Duże zmiany na oddziale położniczym w Rzeszowie. Co czeka tu młode mamy?

KATEGORIA: ZDROWIE / 6 marca 2024

Jedna z sal porodowych.
Fot. Maciej Terpiński

W poniedziałek 4 marca, po prawie dwóch latach gruntownego remontu otwarto Trakt Porodowy oraz Sale Patologii Ciąży i Położnictwa w Klinice Ginekologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie. Teraz poza profesjonalną opieką medyczną oddział ten spełnia także najwyższe współczesne standardy wyposażenia. A co bardzo ważne dla wielu pacjentek, w końcu będą się tu mogły odbywać porody rodzinne. Remont całego oddziału pochłonął kwotę prawie 20 mln zł i został całkowicie sfinansowany ze środków przekazanych przez Urząd Marszałkowski Woj. Podkarpackiego. Pierwsze pacjentki na nowy odział zostały przyjęte w kolejny dzień po jego otworzeniu.

„Marian, tu jest jakby luksusowo!”

Pewnie takich słów bohaterki dawnej kultowej polskiej komedii, mogłaby użyć pacjentka do swojego partnera, gdyby trafiła teraz na przebudowany odział i blok operacyjny. Całość podzielona jest na trzy części: znajduje się tu sala do zabiegów takich jak „cesarka”, sala do porodów rodzinnych oraz dwie sale do porodów. Wszystkie te sale wyposażone są w odrębne węzły sanitarne, a w pokoju przygotowania lekarzy zamontowana jest nowoczesna myjka ułatwiająca przygotowania do zabiegów.

Bardzo profesjonalnie i komfortowo wyglądają też sale dla pacjentek ciężarnych i tych, które już urodziły. Na położnictwie jest 10 nowych sal (w tym jedna sala jednoosobowa), a na oddziale patologii ciąży mieści się 11 łóżek (w salach dwu lub trzyosobowych). Kosztem większego komfortu pacjentek nieznacznie zmniejszyła się liczba łóżek na całym oddziale. Obecnie jest ich w sumie 30, z czego na położnictwie 19. Wszystkie te sale wyposażone zostały w najnowocześniejszy sprzęt medyczny, klimatyzację, w pełni wyposażone łazienki z prysznicem i zestawami do pielęgnacji niemowląt, bardzo wygodne łóżka, elektrycznie podnoszone i opuszczane rolety zewnętrzne, a także telewizor. Kobiety, które zdecydują się na poród właśnie w szpitalu przy ul. Szopena, będą mogły liczyć nie tylko na profesjonalną opiekę medyczną, także przyjazne wizualnie otoczenie, komfort i pełną intymność, jaka pacjentkom ciężarnym i tym, które dopiero urodziły jest tak bardzo potrzeba.

- Cała koncepcja oddziału została przemyślana i zaprojektowana od nowa. W porównaniu do poprzedniej sytuacji infrastrukturalnej teraz jest przyjaźnie i zgodnie z najnowszymi trendami dla oddziałów ginekologiczno-położniczych. Zapewnienie komfortu pacjentkom przebywającym na tym oddziale było dla nas priorytetem - podkreślał podczas uroczystego otwarcia dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Rzeszowie, dr Janusz Ławiński.

Wszystko co trzeba - nowe wyposażenie i doświadczony personel

Podczas otwarcia oddziału obecny był oczywiście cały zespół Kliniki Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Położnictwa Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie, na czele z kierownikiem tej Kliniki prof. dr hab. n. med. Tomaszem Kluzem. Doktor Kluz podkreślał, że ogromnie cieszy się, iż odział przeszedł tak wielką przemianę i stał się dużo przyjaźniejszym miejscem dla kobiet i ich najbliższych. Przypomniał jednak, że nowy odział to nadal tylko ściany i pomieszczenia, a równie ważny co wygląd miejsca jest także personel tu pracujący, któremu ta przemiana też pomoże w usprawnieniu codziennej pracy z pacjentkami.

- Mury i to nowoczesne otoczenie są ważne, ale najważniejszy jest zespół - lekarze, pielęgniarki, położne i personel pomocniczy, który tutaj pracuje. Chciałem całemu personelowi, za tą ciężką pracę przed remontem, w trakcie i teraz serdecznie podziękować. Deklaruję, że dołożymy wszelkich starań aby pacjentki tutaj przychodziły, chętnie rodziły, były zadowolone z opieki przy porodach i innych skomplikowanych procedurach, jakie będą się tu odbywać - powiedział prof. Tomasz Kluz.

Prof. dr hab. n. med. Tomasz Kluz, kierownik Kliniki Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Położnictwa Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie.
Fot. Maciej Terpiński

Oficjele prześcigają się w pochwałach i… wspomnieniach

Podczas celebrowania świeżo oddanego do użytku oddziału obecni byli również przedstawiciele władz rządowych i samorządowych: poseł Krystyna Skowrońska; wicemarszałek województwa podkarpackiego Stanisław Kruczek; dyrektor biura wojewody podkarpackiego Teresy Kubas-Hul - Jerzy Tabin; wiceprezydent Rzeszowa Krystyna Stachowska; rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego - prof. Sylwester Czopek oraz biskup ordynariusz Jan Wątroba, który zgodnie z tradycją takich uroczystości pobłogosławił nową szpitalną przestrzeń.

Wicemarszałek woj. podkarpackiego Stanisław Kruczek jako przedstawiciel jednostki samorządowej, która sfinansowała gruntowny remont oddziału, powiedział, jak było to ważne przedsięwzięcie inwestycyjnie, podkreślając także wartość personelu medycznego i wszystkich pracowników tej jednostki.

- To piękny prezent od tego szpitala dla wszystkich podkarpackich kobiet. To dla mnie także sentymentalny powrót do tego miejsca, bo moja małżonka w roku 1989 urodziła tu nasze pierwsze dziecko. To był rekord na tej porodówce, waga 5200 gram - tym wspomnieniem wicemarszałek wywołał uśmiech na twarzach zgromadzonych, po czym podkreślił, już nieco bardziej formalnie, że Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego stara się, by szpitale w naszym regionie, dzięki dokonywanym remontom i przebudowom podwyższały swoje standardy. Dzięki temu będą mogły równać do najlepszych tego typu ośrodków w kraju i w świecie. Wicemarszałek Kruczek dodał również, że takie zmiany mają przełożenie na lepsze warunki pracy personelu medycznego, a przede wszystkim komfort dla wszystkich pacjentów z województwa.

Nie zabrakło oczywiście głosu kobiet. Poseł Krystyna Skowońska pogratulowała tym, którzy przyczynili się do realizacji tej, tak potrzebnej regionowi inwestycji, dorzucając przy tym osobistą dygresję.

- Najważniejsze jest to, że są tu świetne warunki dla przyszłych matek z zakresu ginekologii, położnictwa i patologii ciąży, bo różne przypadki się zdarzają. Wiem, bo jestem kobietą, urodziłam córkę, która ważyła kilo pięćdziesiąt. Zatem osobiście to przeżyłam - powiedziała poseł Skowrońska.

- Jestem przekonana, że dzięki tej inwestycji, Klinika Ginekologii umocni swoją pozycję jako jeden z najlepszych i najbardziej zaawansowanych ośrodków medycznych w Polsce. Serdecznie dziękuję i jednocześnie gratuluję wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tej inwestycji - takie słowa uznania wojewody podkarpackiego Teresy Kubas-Hul przekazał dyrektor jej biura Jerzy Tabin.

- Dzięki odnowionemu oddziałowi kobiety będą czuły się tu bezpieczniej, będzie im łatwiej podejmować decyzję o macierzyństwie, a kiedy tutaj przyjdą, będą czuły więcej radości niż obaw. Bo narodziny to dzień radości - tak z kolei podsumowała uroczystą chwilę wiceprezydent Rzeszowa Krystyna Stachowska, dodając że zbliża się Święto Kobiet, więc oddanie teraz tej inwestycji do użytku jest również wyjątkowym prezentem dla pań.

Uroczyste przecięcie wstęgi...
Fot. Maciej Terpiński

Do tej pory w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie rocznie rodziło się około półtora tysiąca dzieci, a prawie 2/3 z tych porodów odbywało się przez cesarskie cięcie.

Zapraszamy Was do fotorelacji z uroczystości otwarcia oddziału, a wszystkim mieszkankom Rzeszowa i Podkarpacia, które oczekują rozwiązania, do skorzystanie z usług tego najnowocześniejszego obecnie oddziału położniczego na Podkarpaciu.

Barbara Kędzierska

Fot. Maciej Terpiński

Fot. Maciej Terpiński

Biskup ordynariusz Jan Wątroba.
Fot. Maciej Terpiński

Fot. Maciej Terpiński

Dyrektor biura wojewody podkarpackiego Teresy Kubas-Hul - Jerzy Tabin.
Fot. Maciej Terpiński

Wiceprezydent Rzeszowa Krystyna Stachowska.
Fot. Maciej Terpiński

Poseł na Sejm RP Krystyna Skowrońska.
Fot. Maciej Terpiński

Wicemarszałek woj. podkarpackiego Stanisław Kruczek.
Fot. Maciej Terpiński

Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego prof. Sylwester Czopek .
Fot. Maciej Terpiński

Dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Rzeszowie dr Janusz Ławiński.
Fot. Maciej Terpiński

Fot. Maciej Terpiński

Fot. Maciej Terpiński

Fot. Maciej Terpiński

Fot. Maciej Terpiński

Fot. Maciej Terpiński

Fot. Maciej Terpiński

Fot. Maciej Terpiński

Fot. Maciej Terpiński

Fot. Maciej Terpiński

Fot. Maciej Terpiński

Fot. Maciej Terpiński

Fot. Maciej Terpiński

Fot. Maciej Terpiński

Fot. Maciej Terpiński

Fot. Maciej Terpiński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4