W Jasionce rozpoczęła się budowa bazy obsługi technicznej samolotów

KATEGORIA: INWESTYCJE / 22 września 2023

[współpraca promocyjna]

Uroczyste wbicie łopat pod rozpoczęcie budowy nowoczesnego centrum serwisowania samolotów szerokokadłubowych.
Fot. Maciej Terpiński

W czwartek 21 września w sąsiedztwie Portu Lotniczego „Rzeszów-Jasionka” symbolicznym wkopaniem łopat rozpoczęto budowę nowoczesnego centrum serwisowania samolotów szerokokadłubowych. Inwestycja, za którą odpowiada spółka LOT AMS ma kosztować 216 mln zł i dzięki niej w Jasionce będą obsługiwane samoloty LOT-u i innych przewoźników.

Baza powstanie z opóźnieniem

O budowie nowoczesnej bazy technicznej do obsługi samolotów szerokokadłubowych w rejonie lotniska Rzeszów-Jasionka mówiło się od kilku lat. W 2018 roku podpisano list intencyjny w tej sprawie pomiędzy Samorządem Województwa Podkarpackiego, a Polską Grupą Lotniczą.

Za realizację tej inwestycji odpowiadać ma spółka LOT Aircraft Maintenance Services należąca do Polskiej Grupy Lotniczej. W 2019 roku ogłoszono już konkretne plany budowy, według których pierwszy etap budowy miał zakończyć się w 2022 roku. Zamierzenia te storpedowała jednak pandemia koronawirusa, która mocno skomplikowała sytuację w branży lotniczej.

Z inwestycji jednak nie zrezygnowano, mimo opóźnień, przygotowania do jej realizacji trwały, LOT AMS najpierw nabył tereny od samorządu województwa, a początkiem września tego roku udało się wyłonić generalnego wykonawcę. Będzie nim konsorcjum, w skład którego wchodzi Polimex Mostostal oraz Polimex Infrastruktura sp. z o.o.

W czwartek 21 września na terenie przyszłej inwestycji odbyła się uroczyste rozpoczęcie budowy bazy technicznej do obsługi szerokokadłubowców. Symbolicznego wkopania łopaty dokonał m.in. wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki, podkreślając że Podkarpacie zyskuje tym samym kolejną, potężną, bardzo ważną, strategiczną inwestycję. A dla Rzeszowa i całego regionu oznacza ona rozwój i nowe miejsca pracy:

- To jest przyszłość i dla LOTAMS-u i dla wielu setek inżynierów, młodych ludzi, którzy będą chcieli związać swoją przyszłość, swoja drogę zawodową z branżą lotniczą – mówił Maciej Małecki.

Wojewoda podkarpacki, Ewa Leniart.
Fot. Maciej Terpiński

Podkarpacie ma lotnictwo w DNA

Wartość inwestycji to około 216 milionów zł, to jedna z największych inwestycji realizowanych w Dolinie Lotniczej na Podkarpaciu.

- To inwestycja, która będzie służyła nie tylko Podkarpaciu. Wiele osób się do tego przyczyniło, rozmowy i negocjacje trwały długo, pojawiały się znaki zapytania, ale dzisiaj rozpoczyna się budowa przedsięwzięcia, które będzie generowało setki miejsc pracy - podkreślał marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, dziękując przedstawicielom Ministerstwa Aktywów Państwowych za ulokowanie bazy LOT AMS właśnie w Jasionce.

- Baza mogła powstać w innych lokalizacjach, ale Podkarpacie ma lotnictwo w DNA i jest najlepszym miejscem pod taką inwestycję – dodał Ortyl. Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart również zapewniała, że Podkarpacie jest przygotowane na przyjęcie takiego przedsięwzięcia.

- Doceniamy to, że działalność podkarpackiej Doliny Lotniczej realizowana konsekwentnie przez władze wojewódzkie przy wielkiej determinacji lokalnych przedsiębiorców, została w ten sposób doceniona – stwierdziła wojewoda Ewa Leniart.

Poseł Krzysztof Sobolewski złożył podziękowania na ręce ministra Małeckiego za lokalizację inwestycji w województwie podkarpackim.

- Ta inwestycja to kolejny przykład i potwierdzenie tego, że Podkarpacie to miejsce, gdzie potrafimy dobrze wykorzystać szanse, które są stwarzane w ostatnich ośmiu latach. To jest dobry czas dla Podkarpacia – powiedział poseł Sobolewski.

Poseł Krzysztof Sobolewski.
Fot. Maciej Terpiński

Dwa stanowiska do obsługi samolotów

Projekt nowej bazy zakłada m.in. budowę hangaru obsługowego o powierzchni użytkowej blisko 13 tys. m2, płyty przedhangarowej oraz budynku będącego zapleczem warsztatowo-technicznym jak i socjalno-biurowym.

Hangar będzie posiadał dwa stanowiska do obsługi bazowej samolotów szerokokadłubowych, które będą mogły być elastycznie dostosowywane także do obsługi mniejszych statków powietrznych. Pozwoli to m.in. na wykonywanie przeglądów ciężkich Boeingów 787 Dreamliner. Nowa baza będzie sporym ułatwieniem dla polskiego przewoźnika. Obecnie samoloty LOT-u są serwisowane w dużej części zagranicą. Z centrum serwisowego korzystać mają też inni zagraniczni przewoźnicy.

Aleksandra Juda - prezes spółki LOTAMS zapewniała, że jest to dla niej bardzo ważny dzień, gdyż ta inwestycja od początku była jej „oczkiem w głowie”, choć z racji pandemii i załamania w branży lotniczej, jej realizacja się opóźniła.

- Cieszę się, że ta inwestycja nigdy nie spadła na drugi plan i zawsze byliśmy pewni, że chcemy ją realizować, bo ona jest dobra dla rozwoju spółki, dla rozwoju Polskiej Grupy Lotniczej, dla PLL LOT. Ogromnie się cieszę, że lokalizacja jest tutaj, w Rzeszowie, bo to Dolina Lotnicza, świetny poziom szkolnictwa technicznego, bardzo dobre warunki współpracy. Bardzo dziękuję marszałkowi Ortylowi za wsparcie, bo to, że dzisiaj tu jesteśmy to nie była łatwa droga – powiedziała Aleksandra Juda.

Prezes Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka Adam Hamryszczak, podkreślał że budowa bazy technicznej LOT AMS jest strategiczną inwestycją dla podrzeszowskiego lotniska.

- Ta inwestycja wzmacnia naszą pozycję na rynku lotniczym, ale też daje szansę na dywersyfikację źródeł przychodu spółki, co również jest dla nas niezwykle ważne. Nie udałoby się rozpocząć tego przedsięwzięcia bez wsparcia marszałka Władysława Ortyla oraz całej administracji, która działa pod kierunkiem prermiera Mateusza Morawieckiego - powiedział Adam Hamryszczak.

Nowa baza obsługi technicznej LOT AMS ma być gotowa za 21 miesięcy. Zatrudnienie znaleźć w niej ma 500 osób.

Wokul

Fot. Maciej Terpiński

Fot. Maciej Terpiński

Fot. Maciej Terpiński

Fot. Maciej Terpiński

Fot. Maciej Terpiński

Fot. Maciej Terpiński

Fot. Maciej Terpiński

Fot. Maciej Terpiński

Fot. Maciej Terpiński

Fot. Maciej Terpiński

Fot. Maciej Terpiński

Fot. Maciej Terpiński

Fot. Maciej Terpiński

Fot. Maciej Terpiński

Fot. Maciej Terpiński

Fot. Maciej Terpiński

Fot. Maciej Terpiński

Fot. Maciej Terpiński

Fot. Maciej Terpiński

Fot. Maciej Terpiński

Fot. Maciej Terpiński

Fot. Maciej Terpiński

Fot. Maciej Terpiński

Fot. Maciej Terpiński

Fot. Maciej Terpiński

Fot. Maciej Terpiński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4