M. Grzywa. Piąty kandydat w wyborach w Rzeszowie? Polska 2050 nadal walczy

KATEGORIA: POLITYKA / 7 maja 2021

Małgorzata Grzywa
Fot. Facebook/Małgorzata Grzywa

Mimo zakończonej jeszcze w kwietniu procedury rejestracji kandydatów na prezydenta Rzeszowa w przedterminowych wyborach prezydenckich, Ruch Polska 2050 (nie mylić z Ruchem Polska 2050 Szymona Hołowni) poinformował, że w związku ze zmianą terminu wyborów, zamierza zgłosić swojego przedstawiciela w wyborach prezydenckich. Czy do Ewy Leniart Marcina Warchoła, Konrada Fijołka i Grzegorza Brauna dołączy kandydatka Polski 2050 Małgorzata Grzywa? Szanse wydają się znikome.

Walka o nazwę

Ruch Polska 2050 to partia kierowana przez Włodzimierza Zydorczaka - przedsiębiorcę z Kościanu (woj. wielkopolskie) i niedoszłego kandydata na prezydenta RP w 2015 roku. Wcześniej ta formacja nazywała się Jeden-PL. Jednak gdy do polityki wkroczył Szymon Hołownia i zapowiedział nazwanie swojego ugrupowania właśnie mianem Ruchu Polska 2050, formacja Zydorczaka ubiegła go i zmieniła nazwę na właśnie taką.

Włodzimierz Zydorczak twierdził, że zmienił nazwę w związku z prośbami byłych współpracowników Hołowni. Środowisko Hołowni natomiast dystansowało się od tej inicjatywy. Konflikt zaostrzył się po rejestracji przez Włodzimierza Zydorczaka komitetu wyborczego Polska 2050 i zapowiedzi wystawienia w przedterminowych wyborach prezydenckich w Rzeszowie Małgorzaty Grzywy – nieznanej w Rzeszowie byłej wójt gminy wiejskiej Oświęcim (w latach 2010-2014). Jak wiadomo, z kolei Ruch Szymona Hołowni poparł w wyborach podobnie jak niemal cała opozycja Konrada Fijołka. To wywołało kolejne krytyczne głosy ze strony partii Hołowni, według której wystawianie kandydata pod szyldem Polska 2050 w Rzeszowie może dezorientować głosujących.

Wydawało się jednak, że problem zniknie sam ponieważ komitet Polska 2050 mający wspierać kandydaturę Małgorzaty Grzywy nie zdołał zebrać liczby 3 tys. podpisów mieszkańców Rzeszowa wymaganej do rejestracji kandydata w wyborach. Nie pomogły dosyć kuriozalne tłumaczenia, że komitet przedstawił 2,3 tys. podpisów i to wystarczająca w czasie pandemii ilość do rejestracji kandydata. Kandydatka zarejestrowana nie została. Wtedy wydawało się, że Polska 2050 da sobie spokój z wyborami w Rzeszowie.

Zmiana terminu wyborów

Jednak końcem kwietnia premier Mateusz Morawiecki na podstawie opinii Głównego Inspektoratu Sanitarnego w kwestii sytuacji epidemiologicznej, zdecydował o zmianie terminu wyborów mających odbyć się pierwotnie 9 maja i przeniósł je na 13 czerwca. To spowodowało, że Polska 2050 postanowiła jeszcze raz spróbować zarejestrować kandydaturę Małgorzaty Grzywy. Podobno udało zebrać się już wymaganą liczbę podpisów.

Argumentując możliwość ciągłej rejestracji kandydata komitet Polska 2050 powołuje się na Art. 478. § 3 Kodeksu wyborczego, który stanowi: „Kandydatów na wójta zgłasza się do gminnej komisji wyborczej najpóźniej w 25 dniu przed dniem wyborów do godziny 24.00”.

- Oznacza to, że kandydatów na Prezydenta Rzeszowa można zgłaszać do dnia 19 maja 2021 roku - twierdzi Włodzimierz Zydorczak w przesłanym oświadczeniu dotyczącym rejestracji kandydatki Polska 2050.

Sam akt rejestracji miałby według zamierzeń komitetu odbyć się w poniedziałek, 10 maja. W tym dniu na rzeszowskim Rynku ma odbyć się również konferencja prasowa Małgorzaty Grzywy, gdzie ma ona zaprezentować swój program. Wiele jednak wskazuje na to, że nie uda jej się wystartować w wyborach na prezydenta Rzeszowa. Termin rejestracji kandydatów minął 16 kwietnia. Jak tłumaczy nam dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Rzeszowie Paulina Ślemp-Hejnowicz, przesunięcie terminu wyborów na 13 czerwca nie zmienia kalendarza wyborczego.

- Przesunięcie terminu wyborów na 13 czerwca nie powoduje przesunięcia kalendarza wyborczego. Zgodnie z obecnym rozporządzeniem dotyczącym organizacji wyborów w Rzeszowie, termin rejestracji kandydatów upłynął 16 kwietnia - tłumaczy dyrektor rzeszowskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

Choć szczegóły mają zostać podane w poniedziałek, znamy za to już zarys programu kandydatki. Zgodnie z nim Rzeszów ma być „Bramą Orientu” – oknem Unii Europejskiej na bliski i daleki Wschód. W tej wizji stolica Podkarpacia ma przejąć funkcję, rolę i znaczenie Lwowa. Jednym z pomysłów mających pomóc w realizacji tego zamierzenia ma być powołanie w Rzeszowie Akademii Kultury i Sztuki Politycznej – „dla wychowania ku demokracji młodych obywateli z Polski i krajów Orientu”. Innym - powołanie Opery Rzeszowskiej, kultywującej tradycje Opery Lwowskiej.

Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4