Ostatni etap odmulania rzeszowskiego zalewu. Ma zakończyć się w grudniu

KATEGORIA: INWESTYCJE / 9 sierpnia 2022

Fot. Karol Woliński

Rozpoczął się ostatni etap odmulania rzeszowskiego zalewu. Firma odpowiedzialna za oczyszczenie zbiornika, do grudnia tego roku ma wybrać z niego kolejne 180 tys. metrów sześciennych namułu.

Ostatni etap odmulania

Prace na rzeszowskim zalewie rozpoczęły się 5 sierpnia. Obejmują one około 3-kilometrowy odcinek w kierunku Lisiej Góry. Inwestycja, za którą odpowiada rzeszowski oddział Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie jest realizowana od 2019 roku. Do tej pory udało się już wydobyć ze zbiornika 500 tys. m3 namułu.

- Przewidujemy, że w ramach tego etapu prac uda nam się wydobyć około 180 tys. m3 namułu - informuje Katarzyna Tokarz z rzeszowskiego oddziału Wód Polskich.

Co ważne, w ramach tegorocznych prac nad zalewem nie ma konieczności przeniesienia kotewki orzech wodny – rośliny objętej ochroną przyrodniczą. W ramach działań minimalizujących szkody dla środowiska przewidziano natomiast odłowienie małż w okolicy wysepek.

- Małże muszą zostać wyłowione, a potem zostaną przeniesione na stanowiska zastępcze. Pracownicy odpowiadający za prace przy zalewie zostaną do tego odpowiednio przeszkoleni - dodaje Katarzyna Tokarz.

Na zalewie pracuje już ciężki sprzęt w postaci refulera, który wybiera muł z dna oraz koparki zamontowane na specjalnych pontonach. Prace odmuleniowe w ramach ostatniego etapu inwestycji mają potrwać do końca grudnia tego roku. Dzięki temu nastąpi poprawa jakości wody w zalewie oraz podwojenie jego potencjału retencyjnego – z 670 tys. m3 do 1,2 mln m3.

Fot. Karol Woliński

Inwestycja za 70 mln zł

Odmulanie rzeszowskiego zalewu było przez wiele lat bardzo oczekiwaną inwestycją w mieście. W końcu udało się ją rozpocząć w 2019 roku, ale już rok później Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie rozwiązało umowę z wykonawcą robót. Jednym z powodów zerwania umowy miało być niewywiezienie namułu zgromadzonego tuż przy zbiorniku zgodnie z harmonogramem. Szybko jednak udało się wybrać firmę, która wywiezie zalegający namuł, a następnie dokończy oczyszczanie zbiornika. Za oba te zadania odpowiada firma Transpol Lider z Inowrocławia.

Wartość całej inwestycji to około 70 mln zł. Początkiem tego roku władze Rzeszowa poinformowały, że po zakończeniu oczyszczania zbiornika, na jego prawym brzegu ma powstać park i centrum sportów wodnych.

Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4