Kolędy Pospieszalskich w Filharmonii Podkarpackiej. Koncert już w piątek

KATEGORIA: KULTURA / 12 stycznia 2022

Fot. Materiały organizatorów

W piątek, 14 stycznia Filharmonia Podkarpacka im. A. Malawskiego w Rzeszowie zaprasza na koncert „Kolędy Pospieszalskich”. Usłyszymy kolędy w różnorodnych aranżacjach i brzmieniach od brzmień klasycznych do monumentalnych big bandowych opracowań, wzbogaconych nowoczesną elektroniką.

Koncert odbędzie się w sali koncertowej Filharmonii Podkarpackiej o godz. 19.00. Koszt udziału: 20zł ulgowy/ 30zł normalny. Bilety na koncert dostępne są wyłącznie w Kasie Biletowej.

***

Rodzinny zespół Pospieszalskich zadebiutował dokładnie 25 lat temu, podczas telewizyjnego nagrania świątecznego koncertu dla TVP. Dziś bracia nadal kolędują w otoczeniu dorosłych dzieci - wszechstronnie wykształconych muzyków, absolwentów polskich i zagranicznych konserwatoriów. To jedyna taka orkiestra złożona z członków najbliższej rodziny, 15 artystów noszących to samo nazwisko. Z biegiem lat, drugie pokolenie, (co widać na scenie) przejmuje inicjatywę, a w ślad za nimi estradę szturmuje kolejna generacja - ekipa wnuków, 2/3/4-latków. Większość z muzycznego klanu opanowała grę na kilku instrumentach, umożliwia to różnorodne aranżacje i spektakularne zmiany na scenie, od brzmień klasycznych - (fortepian, smyczki, instrumenty dęte drewniane) do monumentalnych big bandowych opracowań, wzbogaconych nowoczesną elektroniką. W programie pojawiają się też utwory utrzymane w nurcie rekonstrukcji muzyki źródeł. Mazurkowe, ludowe stylizacje, zestawione są z wplecionymi w kolędy mazurkami Fryderyka Chopina i Karola Szymanowskiego. Jest taniec, chór a’capella i wirtuozerskie popisy solistów.

Kolędy stanowią wyjątkowy element charakterystyczny dla kultury Rzeczpospolitej. Splatają się tu wątki narodowe, dworskie, mieszczańskie i wiejskie, - religijne i folklorystyczne. Żaden inny katolicki kraj nie stworzył tak bogatej bożonarodzeniowej tradycji. Do dziś, za naszą wschodnią granicą, często już w tamtych językach narodowych, śpiewane są kolędy, kantyczki i pastorałki, łudząco przypominające polskie wersje. Kościelny i rodzinny obyczaj świętowania Bożego Narodzenia, wykształcił na całym terenie Rzeczypospolitej Obojga Narodów ogromną liczbę śpiewów i obrzędów. - Do tego dziedzictwa sięgamy w programie specjalnego koncertu - zapowiadają organizatorzy.

Pospieszalscy pokazują że najlepszym miejscem przekazu żywej tradycji jest rodzina. Koncert jest przykładem, że w oparciu o dziedzictwo narodowej kultury, współczesnym językiem, można wyrazić uniwersalne treści. W czasach kryzysu wartości i zapaści demograficznej, koncert licznej rodziny, połączonej wiarą, pasją i szacunkiem dla polskich obyczajów, nabiera wymownego przesłania. Zespół koncertował w filharmoniach Hamburga i Rygi, oraz w kościołach, w Paryżu, Lyonie, Londynie, Brukseli, Hanowerze, Wiedniu, a także w Czechach, na Litwie, Łotwie, Ukrainie i Białorusi.

***

Wystąpią:

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej

Pospieszalscy:

Basia - skrzypce, śpiew (absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku)

Lidia - śpiew, bębenek (absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach)

Natalia (Rzeźniak- Pospieszalska) - flet, śpiew (absolwentka Krakowskiej Szkoły Teatralnej)

Paulina (Pola) - flet, śpiew

Barbara-Ewa - fortepian, śpiew (absolwentka UMFC w klasie Janusza Olejniczaka)

Franek - kontrabas, gitara basowa, śpiew (absolwent konserwatorium w Kopenhadze i w Katowicach)

Janek - gitara, kontrabas, śpiew (ex Czerwone Gitary, Voo Voo)

Karol - gitara, altówka, trąbka, tuba, śpiew (lider orkiestr dętych: Gidle, Pławno)

Łukasz - fortepian, klawisze, śpiew (absolwent Akademii Muz Wrocław)

Marcin - skrzypce, kontrabas, gitara basowa, cymbały, fortepian, śpiew (aranżer, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach)

Mateusz - saksofony, flet, klarnet basowy, akordeon, klawisze, śpiew, (kompozytor i aranżer, autor utworów śpiewanych przez wielu wykonawców m.in. A.M Jopek i zespół Zakopower)

Marek - saksofon, klarnet, śpiew (absolwent Akademii Muz w Krakowie)

Mikołaj - kontrabas, gitara basowa, skrzypce, śpiew (absolwent Akademii Muz w Krakowie,)

Nikodem - perkusja, śpiew

Szczepan - trąbka, śpiew

Przed wejściem na koncert organizatorzy proszą o złożenie OŚWIADCZENIA O STANIE ZDROWIA

Red.

Mecenas Filharmonii Podkarpackiej im.Artura Malawskiego w Rzeszowie

Fot. Filharmonia Podkarpacka

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4