Marek Bajdak żegna się z ratuszem. Rozmawiał już z prezydentem elektem

KATEGORIA: POLITYKA / 18 czerwca 2021

Marek Bajdak w czasie ostatniej konferencji w ratuszu podsumowującej jego urzędowanie jako pełniącego funkcję prezydenta Rzeszowa
Fot. Karol Woliński

Piątek, 18 czerwca był ostatnim standardowym dniem pracy dla pełniącego funkcję prezydenta Rzeszowa Marka Bajdaka, który kończy swą misję w związku z wyborem na prezydenta Konrada Fijołka. Z tej okazji prezydent Bajdak spotkał się z dziennikarzami by podsumować swoją krótką, bo prawie czteromiesięczną kadencję (nieco ponad 100 dni) w rzeszowskim ratuszu i podziękować wszystkim swoim współpracownikom.

- Czas jest nieubłagany, dzisiaj jest ostatni dzień mojej normalnej pracy w ratuszu, w poniedziałek wypiję jeszcze ostatnią kawę z moimi najbliższymi współpracownikami, a później wezmę udział w zaprzysiężeniu prezydenta Konrada Fijołka - mówił pełniący funkcję prezydenta Marek Bajdak.

Jak podkreślał Marek Bajdak, współpraca z urzędnikami oraz pracownikami miejskich spółek przebiegała bardzo dobrze. Zresztą ułożenie sobie dobrych stosunków z podwładnymi miało być jednym z najważniejszych wyzwań jakie czekały pełniącego funkcję prezydenta Rzeszowa, który objął swoje obowiązki w zasadzie z marszu.

- Już na samym początku zaznaczałem, że najważniejsze co mi przyświecało, to aby kończąc swoją misję, będę mógł wrócić z powrotem do Urzędu Wojewódzkiego i wracając po ulicach Rzeszowa nie musieć spuszczać wzroku ze wstydu z powodu wyrządzenia komuś jakiejś krzywdy czy przykrości. Mam nadzieję, że mi się to udało - zaznaczył jeszcze pełniący funkcję prezydenta Rzeszowa, który po zakończeniu pracy w ratuszu wróci na swoje poprzednie stanowisko – dyrektora Wydziału Nieruchomości w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim.

Priorytetowe kwestie

Marek Bajdak został powołany na pełniącego funkcję prezydenta Rzeszowa 25 lutego w związku z wcześniejszą rezygnacją z urzędu Tadeusza Ferenca. Jak mówił w rozmowie z nami w poniedziałek, postawił sobie w pracy w ratuszu kilka priorytetowych kwestii, w tym przygotowania do realizacji obwodnicy południowej Rzeszowa, i Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego Resovia. Oprócz tego w grę wchodziła kwestia zagospodarowania terenu dworca PKS Rzeszów. We wszystkich tych trzech przypadkach udało się poczynić pewne postępy. Nie udało się natomiast ruszyć tematu budowy wiaduktu pomiędzy ul. Hoffmanowej i Wyspiańskiego. Powód to poziom złożoności tego przedsięwzięcia, którego realizacja wymaga m.in. pozyskania gruntów należących do wojska. To będzie już zadanie nowego prezydenta.

Inną ważną decyzją było wstrzymanie wydawania decyzji o warunkach zabudowy dla prawie 30 nowych inwestycji budowalnych na terenach zielonych (pisaliśmy o tym TUTAJ i TUTAJ). Ta kwestia budziła w Rzeszowie duże kontrowersje za prezydentury Tadeusza Ferenca. Marek Bajdak liczy, że nowe władze Rzeszowa będą miały podobną optykę na tę kwestię.

- Mam nadzieję, że jeżeli oczywiście nie zmienią się przepisy, szalenie trudno będzie znaleźć kogoś kto odważy się podpisać decyzję, która ustali warunki zabudowy na terenach oznaczonych jako tereny zielone - zaznaczył pełniący funkcję prezydenta Rzeszowa.

Fot. Karol Woliński

Była długa rozmowa z Fijołkiem

Jak podkreślił prezydent Bajdak, od momentu wyborów prezydenckich, które w pierwszej turze wygrał Konrad Fijołek, nie podejmuje on decyzji, które wiązałby się z wydatkowaniem dużych kwot z budżetu miasta. Dodał również, że miał już okazję odbyć długą rozmowę z prezydentem elektem na temat najważniejszych wyzwań, które stoją przed nowym włodarzem miasta.

- Miałem okazję rozmawiać z prezydentem elektem Konradem Fijołkiem, złożyłem mu oczywiście gratulacje. Nasza rozmowa trwała 1,5 godziny, nakreśliłem nowemu prezydentowi z jakimi kwestiami się zajmowałem, ale też kwestie, którymi zajmowali się dyrektorzy poszczególnych wydziałów - zaznaczył Marek Bajdak dodając, że w jego opinii, jedną z priorytetowych kwestii, którymi powinien zająć się Konrad Fijołek jako prezydent, jest wspomniana już budowa wiaduktu pomiędzy ulicami Hoffmanowej i Wyspiańskiego.

Wraz z Markiem Bajdakiem z ratuszem żegna się Monika Konopka, która przyszła tam na czas jego urzędowania i wspierała pracę Biura Prasowego Urzędu Miasta Rzeszowa. Wraca do Urzędu Marszałkowskiego.

Zaprzysiężenie nowego prezydenta Konrada Fijołka zaplanowano na poniedziałek, 21 czerwca na godz. 14.00.

Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4