Wydłużą się prace na Stadionie Miejskim. Co z meczami Stali i Resovii?

KATEGORIA: SPORT / 9 lutego 2021

We wtorek na stradionie przy ul. Hetmańskiej rozpoczął się montaż nowych słupów oświetleniowych
Fot. Paweł Bialic

Wszystko wskazuje na to, że trwająca modernizacja Stadionu Miejskiego „Stal” w Rzeszowie polegająca na wymianie oświetlenia i instalacji podgrzewanej murawy przedłuży się. Inwestycja warta prawie 10,9 mln zł planowo miała zostać zakończona do 25 lutego.

W przypadku wymiany oświetlenia nie powinno być problemów z dochowaniem terminów. We wtorek (9 lutego) rozpoczęła się już instalacja nowych jupiterów, które zostaną zamontowane na 62-metrowych masztach. Zastąpią one stare zabytkowe elementy oświetlenia. Problem jest natomiast z wymianą murawy. Realizację tej części inwestycji opóźniają obecne warunki pogodowe. Dlatego też termin oddania stadionu do użytku na pewno się wydłuży.

- Obecnie termin zakończenia całej inwestycji wraz z montażem podgrzewanej murawy został wydłużony do 15 marca, ale musimy się też liczyć z tym, że w związku z obecnymi warunkami atmosferycznymi, ten termin może ulec zmianie - informuje Artur Gernand z Biura Prasowego Urzędu Miasta Rzeszowa.

Trzeba również dodać, że po instalacji systemu podgrzewania murawy i samym jej wyłożeniu, przez około miesiąc nie powinna być użytkowana, tak aby trawa odpowiednio się ukorzeniła i nie było później problemów z jej eksploatacją. W takim przypadku wychodzi na to, że piłkarze obu drużyn będą mogli skorzystać ze stadionu przy ul. Hetmańskiej w okolicach kwietnia.

Fot. Paweł Bialic

Resovia zagra przy Wyspiańskiego 22?

W takiej sytuacji przed problemem dotyczącym rozgrywania domowych spotkań początkiem wiosny stoją obie rzeszowskie drużyny piłkarskie - Apklan Resovia Rzeszów, która występuje na poziomie Fortuna 1. Ligi oraz grająca poziom niżej Stal Rzeszów.

Przypomnijmy, że Resovia po awansie do 1. Ligi, przez długi czas nie miała możliwości rozgrywania spotkań domowych w Rzeszowie w związku z tym, że żaden obiekt nie jest przystosowany do wymagań 1. Ligi. Od początku sezonu popularne „pasiaki” grały mecze domowe na boiskach rywala. Później dzięki warunkowej licencji od PZPN w związku z rozpoczęciem inwestycji na Stadionie Miejskim przez miasto, Resovia mogła rozegrać ostatnie kilka spotkań domowych rundy jesiennej na tym obiekcie.

Teraz w związku z przedłużającymi się pracami na stadionie przy ul. Hetmańskiej, Resovia znów będzie musiała grać jako gospodarz na boiskach rywala albo szukać stadionu zastępczego. Wiadomo już, że pierwsze spotkanie rundy wiosennej zaplanowane na 27 lutego z Puszczą Niepołomice odbędzie się na terenie rywala mimo, że to Resovia będzie grała w roli gospodarza. A co z kolejnymi spotkaniami? Resovia chce uzyskać zgodę na możliwość rozgrywania spotkań domowych do czasu zakończenia modernizacji Stadionu Miejskiego na swoim obiekcie przy ul. Wyspiańskiego. Jak mówi nam rzecznik prasowy klubu Paweł Bukała, działania w tej sprawie zostały już podjęte w Polskim Związku Piłki Nożnej.

- Pismo w tej sprawie zostało przekazane do Komisji Licencyjnej PZPN i czekamy na odpowiedź. Czynnikiem, który może mocno wpłynąć na decyzję jest paradoksalnie pandemia i to, że nie ma kibiców na stadionach, co całkowicie zmienia sposób organizacji meczów. Mamy wsparcie w tej kwestii ze strony władz Rzeszowa i liczymy, że uda się nam rozegrać te spotkania na stadionie przy ul. Wyspiańskiego - twierdzi Paweł Bukała.

Fot. Paweł Bialic

Stal rozegra 4 mecze w Stalowej Woli

Z kolei Stal Rzeszów, która jest głównym użytkownikiem stadionu przy ul. Hetmańskiej, już poinformowała, że z powodu przedłużenia prac modernizacyjnych, najbliższe cztery mecze w roli gospodarza rozegra na stadionie w Stalowej Woli. Pierwszy mecz w charakterze gospodarza w rundzie wiosennej Stal rozegra 13 marca z Pogonią Siedlce.

- W związku z przedłużającymi się pracami modernizacyjnymi Stadionu Miejskiego „Stal” w Rzeszowie, Stal Rzeszów najbliższe cztery mecze domowe – z Pogonią Siedlce, Zniczem Pruszków, Błękitnymi Stargard i Garbarnią Kraków – rozegra jako gospodarz na stadionie Podkarpackiego Centrum Piłki Nożnej w Stalowej Woli - brzmi oficjalny komunikat na stronie internetowej Stali Rzeszów.

Zabytkowy jupiter uratowany

W ramach prowadzonej obecnie inwestycji na Stadionie Miejskim oprócz montażu nowego oświetlenia i podgrzewanej murawy, konieczny był demontaż starych zabytkowych jupiterów, których nie dało przystosować się do funkcjonowania nowego oświetlenia.

Powstał pomysł aby jeden z jupiterów zachować i po odrestaurowaniu zrobić z niego monument, który upamiętniający historię stadionu oraz drużyny Stali Rzeszów. Początkowo zgodę na to wydały władze Rzeszowa, później okazało się, że miasto zmieniło decyzję i wszystkie cztery jupitery miały zostać zezłomowane. W związku z tym prezes Stali Rzeszów Rafał Kalisz zdecydował się, że klub odkupi od miasta jupiter po cenie złomu i zajmie się jego renowacją i utrzymaniem. W związku z tym kibice Stali Rzeszów zorganizowali na portalu zrzutka.pl akcję zbierania pieniędzy, która ma pokryć część środków wydanych na wykup jupitera.

Karol Woliński

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4