Taki był 2024 rok! Wybory, najwyższy budynek oraz Picasso w Rzeszowie. FOTO

KATEGORIA: FOTORELACJE / 31 grudnia 2024

Fot. Sebastian Stankiewicz

Kończy się rok 2024. Za niedługo wejdziemy w kolejny już 2025 rok. Minione 12 miesięcy w stolicy Podkarpacia znów obfitowało w wiele ciekawych wydarzeń, które udało nam się uwiecznić na zdjęciach. Poniżej niektóre z nich.

Wybory i wybory

Najważniejszym wydarzeniem politycznym w Rzeszowie były oczywiście wiosenne wybory samorządowe. Mieszkańcy powierzyli w nich Konradowi Fijołkowi następne pięć lat w roli prezydenta Rzeszowa. Urzędujący włodarz miasta w drugiej turze pokonał kandydata Prawa i Sprawiedliwości Waldemara Szumnego. Do sporych zmian doszło jednak w Radzie Miasta Rzeszowa, gdzie prezydent stracił większość. Jego klub wprowadził zaledwie 5 radnych, a popierająca go także Koalicja Obywatelska 7 przedstawicieli. Największy klub posiada Prawo i Sprawiedliwość z 9 radnymi. Jest jeszcze 4 debiutantów z Razem dla Rzeszowa. Nowy układ w radzie spowodował zmianę jej przewodniczącego. Po 14 latach ze stanowiskiem pożegnał się Andrzej Dec, a zastąpił go Waldemar Szumny.

Konrad Fijołek i Waldemar Szumny podczas pierwszej sesji Rady Miasta Rzeszowa w nowej kadencji. W wyborach kontrkandydaci, a po wyborach prezydent i przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa.
Fot. Maciej Terpiński

W 2024 roku mieliśmy również inne wybory, bo do Parlamentu Europejskiego. Czerwcowe wybory w naszym regionie zdecydowanie wygrało Prawo i Sprawiedliwość. Po raz pierwszy w historii Podkarpacie będzie miało aż 4 reprezentantów w europarlamencie. Koalicję Obywatelską będzie ponownie reprezentować Elżbieta Łukacijewską, która w samym Rzeszowie dostała najwięcej głosów. Konfederacja po raz pierwszy posłała do Brukseli Tomasza Buczka, a Prawo i Sprawiedliwość ponownie Bogdana Rzońcę oraz po raz pierwszy Daniela Obajtka.

Najlepszy wynik w wyborach do PE na Podkarpaciu uzyskał były prezes Orlenu Daniel Obajtek. Zagłosowało na niego 171 tys. osób. Na zdjęciu europoseł Obajtek podczas otwierania swojego biura poselskiego w Rzeszowie.
Fot. Karol Woliński

Rzeszów ma najwyższy budynek mieszkalny

Latem tego roku mieszkańców Rzeszowa elektryzowała kwestia iglicy. O co chodziło? O najwyższy budynek mieszkalny w Polsce, czyli apartamentowiec Olszynki Park przy ul. Szopena, który zyskał to miano właśnie dzięki montażowi kilkudziesięciometrowej iglicy. Dzięki temu budynek mierzy 220,67 metrów wysokości (sam obiekt ma ok. 160 m). Instalacja stalowych elementów na szczycie wieżowca była bardzo skomplikowana operacją. Przygotowania trwały kilka dni. Iglica w części została zamontowana za pomocą dźwigu, a najwyższe elementy zostały przymocowane przez alpinistów, którzy odbierali je ze śmigłowca. Wszystko to na oczach mieszkańców Rzeszowa, którzy chętnie obserwowali całą operację przeprowadzoną w samym środku miasta.

Operacja montażu iglicy na apartamentowcu Olszynki Park wzbudziła spore zainteresowanie mieszkańców.
Fot. Sebastian Stankiewicz

Wideo: Karol Woliński

Urodziny w „Siemaszkowej”

W 2024 roku Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie świętował 80-lecie Sceny Dramatycznej w Rzeszowie. W trakcie uroczystej gali był czas na podsumowanie wielu wydarzeń jakie już odbyły się w związku z jubileuszem w rzeszowskiej „Siemaszce”. Na finał zaprezentowano premierę przedstawienia „Gdzie jest mój maż?” w reżyserii Pawła Aignera.

Fragment premiery spektaklu „Gdzie jest mój mąż” w trakcie 80 urodzin Sceny Dramatycznej w Rzeszowie.
Fot. Wit Hadło

Flaga nad Rzeszowem

Ponad dziesięciometrowa biało-czerwona flaga zawisła nad Rzeszowem z okazji Święta Niepodległości. Barwy narodowe wyniósł na wysokość 50 metrów specjalny balon stratosferyczny. Ta niecodzienna forma celebracji 11 listopada była inicjatywą Podkarpackiego Centrum Innowacji.

Sygnał do startu balona dał marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl. Flaga górowała nad miastem przez kilka godzin i budziła zainteresowanie mieszkańców.
Fot. Karol Woliński

RCK w części już otwarte

W 2024 roku udało się również zakończyć miejską część Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego. Do dyspozycji podróżnych jest podziemny parking, odnowiony plac Dworcowy z przystankami komunikacji miejskiej. Przebudowano również drogi w rejonie ul. Grottgera i placu Kilińskiego i zespół przystanków przy ul. Bardowskiego. Teraz wszyscy czekają na zakończenie drugiej części inwestycji w postaci modernizacji budynku Dworca Głównego. Tutaj inwestorem jest spółka PKP S.A.

Przedstawiciele władz Rzeszowa i województwa wraz zaproszonymi gośćmi na prezentacji miejskiej części RCK.
Fot. Maciej Terpiński

Wielka sztuka w Rzeszowie

Prace takich artystów jak Pablo Picasso, Andy Warhol, Salvador Dali, Damien Hirst, czy sławny Banksy – wszystko to można było obejrzeć w Biurze Wystaw Artystycznych w Rzeszowie na Wystawie Sztuki Współczesnej z Kolekcji Książąt Lubomirskich.

Uroczyste otwarcie wystawy miało miejsce 19 stycznia 2024 roku, a wydarzenie uświetnił swoją obecnością prezes Fundacji Książąt Lubomirskich, książę Jan Lubomirski-Lanckoroński.
Fot. Maciej Terpiński

Wokul

***

Drodzy Czytelnicy, za chwilę przywitamy Nowy 2025 Rok. Miejmy nadzieję, że będzie obfitował w równie wielowymiarowe wydarzenia w naszym mieście i regionie. My życzymy sobie przekazywać Wam tylko dobre wiadomości.

Niech ten Nowy Rok obdarza Was zdrowiem, radością, miłością i pokojem – nie tylko w sercu, Waszych Rodzinach ale i na całym świecie. Życzymy Wam także możliwości, czasu i chęci do realizowania wyznaczonych sobie celów i spełniania marzeń. Wspaniałego Nowego 2025 Roku!

Redakcja CzytajRzeszów.pl

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4