Świąteczne targi książki w Millenium Hall. Kolejna edycja już w listopadzie

KATEGORIA: KULTURA / 12 września 2018

Magdalena Zimny Louis, koordynatorka Świątecznych Targów Książki
Fot. Karol Woliński

Po raz kolejny będziemy w Rzeszowie gościć twórców z całej Polski. Okazją do tego będą Świąteczne Targi Książki, które odbędą się po raz kolejny na terenie Millenium Hall 23 i 24 listopada.

Targi to wydarzenie, podczas którego do Rzeszowa przyjadą najlepsze wydawnictwa z całej Polski, po to aby przedstawić swoją ofertę książkową. Podczas targów, miłośnicy literatury będą mieli okazję spotkać wybitnych pisarzy oraz pisarki, a także postaci związane ze światem literatury nauki czy filmu. Targi swoją obecnością uświetnią m. in Zygmunt Miłoszewski, Sylwia Chutnik, Olga Rudnicka, Barbara Kosmowska, Natalia Sońska oraz wielu innych.

- W poprzednim roku targi cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Z moich informacji wynika że ,niektórym wydawnictwom zabrakło książek ponieważ było tak dużo chętnych na ich zakup - mówi Magdalena Zimny Louis, koordynatorka targów.

Organizatorzy targów zapewniają że wiele książek, w tym dużo nowości wydawniczych będzie przecenionych . Rabaty mogą sięgnąć nawet 25 – 30 procent. Na razie lista wydawnictw, które zadeklarowały udział w targach obejmuje 28 pozycji.

Do najciekawszych spotkań, które już zostały potwierdzone i odbędą się podczas targów można zaliczyć panel dotyczący Kresów podczas którego gościem będzie Zdzisław Sroka – archeolog podróżnik, popularyzator nauki oraz publicysta. Jest on autorem esejów historycznych i archeologicznych takich jak np. Podolska Legenda (2007) czy Mądrość prawieków (2009). Temat główny spotkania – Kresy jest natomiast związany jest z esejem Okruchy Atlantydy (2017) w którym Sroka zabiera czytelnika w podróż po Kresach z okresu lat 90. zeszłego wieku.

Na targach pojawią się również autorzy felietonów zamieszczonych w albumie „Polska 100 Lat” i będą to prof. Krystyna Skarżyńska, prof. Michał Kleiber, prof. Krzysztof Kłosiński prof. Andrzej Chwalba, prof. Władysław Pluta oraz Bogdan Szymanik. Podczas imprezy ma odbyć się panel dyskusyjny w oparciu o teksty wspomnianych gości.

Organizatorzy targów nie zapomnieli również o fanach kinematografii i przygotowali spotkanie pod hasłem „Drugie życie książki – adaptacje filmowe” w którym udział wezmą secenarzyści, aktorzy i reżyserzy. Spotkanie poprowadzi Tomasz Sekielski.

Kolenym ciekawym punktem będzie również spotkanie z popularną aktorką Joanną Brodzik oraz scenarzystą i pisarzem Radosławem Figurą którzy będą opowiadać o dalszych losach Magdy M. – tytułowej postaci popularnego serialu w którą wcielała się aktorka i której dalsze przygody zostały opisane w niedawno wydanej nakładem wydawnictwa Znak książce pt. „Magda M, ciąg dalszy nastąpił”.

Organizatorzy zapewniają, że to nie koniec atrakcji związanych ze Świątecznymi Targami Ksiązki. Wciąż trwają negocjacje z pisarzami w kwestii wzięcia udziału w targach. Ostateczny plan spotkań poznamy początkiem listopada.

Natomiast do 27 września, na Skwerze wzdłuż ulicy Karowej na terenie Millenium Hall dla wszystkich wciąż dostępne będą Zaczytane Ławki, na których można nie tylko usiąść i się zrelaksować, ale również pobrać całkiem za darmo audiobooka. Fundacja Zaczytani.org przywiozła do Millenium Hall 10 ławek zaprojektowanych przez znanych artystów, m.in. Andrzeja Mleczkę, Beatę Pawlikowską, Katarzynę Pakosińską czy Mateusza Damięckiego. Każda ławeczka jest inna, a przy niej inny utwór do pobrania. Wśród tytułów znaleźć można:

1. Rudyard Kipling „Księga dżungli”

2. Robert Louis Stevenson „Wyspa skarbów”

3. Honoré de Balzac „Eugenia Grandet”

4. Edgar Allan Poe „William Wilson”

5. Honoré de Balzac „Ojciec Goriot”

6. Gustav Meyrink „Golem”

7. Stefan Grabiński „Namiętność”

8. William Makepeace Thackeray „Pierścień i róża”

9. Anton Czechow „Bezbronna istota”

10. Rudyard Kipling „Kim”

Ambasadorami Fundacji Zaczytani.org zostało wielu polskich artystów i ludzi tworzących kulturę – Michał Rusinek, Dawid Kwiatkowski, Anna Dereszowska, Małgorzata Ostrowska, Beata Pawlikowska i wielu innych.

Karol Woliński

Zaczytane Ławki w Millenium Hall
Fot. Materiały prasowe

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4