NFZ: Szczepienia przeciwko grypie. Sprawdź, gdzie się zaszczepisz na Podkarpaciu

KATEGORIA: ZDROWIE / 4 września 2022

Fot. Pixabay.com

Jak poinformował Narodowy Fundusz Zdrowia, od 1 września w placówkach medycznych można przyjąć szczepionkę przeciwko grypie. Szczepionki są tylko na receptę. Dla kobiet w ciąży i osób powyżej 75 roku życia szczepionka jest bezpłatna. Za podanie szczepionki przeciw grypie płaci NFZ.

Od 24 sierpnia oddziały wojewódzkie NFZ przyjmują wnioski od placówek medycznych i aptek, które są zainteresowane szczepieniem przeciw grypie. Od 1 września można zaszczepić się przeciwko grypie w punktach, które zgłosiły się do NFZ. Natomiast do 30 września trwa nabór placówek, które przystąpią do programu szczepień przeciwko grypie, a ich wykaz jest uzupełniany na bieżąco.

Kto może szczepić?

Kwalifikować do szczepienia przeciw grypie mogą: lekarz, felczer, lekarz dentysta, pielęgniarka, położna, ratownik medyczny, fizjoterapeuta, diagnosta laboratoryjny, farmaceuta (u osób pełnoletnich). Uwaga! Kwalifikację przed szczepieniem dzieci prowadzi wyłącznie lekarz.

- Natomiast podać szczepionkę przeciw grypie mogą: lekarz, lekarz dentysta, felczer, pielęgniarka, położna, ratownik medyczny, higienistka szkolna, farmaceuta, fizjoterapeuta, diagnosta laboratoryjny. Warunkiem jest posiadanie dokumentu, który potwierdza ukończenie kursu lub szkolenia w zakresie szczepień ochronnych lub posiadanie minimum 6-miesięcznej praktyki w wykonywaniu szczepień ochronnych, w tym szczepień przeciw COVID-19 - informuje Rafał Śliż, rzecznik prasowy Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Rzeszowie.

Dla kogo darmowe szczepionki, a dla kogo ze zniżką?

Szczepionki przeciwko grypie dostaną bezpłatnie (na podstawie wystawionej recepty i w zależności od szczepionki):

· kobiety w ciąży,

· seniorzy w wieku powyżej 75 lat.

Z częściową refundacją szczepionki będą mogli kupić (zgodnie z zakresem wskazań refundacyjnych oraz na podstawie wystawionej recepty i w zależności od szczepionki) m.in.:

· dzieci od ukończenia 6. miesiąca życia do ukończenia 2 lat oraz od 5 do 18 lat.

· dzieci w wieku od 2 – 5 lat – narażone na ryzyko wystąpienia powikłań pogrypowych,

· pacjenci 18 – 65 lat – narażeni na ryzyko wystąpienia powikłań pogrypowych,

· pacjenci powyżej 65 lat.

Decyzję o wysokości odpłatności za szczepienie podejmuje osoba wystawiająca receptę. Dla pozostałych osób szczepionka przeciw grypie jest płatna.

- Pacjent pokrywa koszt preparatu, natomiast NFZ płaci za szczepienie blisko 22 zł za szczepienie. Stawkę wyliczyła Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Koszt obejmuje kwalifikację do szczepienia oraz podanie szczepionki przez osobę uprawnioną - wyjaśnia Rafał Śliż. Środki na usługę szczepienia przeciw grypie pochodzą z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Aktualnie wykaz prowadzony przez NFZ zawiera 39 placówek z terenu Podkarpacia:

Aktualizowany codzinnie wykaz placówek znajduje się TUTAJ.

Wykaz jest uzupełniany na bieżąco o nowe placówki i apteki, które przystąpią do programu szczepień przeciwko grypie. Nabór trwa do 30 września.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4