Festiwal Polonii w sercach nam gra. Zobaczcie co nasi rodacy mówili o... [FILM]

KATEGORIA: KULTURA / 30 lipca 2019

Fot. Paweł Bialic

Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych jest wydarzeniem, które już tak mocno wpisało się w krajobraz Podkarpacia, że dziś trudno byłoby je sobie wyobrazić w innym miejscu. Jako mieszkańcy regionu przywiązaliśmy się do faktu, że co jakiś czas w Rzeszowie i innych miastach, gminach województwa gościmy międzynarodową społeczność naszych rodaków. Ludzie Ci wiele lat temu (z różnych powodów) opuścili swój kraj, ale duch patriotyczny z pietyzmem pielęgnowany nie pozwolił im zamazać obrazu pamięci własnej i historycznej o swoim miejscu pochodzenia. Miłość do języka ojczystego, tradycji i kultury polskiej przekazywana z oddaniem kolejnym pokoleniom sprawia, że do grona stałych bywalców festiwalu Polonii dołączają się młode, nowe zespoły hołdujące polskiemu folklorowi. A co jeszcze ciekawsze, nasza tak barwna kultura, stroje, pieśni i piękny dźwięczny język sprawia, że również rodowici mieszkańcy obu Ameryk, czy też krajów europejskich z przyjemnością dołączają do tych zespołów, by tańczyć i śpiewać po polsku.

Podczas trwającego festiwalu zarejestrowaliśmy kilka rozmów z naszymi rodakami. Zobaczcie co mówili o festiwalu i swoim w nim udziale, a także co opowiadali nam o swoich historiach rodzinnych. Poniżej prezentujemy pierwszą z dwóch części nagranych rozmów.

Nagranie zrealizował: Paweł Bialic, rozmowy przeprowadziła: Kamila Szeliga

W środę 24 lipca zakończył się XVIII Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych, który w tym roku był wyjątkowy poprzez jubileusz 50-lecia istnienia tego wyjątkowego wydarzenia, odbywającego się w Rzeszowie. Wydarzenie to mimo swojej kolorowej i radosnej atmosfery sprawiło, że na twarzach mieszkańców Rzeszowa i Podkarpacia można było zobaczyć nie tylko uśmiech, ale i łzy głębokiego wzruszenia. Takie momenty uświadamiają nam, że gdziekolwiek w świat rzuci nas los, to nie zapominajmy o tym skąd pochodzimy i nigdy tego nie ukrywajmy przed światem.

Viperis

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4