To badanie może uratować życie! Wszystkie rodzaje biopsji piersi w KSW Nr 1

KATEGORIA: ZDROWIE / 27 listopada 2021

Fot. KSW Nr 1

Biopsja piersi jest to jedyne badanie umożliwiające precyzyjną diagnostykę zmian w piersi. W Podkarpackim Centrum Onkologii Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego Nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie wykonywane są wszystkie rodzaje biopsji piersi: cienkoigłowa, gruboigłowa oraz stereotaktyczna. Takie badanie może uratować życie kobiety.

Jak mówią specjaliści z placówki przy ul. Szopena, najmniej inwazyjnym rodzajem biopsji jest biopsja cienkoigłowa (BAC). Jest to metoda diagnostyczna polegająca na wprowadzeniu bardzo cienkiej igły do guzka pod kontrolą USG. Po nakłuciu w igle pozostaje drobna ilość materiału komórkowego. Służy przede wszystkim do diagnostyki guzków torbielowatych. Jest zwykle bezbolesna, a powikłania np. w postaci siniaka zdarzają się rzadko. Nie wymaga od pacjenta żadnego przygotowania. Dokładność biopsji cienkoigłowej jest mniejsza niż biopsji gruboigłowej.

Biopsja gruboigłowa (BAG) to typ badania, w którym pobiera się fragment tkanki do dalszego badania histopatologicznego. Wykonuje się ją, aby wykluczyć podejrzenie choroby nowotworowej lub określić zaawansowanie ewentualnie występującej choroby. Biopsję gruboigłową poprzedza się znieczuleniem; pacjentka dostaje lidokainę. Zabieg jest małoinwazyjny, nie wymaga zakładania szwów, igła wprowadzana jest przez małe, 2-3 milimetrowe nacięcie skóry. Po zabiegu, pacjentka otrzymuje opatrunek i zalecenie, aby od 2 do 3 dni prowadzić oszczędny tryb życia. - Powikłań w zasadzie nie ma, co najwyżej może pojawić się siniak w miejscu ukłucia lub loża, w której był guzek i która może napełnić się krwią - twierdzą specjaliści z rzeszowskiego szpitala.

Rodzajem biopsji gruboigłowej jest biopsja gruboigłowa wspomagana próżnią czyli biopsja mammotomiczna (MMT). Może być wykonywana pod kontrolą USG i mammografii (jak w tym przypadku) - taki rodzaj biopsji nazywamy biopsją stereotaktyczną. Przeprowadza się ją zwykle na leżąco; pacjentka kładzie się na brzuchu, na stole biopsyjnym, w obrębie którego położony jest otwór prowadzący do ramy stereotaktycznej - w nim umieszczana jest pierś. Następnie wykonywane są zdjęcia mammograficzne w dwóch projekcjach, które pozwalają na dokładną lokalizację zmiany.

- Biopsja stereotaktyczna przydatna jest szczególnie w sytuacjach, w których konieczna jest duża precyzja prowadzenia narzędzi biopsyjnych oraz kiedy zachodzi trudność w dokładnym zlokalizowaniu zmiany innymi metodami - mówi lek. Justyna Filipowska, kierownik Klinicznego Zakładu Radiologii i Diagnostyki Obrazowej. - Wykonywana jest w przypadku zmian, które widoczne są tylko w badaniu mammograficznym (których nie jesteśmy w stanie uwidocznić w badaniu USG). Kliniczny Szpital Wojewódzki Nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie to jedyne miejsce w regionie, gdzie wykonuje się ten rodzaj biopsji.

Red.

Zdjęcia: KSW Nr 1

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4