Tragiczny wypadek pociągu PKA w Widełce na trasie Rzeszów - Kolbuszowa

KATEGORIA: BEZPIECZEŃSTWO / 14 stycznia 2022

Fot. Komenda Powiatowa Policji w Kolbuszowej

Jedna osoba nie żyje, jedna trafiła do szpitala, kilka odniosło drobne obrażenia. Takie są skutki wypadku, do którego doszło w piątek w Widełce w pobliżu Kolbuszowej. Pod pociąg elektryczny Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej relacji Rzeszów-Kolbuszowa na przejeździe kolejowym bez zapór wjechał samochód dostawczy.

- Informację o wypadku otrzymaliśmy około godziny 10.50 - podał bryg. Marcin Betleja z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie. - Na miejsce zostało zadysponowanych 12 zastępów straży pożarnych z powiatów kolbuszowskiego i rzeszowskiego.

Po dojeździe na miejsce okazało się, że kierujący samochodem dostawczym marki Citroen wjechał pod pociąg relacji Rzeszów – Kolbuszowa. Pomimo reanimacji nie udało się uratować życia kierowcy samochodu – 54-letniego mieszkańca województwa lubelskiego. Pociągiem podróżowało w sumie 9 osób: siedmioro pasażerów i dwie osoby z obsługi pociągu. Do szpitala z poważnymi obrażeniami trafiła jedna z pasażerek pociągu - 17-letnia mieszkanka powiatu kolbuszowskiego. Czworo podróżnych z drobnymi obrażeniami zostało opatrzonych na miejscu przez służby medyczne.

W wyniku uderzenia pociąg zapalił się i częściowo wykoleił uderzając w słup trakcyjny. Ogień został ugaszony przez strażaków.

Fot. Komenda Powiatowa Policji w Kolbuszowej

Fot. Komenda Powiatowa Policji w Kolbuszowej

Jak podał branżowy portal „Rynek kolejowy” opierając się na informacjach uzyskanych od spółki PolRegio obsługującej połączenia Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej, do zdarzenia doszło na przejeździe kolejowym kat. D (bez zapór) pomiędzy przystankami Budy Głogowskie - Widełka na linii 71.

Pociąg, który uległ wypadkowi to wyprodukowany w ub. roku nowoczesny trójczłonowy elektryczny zespół trakcyjny Impuls 2 (EN63B) będący własnością Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego (jeden z ośmiu zakupionych do obsługi PKA). Pojazd został uszkodzony w znacznym stopniu. Spaliła się kabina maszynisty, a także częściowo dalsza część pojazdu.

Zarówno maszynista jak i kierownik pociągu nie mają obrażeń. Maszyniście udało się tuż przed zdarzeniem opuścić kabinę - podało Polregio. Linia 71 jest linią jednotorową. Ruch pociągów na linii został wstrzymany.

Przewoźnik zorganizował dla podróżnych komunikację zastępczą na odcinku Głogów Małopolski - Kolbuszowa - Głogów Małopolski oraz ewentualnie Rzeszów Główny - Stalowa Wola Rozwadów - Rzeszów Główny (dla pociągów w relacji do Stalowej Woli/Lublina), jeśli trakcja elektryczna nie zostanie na linii uruchomiona.

Fot. Komenda Powiatowa Policji w Kolbuszowej

Połączenia na trasie Rzeszów-Kolbuszowa w ramach PKA obsługiwane nowoczesnymi elektrycznymi pociągami ruszyły na początku 2022 roku po zakończonej niedawno elektryfikacji tego odcinka. Ruch na linii znacznie się zwiększył teraz zamiast 7 par pociągów pasażerskich na linii kursuje ich aż 21. Mogą tu poruszać się z prędkością 120 km/h.

Przyczyny wypadku bada specjalna komisja z udziałem prokuratora i policjantów. Funkcjonariusze ustalili, że maszynista i kierownik pociągu byli trzeźwi.

Red.

Fot. Komenda Powiatowa PSP w Kolbuszowej

Fot. Komenda Powiatowa PSP w Kolbuszowej

Fot. Komenda Powiatowa PSP w Kolbuszowej

Fot. Komenda Powiatowa PSP w Kolbuszowej

Fot. Komenda Powiatowa PSP w Kolbuszowej

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4