Ukraińcy na podkarpackim rynku pracy. Jakie branże oferują im zatrudnienie?

KATEGORIA: GOSPODARKA / 24 lipca 2022

Fot. Pxhere.com

Na Podkarpaciu 711 przedsiębiorców zadeklarowało chęć zatrudnienia m.in. obywateli Ukrainy na 1 979 stanowiskach pracy. Tak wynika z informacji z podkarpackich powiatowych urzędów pracy zebranych do 15 lipca, które przekazał Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie.

Według danych WUP poszukiwane są osoby z uprawnieniami (np. kierowcy, operatorzy koparko-ładowarek, wózków widłowych, jezdniowych, spawaczy) ze znajomością języka polskiego w stopniu podstawowym. Dla mężczyzn głównie w branży budowlanej, przemysłowej, metalowej, samochodowej, transportowej (kierowcy), branży związanej z obróbką drzewną, spawaczy, ślusarzy, pracowników przemysłu mięsnego, hydraulików. Dla kobiet przede wszystkim w branżach fizjoterapeutycznej, kosmetycznej, fryzjerskiej, gastronomicznej, hotelarskiej, rolniczo-sadowniczej, handlowej i krawieckiej.

- Na podkarpackim rynku pracy jest również zapotrzebowanie na farmaceutów, pielęgniarki, stomatologów, pomoce stomatologiczne, fizjoterapeutów, specjalistów z branży IT, przedszkolanki, nauczycieli języka angielskiego i języka ukraińskiego - informuje Krzysztof Powrózek z WUP.

W podkarpackich urzędach pracy zostało zarejestrowanych ogółem 1 661 obywateli Ukrainy, w tym jako bezrobotnych 1 595 oraz poszukujących pracy 66 osób. Z instrumentów rynku pracy oferowanych przez urzędy pracy skorzystało 638 obywateli Ukrainy, w tym do pracy zostało skierowanych 150 osób, na staż 372, na prace interwencyjne 76 i roboty publiczne 40 osób.

Z informacji jakie mają obowiązek składać przedsiębiorcy do urzędów pracy (w związku z art. 22 specustawy, czyli powiadamiania o powierzeniu wykonywania pracy przez obywateli Ukrainy w ciągu 14 dni od dnia zatrudnienia) wynika, iż 3 693 obywateli Ukrainy podjęło pracę.

Ponadto ze sprawozdań miesięcznych, które PUP składają do Wojewódzkiego Urzędu Pracy wynika, że od początku 2022 roku 7 883 obywateli Ukrainy zostało zatrudnionych na podstawie oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy do 24 miesięcy, a 221 obywateli Ukrainy podjęło pracę sezonową.

Według danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie na Podkarpaciu legalną pracę podjęło około 12 435 obywateli Ukrainy.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4