferenca. Budziło to pewne wątpliwości, padały pytania czy Marcin Warchoł robi sobie kampanię ze środków Ministerstwa Sprawiedliwości. Ten odpierał zarzuty, twierdząc, że w przekazaniu sprzętu występował jako wiceminister, a nie kandydat na prezydenta.

Wybory wygrał jednak Konrad Fijołek i to już za jego kadencji miasto zrealizowało zakup sprzętu dla strażaków ze środków finansowych, które pochodzą z Funduszu Sprawiedliwości. W poniedziałek dziękował za te pieniądze Marcinowi Warchołowi.

- Poczucie bezpieczeństwa w mieście zaczyna mieć coraz większe znacznie, wiążę się to z różnymi zjawiskami, wsparcie sprzętowe strażaków, którzy poświęcają się ratowaniu naszego zdrowia i życia jest bardzo ważne - mówił prezydent Konrad Fijołek, którego omyłkowo powitano na konferencji jako… „prezydenta Marcina Fijołka”.

Fot. Paweł Bialic

„Szybko, sprawnie, profesjonalnie i bezpiecznie”

W konferencji prasowej połączonej z przekazaniem sprzętu dla jednostek OSP w Rzeszowie, udział wzięła również wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka, która podkreślała jak ważne jest dobre wyposażenie dla strażaków, często niosących pomoc przy wypadkach jako pierwsi.

- Wiemy jak trudną pracę wykonują strażacy, chcemy was wspierać, abyście byli doposażeni w odpowiedni sprzęt, aby akcje ratownicze były prowadzone szybko, sprawnie, profesjonalnie i bezpiecznie - podkreśliła Jolanta Sawicka.

Fot. Paweł Bialic

Komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie st. bryg. Tomasz Baran podkreślał podczas przekazania sprzętu, że aby móc skutecznie dbać o bezpieczeństwo mieszkańców, oprócz świetnie wyszkolonej kadry, kluczowy jest właśnie nowoczesny sprzęt pożarniczy.

- Dziękujemy wszystkim, którzy doprowadzili do tego, że rzeszowscy strażacy otrzymali nowy sprzęt - mówił st. bryg. Tomasz Baran.

Karol Woliński

Fotorelacja: Paweł Bialic

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4