Odbyła się pierwsza przysięga podkarpackich terytorialsów w 2023 r.

KATEGORIA: BEZPIECZEŃSTWO / 30 stycznia 2023

Fot. 3. PBOT

„Ja, żołnierz Wojska Polskiego przysięgam!” – w niedzielę kolejnych 72 ochotników złożyło w Łańcucie przysięgę wojskową i stało się żołnierzami 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego, ps. „Pług”. Uroczystość była finałem szkolenia podstawowego tzw. „szesnastki”, piątej edycji „Ferii z WOT”.

Większość żołnierzy składających przysięgę w Łańcucie rozpoczęła szkolenie podstawowe 14 stycznia w ramach ogólnopolskiego projektu „Ferie z WOT”. To głównie osoby młode – pełnoletni uczniowie szkół średnich. Zdecydowali się oni na „Ferie z WOT” – czyli poświęcenie swojego wolnego od nauki czasu na odbycie wojskowego przeszkolenia.

- Przed Zamkiem w Łańcucie stanęło 72 ochotników, którzy podjęli decyzję i rzucili sobie wyzwanie, by stać się żołnierzami 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej — mówił w trakcie uroczystości płk Michał Małyska, dowódca 3. PBOT. — Rekruci wypowiadając słowa roty przysięgi na sztandar podjęli ważne zobowiązanie wobec Ojczyzny, jest to akt ślubowania, wyraz patriotyzmu oraz największego zobowiązania wobec Narodu Polskiego. Poprzez wypowiedzenie słów roty przysięgi stajecie się dziś żołnierzami Wojska Polskiego, których zadaniem jest dbanie o bezpieczeństwo Polski, a także wsparcie lokalnego społeczeństwa, zgodnie z mottem: „Zawsze gotowi, zawsze blisko”.

Dowódca przypomniał, że podległa mu jednostka należy do najliczniejszych brygad obrony terytorialnej w Polsce, na szeregi której – jak podkreślił – składa się blisko 4000 żołnierzy i pracowników wojska. Pułkownik Małyska dodał, że „stanowi to namacalny dowód rosnącego wzrostu odpowiedzialności za Polskę i bezpieczeństwo naszego kraju”.

Do nowych żołnierzy list skierował wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. - Stajecie się dziś żołnierzami Wojska Polskiego. Będziecie wspierać mieszkańców waszej najbliższej okolicy w myśl motta: „zawsze gotowi, zawsze blisko” – napisał szef MON.

- Bardzo dziękuję za to, że 72 kolejne osoby podjęły decyzję o wstąpieniu w szeregi Brygady. To dobra decyzja. Służba państwu wymaga poświęcenia, jest zobowiązaniem, ale jest także źródłem wielkiego honoru – podkreśliła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Wojewoda podziękowała za wsparcie, jakie na przestrzeni ostatnich lat terytorialsi świadczyli w czasie kryzysów.

- Wszędzie tam na posterunku byli żołnierze obrony terytorialnej – mówiła.

Wojewoda przypomniała też o testamencie patrona jednostki. Nawiązała do listów, jakie pułkownik Łukasz Ciepliński wysyłał z celi śmierci do swojego kilkumiesięcznego syna. Ewa Leniart zauważyła, że stanowią one także wskazówkę dla wstępujących w szeregi Brygady.

- Kochaj ojczyznę i dbaj o jej rozwój zawsze. Polska musi zająć należne jej miejsce. To co dobre i sprawiedliwe przyjmuj, to co niskie i nikczemne odrzucaj – cytowała wojewoda.

Do uczestników list napisał również Władysław Ortyl – marszałek województwa podkarpackiego, który został odczytany przez członka zarządu Stanisława Kruczka. Głos w trakcie uroczystości zabrali też starosta łańcucki Adam Krzysztoń oraz burmistrz Łańcuta Rafał Kumek.

Nowo powołani żołnierze dalszą służbę będą pełnić w batalionach lekkiej piechoty rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu i Sanok. Żołnierzy czeka roczne szkolenie indywidualne realizowane w trybie rotacyjnym (jeden weekend w miesiącu). Kolejny rok to szkolenie specjalistyczne i trzeci rok to szkolenie zgrywające.

Była to pierwsza uroczysta przysięga wojskowa podkarpackich terytorialsów w tym roku, a 36. w historii 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. W tym ważnym wydarzeniu przysięgającym towarzyszyli goście, rodziny żołnierzy i mieszkańcy Łańcuta, którzy mieli okazję zapoznać się ze sprzętem i uzbrojeniem podkarpackich terytorialsów.

3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej powstała w pierwszym etapie formowania WOT. 1 marca 2017 roku, na mocy decyzji ministra obrony narodowej, otrzymała imię płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług”. Tym samym brygada na Podkarpaciu z honorem kultywuje tradycje jednostek wojskowych i pododdziałów partyzanckich zbrojnego podziemia niepodległościowego Podokręgu Armii Krajowej Rzeszów, kryptonim „Woda”, „Ogniwo”, „Rezeda” i Okręgu Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” Rzeszów.

Red.

Fot. 3. PBOT

Fot. 3. PBOT

Fot. 3. PBOT

Fot. 3. PBOT

Fot. 3. PBOT

Fot. 3. PBOT

Fot. 3. PBOT

Zdjęcia: Podkarpacki Urząd Wojewódzki

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4