Dzwon Niepodległości wciąż czeka na dzwonnicę. Przetarg nr 5 bez efektu

KATEGORIA: MIEJSCA / 16 stycznia 2024

Dzwon Niepodległości na placu Wolności
Fot. Karol Woliński

Rzeszowski ratusz ogłosił końcem zeszłego roku już piąty przetarg na budowę dzwonnicy dla Dzwonu Niepodległości, który stoi na placu Wolności i znów nie udało się znaleźć firmy, która ma odpowiadać za konstrukcję obiektu. Dwie złożone oferty przekraczały budżet przygotowany przez miasto. Urzędnicy zapowiadają, że ogłoszą kolejny przetarg.

Projekt już jest

Ważący około 1 tony dzwon został odlany w 2018 roku z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Fundatorem Dzwonu Niepodległości był Samorząd Województwa Podkarpackiego, który w ramach darowizny przekazał go w ręce miasta Rzeszowa.

Po tym jak ustalono jego ostateczną lokalizację, czyli plac Wolności w pobliżu pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego, rzeszowski ratusz rozpoczął przygotowania do zbudowania dzwonnicy, która obudowałaby Dzwon Niepodległości.

Najpierw opracowano koncepcję, a później projekt, za który odpowiada Pracownia Architektoniczna LS Projekt. Następnym krokiem powinno być wybranie firmy odpowiadającej za budowę dzwonnicy i tu zaczął się problem, do cztery dotychczasowe przetargi dotyczące wykonania obiektu zostały unieważnione.

Pięć prób bez rezultatu

Pierwsze dwa przetargi w formie zapytania ofertowego nie zostały rozstrzygnięte, bo najpierw nikt się nie zgłosił, a później jedyna oferta firmy Gamestone wyniosła 200 tys. zł i była dwa razy wyższa niż kwota przygotowana przez miasto, a w przypadku tego trybu przetargu, nie było możliwości dołożenia brakującej kwoty.

W trzecim przetargi rozpisanym na zasadzie konkursu ofert było blisko pozytywnego finału. Znów zgłosiła się firma Gamestone i zaproponowała 200 tys. zł. Ratusz był skłonny wydać taką kwotę, ale potem okazało się, że oferta zawierała błędy formalne i musiała być odrzucona.

W sierpniu zeszłego roku ogłoszono zatem czwarty przetarg. I znów się nie udało, bo tym razem do ratusza nie wpłynęła żadna oferta. Urzędnicy nie zrezygnowali i w grudniu znów postanowili poszukać firmy, która zbuduje dzwonnicę. W budżecie zarezerwowano na to zadanie 166 tys. zł.

Wizualizacja dzwonnicy
Fot. Zarząd Zieleni Miejskiej w Rzeszowie

Kolejny przetarg do unieważnienia

12 stycznia odbyło się otwarcie ofert, tym razem do przetargu zgłosiły się dwie firmy. Ale obie ich oferty przekraczają kwotę zarezerwowaną w miejskiej kasie. Firma Aj Profibud z Chmielnika wyceniła budowę dzwonnicy na 285 tys. zł (282 tys. zł roboty budowlane, 3 tys. zł nadzór archeologiczny), natomiast Topatotera z Knurowa na 303 tys. zł (182 tys. zł roboty budowlane, 121 tys. zł nadzór archeologiczny).

Co na to rzeszowski ratusz? Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa poinformował nas, że w związku z tak wysokimi ofertami, przetarg zostanie unieważniony. - Decyzja w sprawie unieważnienia przetargu została już podjęta - mówi Gernand.

W takiej sytuacji można spodziewać się kolejnego już szóstego przetargu na budowę dzwonnicy. Urzędnicy podtrzymują, że nie chcą rezygnować z tej inwestycji.

- Będziemy próbowali znaleźć wykonawcę budowy dzwonnicy, ogłosimy kolejny przetarg, przed jego ogłoszeniem zastanowimy się nad budżetem na to zadanie - dodaje Artur Gernand.

Dzwon Niepodległości ma zostać przymocowany do dzwonnicy wykonanej z żelbetu. Nowa konstrukcja ma składać się z płyty fundamentowej, czterech słupów oraz dwóch belek żelbetowych. Co ważne, wysokość obiektu została dobrana w taki sposób by uniemożliwić korzystanie z dzwonu przez osoby nieupoważnione i wynosi ona 4,15 m.

Karol Woliński

Mapa z lokalizacją dzwonnicy
Fot. Materiały Urzędu Miasta Rzeszowa

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4