Uroczystości w 3. PBOT. 106. rocznica urodzin patrona „Terytorialsów”

KATEGORIA: BEZPIECZEŃSTWO / 24 listopada 2019

Fot. 3. PBOT

- Urodziny patrona 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej to chwila do zadumy i refleksji w miejscu poświęconym Żołnierzom Wyklętym. To moment, w którym podkarpaccy „Terytorialsi” będą mogli dokonać okazania sztandaru jednostki wojskowej, który płk Dariusz Słota – dowódca brygady otrzymał z rąk prezydenta RP – Zwierzchnika Sił Zbrojnych Andrzeja Dudy - informuje kpt. Witold Sura, rzecznik prasowy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej Im. płk. Łukasza Cieplińskiego.

W samo południe, we wtorek 26 listopada na rzeszowskim Rynku w 106. rocznicę urodzin patrona 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej odbędą się uroczystości upamiętniające wielkiego człowieka, patriotę ale przede wszystkim żołnierza, który walczył o wolną i niepodległą Polskę.

- W tym dniu będziemy również świadkami podniosłej chwili związanej z okazaniem Sztandaru 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. W 80. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego a zarazem święta WOT, przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie, płk Dariusz Słota – dowódca podkarpackich „Terytorialsów” z rąk prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – Zwierzchnika Sił Zbrojnych Andrzeja Dudy otrzymał sztandar wojskowy. Sztandar, który jest symbolem sławy wojennej i tradycji oraz wierności, honoru i męstwa, czego Ojczyzna wymaga od swych żołnierzy - mówi kpt. Sura.

W przededniu, w kościele św. Józefa na Staromieściu w Rzeszowie odbędzie się uroczysta msza święta. Będzie ona miała symboliczny charakter ze względu na miejsce i czas. W miejscu tym, gdzie podczas II wojny światowej mieściła się siedziba Inspektoratu ZWZ-AK Rzeszów, której płk Łukasz Ciepliński ps. „Pług” był inspektorem i gdzie 5 sierpnia 1945 r. poślubił Jadwigę Sicińską.

Tam też w 40. rocznicę śmierci płk. Łukasza Cieplińskiego 3 marca 1991 r. w czasie uroczystości odsłonięcia tablicy poświęconej jego pamięci i czci, członkowie Zarządu Okręgu w Rzeszowie Światowego Związku Żołnierzy AK odczytali prośbę kierowaną do księdza biskupa Ignacego Tokarczuka, ordynariusza Diecezji Przemyskiej.

Dotyczyła ona wszczęcia procesu informacyjnego o życiu i działalności „Pługa” świadczącego o jego świętości i męczeństwie, jako czynności wstępnej do rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego. Po zakończeniu mszy świętej dalsze uroczystości odbędą się na alei Cieplińskiego, gdzie o godz. 18.00 przy pomniku Żołnierzy Wyklętych odbędzie się uroczysty capstrzyk.

****

Po głównych uroczystościach na rzeszowskim Rynku rozpocznie się piknik wojskowy. Pokaz sprzętu oraz punkty promocyjne wystawią żołnierze 3.PBOT i WKU Rzeszów oraz funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej. Zwiedzający będą mogli obejrzeć sprzęt wszystkich służb mundurowych Podkarpacia. Ponadto porozmawiać o osobistych doświadczeniach w służbie. Na pikniku nie zabraknie też wojskowej grochówki.

Wojskową asystę honorową wystawi 3. Podkarpacka Brygada OT a oprawę muzyczną uświetni orkiestra wojskowa garnizonu Rzeszów.

Program obchodów:

25 listopada:

- 16.30 - Msza Święta w kościele św. Józefa na Staromieściu w Rzeszowie,

- 18.00 – uroczysty capstrzyk i apel pamięci przy pomniku Żołnierzy Wyklętych w Rzeszowie (al. Cieplińskiego),

26 listopada:

- 12.00 - uroczystości rocznicowe: odegranie Hymnu Państwowego, przemówienia okolicznościowe i odegranie Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego,

- 13.00 - 14.00 - piknik wojskowy na rzeszowskim Rynku.

Red.

Fot. 3. PBOT

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4